Středeční olympijské rozběhy na 5 tisíc metrů rozhodně neproběhly v poklidu. V tom prvním po hromadné srážce upadli čtyři závodníci. Incident měl ještě dohru po proběhnutí cílem, kdy málem došlo ke rvačce a rozhodčí dodatečně poslali do finále všechny zainteresované. Ve druhém rozběhu se zase běžcům přimotal pod nohy nepozorný kameraman, který přecházel přes trať, když tam neměl co dělat.
Sobotní finále na 5 tisíc metrů mělo mít šestnáct závodníků. Poběží jich ale nakonec dvacet. Může za to neobvyklá situace z cílové rovinky prvního rozběhu. Dominic Lobalu, George Mills, Mike Foppen a Thierry Ndikumwenayo nešťastně upadli, čímž přišli o možnost zabojovat o první osmičku.
Celá situace pořádně rozčílila hlavně Angličana Millse, který obvinil Francouze Huga Haye, že do něj strčil a kvůli tomu spadl na zem. Po proběhnutí cílem si oba běžci nevyměnili zrovna hezká slova a málem došlo i k fyzické potyčce. "Co jsem na něj křičel? To nemůžu zopakovat," řekl Brit pro BBC. Francouz viděl celou situaci jinak. "Ničeho jsem si nevšiml. Angličan ke mně přišel a byl velmi naštvaný. Musím se na to celé podívat ze záznamu. Pokud se jednalo o moji chybu, jsem samozřejmě připravený se omluvit. V tuto chvíli nemůžu jistě říci, že jsem bez viny."
Mills pushes him and bounces off him, no push from Hay pic.twitter.com/MpLTgULGBs
— Lewis Thompson (@LewisThompson7) August 7, 2024
V té době se ještě Mills a zbylí nešťastníci, kteří skončili na zemi, domnívali, že přišli o olympijské finále. Rozhodčí ale dali hlavy dohromady a usoudili, že šlo o nezaviněnou situaci, a tak se všichni čtyři sobotního závodu zúčastní. Na startu se tak objeví hned dvacet běžců. Jedná se od organizátorů o shovívavé gesto, protože v jiných sportech mají závodníci v podobných situacích zpravidla smůlu.
To ale nebylo vše. Ve druhém rozběhu došlo k další neuvěřitelné situaci. Když vedoucí skupinka probíhala zatáčkou, přimotal se jí pod nohy zmatený kameraman, který byl otočený zády a natáčel hod oštěpem. Běžcům, mezi nimiž byl i horký favorit Jakob Ingebrigtsen, závod dost zkomplikoval. V tomto případě už ale vše skončilo bez pádu.
Olympiáda je velký zážitek. Teď plánuji odpočívat, řekla Seemanová: