Kdo ji zastaví? Takovou otázku si klade asi řada tenisových fanoušků po celém světě. Iga Šwiateková zatím prochází Australian Open jako nůž máslem a v semifinále je jen dva kroky od úspěchu. Zatím nejvzdorovitější soupeřkou jí byla Kateřina Siniaková, která proti Polce uhrála sedm gemů. Zbylé čtyři soupeřky totiž uhrály stejný počet her dohromady.
Do sezóny vkročila jako světová dvojka, ale svým dosavadním počínáním na Australian Open se velmi nahlas hlásí o návrat na tenisový trůn. Iga Šwiateková si naposledy smlsla na světové osmičce Emmě Navarrové, když Američanka ve čtvrtfinále proti ní uhrála pouhé tři gemy.
V předchozích zápasech byla dominance Polky ještě výraznější. Eva Lysová i Emma Raducanuová s ní uhrály jeden jediný gem a výsledek 0:6 a 2:6 schytala také Slovenka Rebecca Šramková.
Zatím nejtěžší zápas tak světová dvojka odehrála hned v prvním kole, kde jí obstojně konkurovala Kateřina Siniaková. Česká deblová specialistka prohrála 3:6 a 4:6. Sedm gemů přitom Šwiatekové vzaly všechny čtyři další soupeřky dohromady.
"Jsem hrdá, že se mi daří odvádět stejnou práci s velkou intenzitou a tlačit na své soupeřky od začátku zápasů. Dnes bych řekla, že to bylo určitě těžší, než čemu napovídá skóre, ale jsem rozhodně ráda, že jsem v semifinále," komentovala svou současnou formu Šwiateková po vyhraném čtvrtfinále nad Navarrovou.
A jaký je důvod její dominance? "Neřekla bych, že je něco úplně odlišné. Cítím se uvolněná a soustředěná na správné věci a nemám nic, co by mě vyrušovalo. Takže mám prostě jen správné nastavení mysli a můžu se soustředit jen na svůj tenis místo jiných věcí," vysvětlila, že žádnou převratnou novinku u sebe neregistruje.
Novinkou je ovšem trenér Wim Fissette, se kterým se na spolupráci Polka dohodla loni v říjnu. Australian Open je tak jejich první společný grandslam a zkušený kouč, jenž vedl například Clijstersovou, Halepovou, Azarenkovou, Kerberovou nebo Ósakaovou možná bude důvodem, proč Šwiateková válcuje soupeřky i na jiném grandslamu než na svém oblíbeném French Open.
V semifinále na světovou dvojku čeká 14. hráčka světa Madison Keysová, která už třikrát na turnaji musela hrát na tři sety. Ve finále vítězka tohoto duelu narazí na úspěšnější z dvojice Sabalenková a Badosaová, které obě už na Australian Open ztratily set a nepůsobí zdaleka tak dominantně jako Šwiateková. Ta se v případě výhry v celém turnaji vrátí na post světové jedničky, kde už strávila dlouhých 125 týdnů.
Italská tenistka Jasmine Paoliniová si v Austrálii vyzkoušela surfing: