Fotbal

Liverpool zůstává v anglických rukou

Arabská investiční společnost DIC se rozhodla odstoupit z jednání o získání většinového podílu v Liverpoolu. Několikatýdenní jednání tak překvapivě skončila neúspěchem. Jednání o vstupu ale pokračují. A to s Georgem Gilletem.

Liverpool byl v posledních měsících několikrát zmiňován v souvislosti se vstupem investora, který měl za úkol stabilizovat klub a hlavně zafinancovat stavbu nového stadionu ve Stanley Parku. Po odmítnutí několika nabídek liverpoolského rodáka a fanouška Steva Morgana se v posledních týdnech pozornost obrátila na Dubai International Capital (DIC), která oficiálně projevila zájem do klubu investovat. Rozběhla se horečná jednání, v klubu probíhal audit, o čemž byly informovány i všechny pobočky fanklubů po celém světě. V lednu se šéf exekutivy Reds Rick Parry nechal slyšet, že ke konečné dohodě zbývají již jen detaily. Jako blesk z čistého nebe pak přichází poslední lednový den zpráva, že se DIC rozhodl stáhnout svoji investiční nabídku. Vše poté, že se majitel Reds David Moores a zbylí akcionáři sešli v úterý v Londýně se zástupci DIC na jednání, které mělo pomoci k zfinalizování prodeje. Na této schůzce se ale akcionáři také zabývali novou nabídkou amerického miliardáře George Gilletta, mimo jiné vlastníka hokejového Montrealu Canadiens, která natolik zapůsobila, že si akcionáři chtěli nabídku řádně prostudovat. To DIC natolik rozlítilo, že oznámilo ukončení jednání o kapitálovém vstupu.

Zástupce DIC to vyjádřil v prohlášení. "Dubai International Capital LLC oznamuje, že se rozhodl ukončit jednání o vstupu do Liverpool FC. Poté, co DIC prozkoumal veškeré klubové materiály, předložil klubu nabídku. Podmínky byly přijaty majoritním vlastníkem Davidem Mooresem, ne už tak ostatními akcionáři. Jsme velmi zklamáni, že musíme učinit toto rozhodnutí. DIC je seriózní společnost, která má k dispozici velké zdroje. O vstupu se toho mnoho napsalo, byl udělán obrovský kus práce a tak jsme očekávali, že vše bude dovedeno do konce." Šéf exekutivy Reds Rick Parry na to reagoval po svém. "Můj vzkaz je, neobávejte se. Až bude učiněno konečné rozhodnutí, tak jen v době, až si budeme absolutně jisti, že to je to nejlepší pro klub. Před konečným rozhodnutím jsme obdrželi nabídku od George Gilletta. Cena ale nehraje v rozhodování roli. David Moores to nedělá pro peníze. Chtěli jsme jen prozkoumat novou nabídku. DIC ale odpověděla, že dává klubu 12 hodin na konečné rozhodnutí. Na takové ultimátum ale klub není připraven." Toto "ultimátum" ale zástupce DIC vidí jinak. "Lidé, kteří pracují pro naši společnost, byli ještě v Dubai. Potřebovali vědět, jestli se celá transakce v následujících dnech uskuteční. Ne proto, aby DIC tlačil na Liverpool, ale protože si tito lidé potřebovali zarezervovat letenky. Nepřišla jasná odpověď a tak jsme se rozhodli od obchodu odstoupit." Zdá se tedy, že mezi oběma stranami došlo ke špatné komunikaci. A to i přes několikeré prohlášení Parryho, že obě strany našli společnou řeč a vše je jen otázka několika dní. Parry dokonce DIC viděl jako toho správného nového majitele Liverpoolu.

To, že tomu asi tak nebylo, je nyní jasné. Vědoma si toho je i DIC. "Příznivci klubu jsou zmateni a my v DIC také. Liverpool léta hledá investora a když jsme se ozvali my, byli jsme označeni za ty nejvhodnější, kterým mohou klub svěřit. Zkoumali jsme potřebné materiály, vytvořili investiční plán. Před několika dny jsme se ale dozvěděli, že se o LFC zajímá americký investor, který předložil svoji nabídku. Poté jsme se dozvěděli, že se jí chce klub vážně zabývat. Na naše otázky ohledně dalšího postupu ale nebyl nikdo z vedení klubu schopen něco sdělit." Chápu, že pro Parryho není jednoduché se po 50 letech rozloučit s rodinným stříbrem, ale začínám mít pocit, že se vedení začalo chovat mírně vypočítavě, přeci jen proč nevyužít nabídky, která může znamenat více peněz. Záleží ale, kde ty zmíněné peníze skončí. Ač tak či onak, po nečekaném zvratu je jasné, že Liverpool neskončí v arabských rukou. To jistě udělalo radost té části fans, která neměla radost z majitelů arabské národnosti i těm, kteří by stále chtěli, aby klub byl stále tím tradiční anglickým klubem. Velkou otázkou je, jestli jím ale stále ještě je?

Tím ale nekonečný příběh zdaleka nekončí. BBC dnes uvedla, že nabídka amerického obchodníka George Gilletta zapůsobila a tak je celý obchod na spadnutí. Novinkou je ale fakt, že za nabídkou nestojí pouze Gillett, ale společně s ním také další americký obchodník Tom Hincks, majitel hokejového Dallasu Stars a baseballového Texasu Rangers. Dva "nepřátelé" v hokejovém byznysu se tak ruku v ruce rozhodli investovat i mimo území Spojených států a to v oblasti fotbalu. Jejich investice do Liverpoolu by měla údajně činit 470 mil. liber, o které by se oba investoři podělili rovným dílem. Z nich by 225 mil. mělo být použito na stavbu nového stadionu.

Liverpoolský fanoušek tak nyní nezažívá nejklidnější období. Některé určitě potěší, že se jeho klubu nebude posměšně říkat arabský klub, nyní to ale vypadá tak, že se stane "americkým" klubem. Tak jako United ze sousedního Manchesteru. Co je lepší?

Tyto věci jdou ale nyní stranou. V sobotu totiž od 13:45 uvidí Anfield Road již 205. liverpoolské derby, na které se již těší nejen oba tábory fans. A to že má Liverpool svému městskému rivalovi co vracet, je naprosto bez debat

Galaxie sport
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události