APLIKACE TN.CZ
Hokej

Hokejisté z KHL v reprezentaci? Uvidím, jestli přijedu, čílí se hvězda NHL

Slovenský hokejista Martin Pospíšil
Slovenský hokejista Martin Pospíšil | Zdroj: Maxim Thoré / BILDBYRĹN / Profimedia

Na květnovém mistrovství světa v Česku patřil v týmu Craiga Ramsayho k nejlepším slovenským hokejistům, teď ale 24letý útočník Martin Pospíšil z Calgary zvažuje svou další budoucnost v národním týmu. Vadí mu postoj Slovenského svazu ledního hokeje (SZLH), který de facto dovolil reprezentovat hráčům z ruské KHL. I proto přišel Pospíšil s jasným postojem a svou účast v kvalifikaci na OH 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo možná ještě přehodnotí.

"Nevím, jestli to už můžu říct... Ano, pozvali mě a jsem z toho opravdu nadšený. Poslední roky to bylo náročné, ale teď se na Slovensku změnila vláda a podmínky. Čili nás už mohou zavolat," řekl podle tvnoviny.sk tento týden ve videorozhovoru na Telegramu Mário Grman, bývalý obránce Vítkovic, který se po světovém šampionátu upsal ruskému Vladivostoku.

V nominaci z KHL neměl být jediným. Hlavní kouč Lokomotivu Jaroslavl totiž podle webu yar.mk.ru oznámil, že úvod sezóny vynechá Martin Gernát. Někdejší obránce třineckých Ocelářů údajně také obdržel pozvánku do slovenského národního týmu. Oficiální zveřejnění nominace je v pondělí, SZLH dosud poskytl jména sedmi hráčů ze zámoří – Adama Sýkory, Tomáše Tatara, Šimona Nemce, Patrika Kocha, Miloše Kelemena, Pavla Regendy a Martina Pospíšila.

Jenže poslední jmenovaný se po neočekávaných událostech ozval. Pospíšilovi se nelíbí, že by měli reprezentovat i hokejisté z KHL. V Rusku, které vede válku proti Ukrajině, berou nemalé peníze a slouží jako propaganda tamního režimu. "Zaskočila mě ta zpráva, uvidíme, jak se to vyvine. Těžko se mi k tomu vyjadřuje. Musím tu informaci nejprve zpracovat. V nejbližších dnech se rozhodnu, jestli přijedu reprezentovat," uvedl Pospíšil pro slovenský Denník Šport.

Související obsah

​Spadnou na úroveň Kazachstánu

24letý hráč Calgary Flames a jedna z největších slovenských postav v NHL na rovinu přiznává, že krok SZLH povolat do národního týmu hokejisty z ruské soutěže může mít vliv na jeho další reprezentování. "Jsem člověk, který má morální zásady, tohle se nedá jen tak přejít. Obléknout si národní dres je pro mě pořád čest, člověk ale občas musí dát sport stranou. Mluví se mi o tom těžko. Rozhodnu se v nejbližších dnech," dodal Pospíšil.

Absence nejlepšího hráče Slováků z posledního MS by pro kanadského kouče Ramsayho znamenala velkou ztrátu. "Určitě si promluvím s nejbližšími, zajímají mě jejich názory. Nechci rozdělovat společnost, ale informace to není příjemná. Musím se s tím popasovat a učinit rozhodnutí, jestli přijedu reprezentovat. Slyšel jsem vyjádření, že Kazachstán má spoustu hráčů z KHL, proč bychom je nemohli mít taky,“ kroutil hlavou Pospíšil a pokračoval.

"Mrzí mě to, po kariéře se chci na Slovensko vrátit a vychovávat tu děti. I proto přemýšlím, jak se zachovám, svým postojem mohu ovlivnit i budoucí mládež. Miluju hokej a reprezentaci, ale v tuto chvíli je to složité rozhodování."

Pospíšil rozhodně není jediný, komu případné povolání borců z KHL vadí. Jeden z hlavních partnerů slovenského svazu, společnost Orange, reagoval na sociálních sítích ve stejném duchu: "Jsme rádi, že se postupně daří restartovat hokejové hnutí. V daném tématu však společný názor nesdílíme." SZLH tak riskuje nejen pošramocenou reputaci a ztrátu důvěry, ale také odchod jednoho z klíčových partnerů, který slovenský hokej podporuje přes 18 let.

Patrik Eliáš na hokejové výstavě: vychválil Hlinkův obraz a těší se na NHL v Praze:

TN.cz

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události