Hokej

Boj o extraligu začíná, šance je největší za dvanáct let

Tak snadnou cestu do extraligy nejlepší tým druhé nejvyšší domácí hokejové soutěže neměl dlouhých dvanáct let. Letos totiž vítěz 1. ligy nemusí měřit síly s posledním extraligovým celkem v baráži, postupuje se přímo. Play off, v němž se osm nejlepších mužstev utká o extraligovou vstupenku, začalo se v neděli 18. března.

Bez baráže i bez kauce
O tom, že se letos nebude baráž hrát, rozhodla Asociace profesionálních klubů (APK) už před startem tohoto ročníku soutěže. Teprve nedávno ale stejná společnost majitelů klubů musela na nátlak Úřadu pro hospodářskou soutěž zrušit kauci ve výši 25 milionů, kterou APK hodlala po vítězi 1. ligy za vstup do extraligy vymáhat. To otevřelo cestu mezi elitu i klubům, které vysokou částku za postup složit nemohly.
Původně APK uzavřela nejvyšší soutěž s tím, že z ní nikdo nesestoupí a vítěz 1. ligy bude muset v případě zájmu o vstup mezi elitní čtrnáctku zaplatit 25 milionů korun. Kluby z nižší soutěže se nejprve bouřily, už v průběhu sezony ale některé z nich vzkázaly APK, že jsou připraveny vysokou kauci složit.
Poprvé po dvanácti letech, kdy se nejvyšší soutěž rozšiřovala na čtrnáct účastníků a přímo do ní postoupily celky Brna a Třince, se tedy nebude hrát baráž a k postupu tak stačí „jen" zvítězit v play off.

Superfavorité
Největšími favority prvoligového play off jsou Ústí nad Labem a Mladá Boleslav. První jmenovaný má za sebou loňskou neúspěšnou baráž se Vsetínem, druhý se zase může pyšnit nejvyšším rozpočtem, několikanásobným vítězem extraligového kanadského bodování Richardem Králem v útoku a osobností finále play off 2004 brankářem Martinem Altrichterem, který tehdy vychytal titul Zlínu. Oba celky se navíc utkaly v loňském finále soutěže.
Ústí i Boleslav svou touhu po extralize neskrývají. „Doufám, že sezona zdárně skončí, tedy tak, jak si všichni přejeme a jak všichni chceme," vyhlašuje před startem play off na klubových stránkách trenér Jiří Režnar v narážce na extraligové ambice. Podobně hovořil už před startem soutěže i generální manažer Ústeckých Lvů David Šaffer: „Přáním i cílem je obhájit mistra první ligy."
Na paty jim ale bude šlapat vítěz dlouhodobé části soutěže Hradec Králové. Ten v sezoně prezentoval i přes nižší rozpočet než mají oba favorité vyrovnanými výkony, bojovností a pohlednou hrou a několikrát naznačil, že by se postupu nebránil. „Zápasy v základní části nám ukázaly, že i s podstatně nižším rozpočtem můžeme konkurentům znepříjemnit cestu vyřazovacími boji a poprat se s nimi o mety nejvyšší," píše ve výzvě partnerům generální manažer klubu Roman Višňák.

Další chtějí také
Útok na extraligu ale chystají i v Brně, přestože Kometa jde do bojů až z 5. místa. Klub pod vedením trenéra Čady pookřál, předvádí technický hokej s rychlý přechodem do útoku a navíc se spoléhá na zřejmě nejvyrovnanější brankářskou dvojici, jíž tvoří Slovák Imrich Petrík s Pavlem Maláčem. Kometa se navíc může spolehnout na nejlepší publikum v soutěži, sedmitisícové Rondo dokázali diváci vyprodat a rozbouřit už v základní části soutěže. „V hokeji je možné všechno. Ale v Brně je potřeba pro hokej ještě udělat velký kus práce," odpověděl na otázku extraligových ambicí před časem pro klubový server trenér Rostislav Čada.
Vyzyvatelem Komety bude čtvrtý Chomutov, mužstvo, které o extralize zatím hovoří v horizontu tří let po dostavbě nové haly. Severočeši ale mají nejlepší útok v lize a především v domácím prostředí nahánějí soupeřům strach. Finále play off ale hráli naposledy v roce 2001, kdy to dotáhli až do baráže s Karlovými Vary. „Play off je ošemetné a pokud chcete uspět, tak je jedno na koho narazíte," vyhnul se v klubovém rozhovoru odpovědi asistent trenéra Vladimír Petrovka.
Zbylá trojice účastníků play off je zdrženlivější. Největší ambice z nich má jihlavská Dukla. Ta sází na bojovnost omlazeného kádru propojenou se zkušenostmi nejproduktivnějšího hráče ligy osmatřicetiletého Petra Kaňkovského a druhého nejlepšího střelce soutěže Oldřicha Bakuse, který je zároveň nejlepším kanonýrem play off 1. ligy za posledních deset let. „Každý z osmi týmů, které do toho jdou, mají za cíl vyhrát. To máme i my!" vzkazuje šéf Dukly Jihlava Jan Zachrla. Mnohem skromnější cíle mají v Třebíči a Ostravě, i když právě Třebíč svého čtvrtfinálového soupeře Mladou Boleslav v základní části ligy třikrát porazila. „Na rovinu říkám, že nemáme cíl postoupit do extraligy, ale rozhodně budeme chtít hrát co nejlíp a budeme chtít Boleslav potrápit," odmítá na klubovém webu extraligové ambice asistent trenéra Jiří Otoupalík.
Soupeře se nebojí ani v Ostravě. „Chceme zvítězit v prvním kole a jít dál," vzkazuje do Hradce Králové útočník Ostravy Libor Gelačák.
Kdo se nakonec bude radovat z postupu mezi elitu? To budeme vědět nejpozději 16. dubna.

 

Výsledky prvních čtvrtfinálových zápasů:
Hradec Králové - Sareza Ostrava 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 1. Diviš, 23. Koma, 60. Roubík - 3. Badžo. Rozhodčí: T. Würtherle - Bejček, Mašek. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 5936. Stav série: 1:0.

Chomutov - Kometa Brno 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky: 12. a 60. Šíp, 20. Polodna, 26. Chatrnúch - 15. Lhotský, 28. R. Hruška. Rozhodčí: Pešina - Polónyi, Kreuzer. Vyloučení: 10:10, navíc Révai (Chomutov) 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 3270. Stav série: 1:0.

Ústí nad Labem - Jihlava 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 35. Slížek, 46. T. Martinec, 63. Houdek - 15. Vlk, 25. P. Kaňkovský. Rozhodčí: Fraňo - Jelínek, Šmíd. Vyloučení: 9:11. Využití: 3:1. Diváci: 5720. Stav série: 1:0.

Mladá Boleslav - Třebíč 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)
Branky: 15. a 25. Gulaši, 18. Rozsíval, 22. Eiselt, 30. Nouza, 41. Gombár, 48. Šindel. Rozhodčí: Hodek - Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 8:8. Využití: 4:0. Diváci: 2700. Stav série: 1:0.


Další program play off 1. ligy
Čtvrtfinále (na 4 vítězné zápasy)
19. března.: Hradec Králové - Ostrava, Ústí nad Labem - Jihlava, Mladá Boleslav - Třebíč, Chomutov - Brno.
22. a 23. března: Ostrava - Hradec Králové, Jihlava - Ústí nad Labem, Třebíč - Mladá Boleslav, Brno - Chomutov.
Případné 5., 6. a 7. zápasy: 25., 27. a 29. března

Semifinále (na 3 vítězné zápasy)
1. a 2. dubna, 4. a 5. dubna, 7. dubna

Finále (na 3 vítězné zápasy)
10. a 11. dubna, 13. a 14. dubna, 16 dubna.

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události