APLIKACE TN.CZ
MMA

Stop dopingu! Ondruš zahajuje revoluci v českém MMA. Sport by měl být čistý, říká

Antidopingové testování v MMA organizacích? V Evropě téměř nevídaná věc. Promotér české organizace I Am Fighter Petr Ondruš chystá revoluci. od příštího roku chce bojovníky začít testovat a doufá, že nezůstane v této snaze osamocený.

V českém prostředí není antidopingové testování povinné. Z jakých důvodů k tomu přistupujete? 

Celý život mi jde o zdraví a o sport jako takový. Když vidím, co se děje ve všech těch jiných organizacích... Primárně mám na mysli Clash of the Stars, která sice není sportovně založená, ale hraje si na to, a veřejně přiznává, že jsou nasypaní a užívají zakázané podpůrné látky. Na jejich tiskovkách jsou podle mě na drogách a kdoví, na čem všem. Není to jediná organizace, která toto toleruje. Napadlo mě, že by se to mohlo hezky vytříbit. Jsem zastáncem toho, že sport by měl být čistý. Škoda, že MMA ještě není olympijský sport, jinak by to bylo jednodušší. Hledáme cestu, jak s tím začít. Hodlám to dotáhnout. 

Může to být signál i pro další české organizace, aby se k vám přidaly? 

Já v to doufám, protože pokud ne, tak se to rozdělí a je otázka, jak to dopadne. Je možné, že zůstaneme sami a nebudeme mít koho postavit na fight kartu. I to se může stát. Doufám, že ti mladí kluci si nechají trochu poradit. Dnes je moderní užívat všechny možné látky a ti kluci ještě nevědí, jaký to má důsledek. Je pravda, že to spoustu sportovců užívá na rychlejší regeneraci a hojení, ale v tu dobu nemůžu přece zápasit a mít výhodu. Mělo by to být i o nějakém mentoringu, aby se kluci dozvěděli, co je dobré, co je špatné, jak by to měli používat a i v tom se hodláme zapojit do společnosti. 

Související obsah

Otázkou ohledně antidopingových testů byl několikrát konfrontován i Ondřej Novotný z Oktagonu, ale potřebné kroky zatím neučinil. Chcete s ním v tomto spolupracovat? 

Několikrát jsme se o to snažili, ale on má svoji hlavu, má svoje všechno... Myslím si, že on s námi určitě nebude chtít spolupracovat. Tímto podle mě dostane, nechci říct nakázáno, ale bude jasně dané, kdo může a nemůže sportovat. Co vlastně schovává, když nechce dělat testy a jestli ty hvězdy můžou vlastně zápasit. A jestli by mohly zápasit i jinde, kde se ty testy dělají. Tady v Evropě je minimum organizací, kde se ty testy dělají. Já sám jsem si prošel několika testováními, když jsem lítal po světě s českou reprezentací. Vždycky jsem prošel a žasnul jsem, že procházelo 98 procent lidí. Ta dvě procenta byla vizuálně viditelná. Jsou to lidi, které vídáme i v našich velkých organizacích. 

(Redakce TN.cz kontaktovala i Ondřeje Novotného z organizace Oktagon: "Já vůbec nevím, že Píno (Petr Ondruš, pozn. red.) něco takového bude dělat. Nikdy jsme spolu o tom nemluvili. Upřímně se k tomu nechci vyjadřovat. Už jsem tak učinil několikrát a zůstává to pořád stejné. Pokud mě z toho můžete tentokrát vynechat, byl bych nejradši.)

Bude to testování pro organizaci finančně náročné? 

Určitě to finančně náročné je. Já doufám, že firmy, které to podporují, nám s tím pomůžou, protože to nebude jednoduché udržet. Snad si řeknou, že tu je konečně někdo, kdo se věnuje sportu na sto procent a stojí za to nás podpořit. 

Související obsah

Jakým způsobem by testování mělo probíhat?

Ještě nemáme plán, ale pokud se nedomluvíme se žádnou místní asociací, aby nám s tím pomohla, tak bychom chtěli sami od sebe testovat před zápasem na omamné a psychotropní látky, to znamená amfetaminy, metamfetaminy, protože si myslím, že je nepřípustné, aby lidi chodili do zápasu takto posilnění. Jsme v jednání s různými skupinami. Makáme na tom. 

Kdy s tím chcete začít? Může se to už týkat nejbližšího galavečera mezi IAF a RFA, který proběhne 11. listopadu? 

Tohoto galavečeru se to ještě určitě týkat nebude. Od příštího roku bychom chtěli přistoupit minimálně k těmto předzápasovým kontrolám na tyto zakázané látky. 

TN.cz

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události