S radikálním oznámením přišla v pondělí Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Ta rozhodla, že na akcích pod její hlavičkou, kam patří i mistrovství světa, bude platit povinnost nosit nákrčníky. Konkrétní datum zatím nebylo stanoveno, teoreticky se ale může týkat už hokejového šampionátu v Praze a Ostravě. "Myslím si, že to nemůžete nařídit z minuty na minutu celoplošně. Speciálně pro takové hráče na mistrovství světa," myslí si generální manažer reprezentace Petr Nedvěd.
Podle IIHF budou nákrčníky nejenom povinné v kategoriích U18 a U20, ale i mezi dospělými. "Přesné datum, kdy rozhodnutí vstoupí v platnost pro seniorské kategorie, bude určeno situací v zásobování. IIHF zůstává v úzkém kontaktu se svými dodavateli, aby zajistila, že budou schopni reagovat na současnou vysokou poptávku," píše Mezinárodní hokejová federace ve svém prohlášení. Nové nařízení by tak mohlo platit už na květnovém mistrovství světa, které se uskuteční v České republice.
"Za mě je to dobře, proč ne? Ale měly by být nákrčníky pro ty mladší hráče od nějakého ročníku. Nedokážu si představit, že přiletí třeba Crosby a my mu řekneme, že musí hrát s nákrčníkem, jinak pojede domu. To asi ne. Myslím si, že to nemůžete nařídit z minuty na minutu celoplošně. Speciálně pro takové hráče na mistrovství světa. Ty vám třeba řeknou ne a co pak budete dělat?" přemýšlí nad rozhodnutím IIHF generální manažer reprezentace Petr Nedvěd.
Jednapadesátiletý bývalý hokejista, který odehrál 15 sezón v NHL, si myslí, že jde o individuální rozhodnutí hráčů. "Není to pro každého. Já jsem třeba dostal mouthguard (chránič zubů, pozn. red.) a nemohl jsem dýchat. Takže bych v tom nemohl hrát. Je to prostě hodně individuální. Myslím si, že pro mladé kluky, kteří si tím projdou od mládežnických kategorií, tak to je něco jiného. Ale starším hráčům to nemůžete nařídit," říká bývalý útočník.
Napadlo mě, že mám po oku, ale měl jsem štěstí v neštěstí, říká útočník Bostonu Lauko, kterého trefila brusle do obličeje: