Fotbal

Protekce se ve fotbalovém Ústí konat nebude. Byl to podvrh! Klub vše vysvětlil

Na začátku tohoto týdne šokovala celý fotbalový svět informace, že za třetiligové Ústí nad Labem nastoupí mladý Martin Podhajský, který nikdy nehrál fotbal. Jeho otec za to měl zaplatit půl milionu korun. Vše je ale jinak, celý příběh je podvrh! Severočeský klub jen chtěl upozornit na problém protekce bohatých tatínků. V Ústí nad Labem ale nečekali, že to celé vzbudí takový rozruch během pár dní. Svůj účel to splnilo, a tak se vedení klubu rozhodlo jít s pravdou ven. Pomohla tomu také investigativní práce reportérů televize Nova v pořadu Střepiny.

Ústí nad Labem sice hraje až třetí nejvyšší soutěž, ale v posledních dnech se o něm ve světě mluvilo více než o Spartě nebo Slavii. Informace o mladém klukovi s nesportovní postavou, který si díky movitému tatínkovi zahraje za poloprofesionální klub, se stala virální. Psalo se o ní na populárních zahraničních webech BBC, SPORTbible a dalších. 

"Jelo to celosvětově. Itálie, Srbsko, v Turecku to bylo asi na deseti webových stránkách. Psali nám z tureckých e-mailů, že by si chtěli zahrát v našem klubu, a nabízeli by nám za to částky," řekl místopředseda představenstva FK VIAGEM Ústí nad Labem Martin Prokeš. 

Zda to na severu Čech myslí vážně, ověřovali redaktoři televize Nova i na FAČR. "Martin Podhajský je členem FAČR od 29. 8. 2023 v klubu FK VIAGEM Ústí nad Labem a.s., hráčem doposud není, ale to už je formalita," sdělil sekretář Řídící komise pro Čechy, pod kterou ČFL, již hraje Ústí nad Labem, spadá. 

Názory na celou událost se rozcházely. "Vím, že v této části republiky jsou problémy s penězi a tak. Z tohoto pohledu bych s tím problém neměl. Navíc se jedná o třetí ligu. Takové peníze se neválejí po zemi, takže bych o tom dost silně uvažoval," řekl pro TV Nova bývalý brankář Jaromír Blažek. Sportovní manažer Dynama České Budějovice Jan Podroužek na to měl ale jiný názor.

Související obsah

​"Pochopení pro to nemám, protože to dost výrazně zasahuje do fungování mužstva a to narušení je tak veliké, že může způsobit dopady, které se pak s tím klubem potáhnou. Jestli je to neetické, nevím, to se neodvažuji říct, ale je to silně nevhodné," řekl Podroužek, který se v minulosti živil také jako sportovní novinář. 

Televizi Nova se k celé události vyjádřil i zástupce FAČR Jan Eisenreich, který na tom nespatřoval žádné známky znevážení soupeře, naopak ocenil, že to může přilákat více fanoušků. Právní čistotu potvrdil i sportovní právník Jan Šťovíček. "Tady je to poměrně právně čisté, protože je to výměna něčeho za nějaké sponzorství. Není to, že by si někdo strčil peníze do kapsy. Ale všichni cítíme, že to není v pořádku, a měnit peníze za nějakou legraci, to se mi úplně morálně nezdá," řekl Šťovíček. 

O reakci byli požádáni i sami zúčastnění, tady štědrý otec a novopečený fotbalista. Ten ale na domluvené schůzce chyběl a začínalo být jasné, že tu něco nehraje. Odhalení přišlo záhy. Celý příběh je podvrh. 

Související obsah

​"Chtěli jsme upozornit na obecný problém, který je nejen ve fotbale, ale celkově ve sportu, co se týče protekce a bohatých tatínků. My jsme se s tím za dva měsíce působení v klubu setkali několikrát, že za místo v základní sestavě dostaneme nové dresy, vybavení, a tohle byl náš způsob, jak jsme na to chtěli upozornit," ozřejmil místopředseda představenstva klubu Martin Prokeš. 

Původně chtěl klub tento příběh hrát až do jara a sdílet například natočené scénky, ve kterých se Podhajský bude chovat jako protekční spratek. Zájem ale získali mnohem dřív, a Podhajského tak z akce stahují. "Oslavujeme, že Martin Podhajský, který měl za úkol vyhajpovat nadaci, jež má pomáhat dětem, co neměly štěstí, uspěl. Celý projekt se tak ukončil o půl roku dřív," řekl předseda představenstva Přemysl Kubáň na závěr. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události