APLIKACE TN.CZ
Motorsport

Poslední nešetřil kamion ani kombinézu, Šoltys etapu nedokončil

Poslední nešetřil kamion ani kombinézu, Šoltys etapu nedokončil
Karel Poslední na Rally Dakar | Zdroj: Buggyra ZM Racing

Pátá etapa Rally Dakar, která byla zároveň druhým dílem maratonské zkoušky, znovu prověřila vnitřní sílu pilotů trucků v barvách týmu Buggyra ZM Racing. Karel Poslední v Tatře EVO3 obsadil po náročném souboji se saudským terénem 10. místo. Martin Šoltys bohužel se speciálem Buggyra Invictus etapu nedokončil kvůli technickým potížím a bude odtažen do bivaku.

Po noci strávené v provizorním stanovém bivaku se Karel Poslední s vervou pustil do zdolávání dalších stovek náročných kilometrů. Když konečně vystoupil ze svého kamionu, bylo na tváři i zaprášené kombinéze poznat, že to byly těžké dva dny.

Maratonská etapa byla kupodivu dobrá. Jen jsem to neuhlídal a asi třicet kilometrů před cílem jsme měnili levou přední gumu. Jinak jsme ale letěli jako o závod,“ liboval si Poslední, pro kterého je to letos druhá účast na Rally Dakar. Vedle svého čtyřkolového „mazlíka“ nezapomněl vyzvednout výkon ostatních členů posádky. „Navigátor Petr Schweiner byl super a mechanik Filip Škrobánek taky,“ prohlásil Karel Poslední.

Na konci středeční části maratonské etapy jsme mazlíka trošku oservisovali a dali trošku do pucu. Dneska jsme svištěli skvělým tempem. Dojížděli jsme jiné kamiony i nějaké buginy,“ popsal Petr Schweiner večer ve stanovém táboře a následující závodní den z pohledu navigátora. Organizátoři ani druhý den maratonské etapy účastníky Rally Dakar nešetřili: „Přišel i jeden takový menší navigační problém, na kterém se motalo více kamionů, a nakonec jsme se našli.

Také Martin Šoltys začal druhou půlku maratonského souboje velmi zostra, ale pak ho zastavily technické problémy. Po provizorní opravě uprostřed nekonečných plání se Buggyra Invictus rozjela, ale velké smůle zkušené posádky nakonec zůstala definitivně stát. Truck bude odtažen do bivaku. 

Související obsah

Aliyyah Kolocová dokončila maraton i přes potíže s řízením

Maratonský formát prověřil techniku i posádky tím, že se museli obejít bez asistence servisního týmu. „Dokončili jsme první maratonskou zkoušku tohoto Dakaru. Nebyly to lehké dva dny,“ shrnula Aliyyah Kolocová. Ve středu dorazila posádka do maratonského bivaku bez zásadních potíží, přesto se nevyhnula nepříjemnému momentu: „Došlo k drobné srážce s jiným autem, které do nás nacouvalo a máme od něj trochu pomačkaný předek. Bylo to v úzké zatáčce a málem jsme se překlopili.“ Do bivaku podle ní dojeli bez dalšího defektu a s oběma náhradními koly.

Čtvrteční druhá část maratonu se pro Aliyyah vyvíjela příznivěji než předchozí dny i díky lepší startovní pozici. „Trať nebyla tak prašná a rozbitá. Po první neutralizaci jsme ale asi na 100 kilometrů uvízli za buginou, která hodně prášila, a nedařilo se nám ji předjet. Po druhé neutralizaci se situace zklidnila a výhled byl mnohem lepší,“ popsala průběh etapy.

Zhruba 100 kilometrů před cílem se nicméně znovu ozval problém s řízením, což mě nutilo jet o něco pomaleji. Jsem ráda, že jsme dojeli do cíle – auto má nějaké problémy, ale je v celku.“ Z maratonského bivaku si odnesla i silný zážitek mimo trať: „Byla krásná hvězdná obloha, ale byla hrozná zima a moc jsem se nevyspala, takže to úplně doporučit nemůžu.

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události