Fotbal

Česko - Německo - v sobotu 24.3. od 20:20 na NOVĚ

Již tuto sobotu můžete díky TV NOVA sledovat zápas, na který se všichni moc těšíme. Mnoho nám toho napoví. Česká reprezentace by raději do dalších bojů postupovala z prvního místa a k tomu nám může dopomoci právě výhra nad výběrem Německa. Ti naopak nepřijeli do Prahy prohrát, ale doufají v plný bodový zisk. Jak tedy bitva o postup na ME dopadne? Jaké jsou poslední zprávy z obou táborů a jak bude celý přenos vypadat?

 Zápas budou komentovat Jakub Otava a Tomáš Radotínský Oba tvoří sehranou dvojici, která pravidelně a skvěle komentuje zápasy anglické ligy na Galaxii sport. Dostane se vám tedy kvalitního a uceleného komentáře nejen z dění na trávníku, ale i mimo něj.

Němci trénují, ale sužuje je marodka

Bez kapitána Michaela Ballacka trénovali ve středu němečtí fotbalisté na sobotní kvalifikační zápas v Praze. Záložník Chelsea po pondělním zápřahu v zápase Anglického poháru dostal ještě příležitost regenerovat. Na hřišti ve Frankfurtu dopoledne chyběl i útočník Kevin Kuranyi, jenž má problémy se zády. Trenér Joachim Löw tak měl k dispozici osmnáct reprezentantů, s týmem se už připravovali i Frings a Schweinsteiger. Frings se stehnem a Schweinsteiger s pohmožděnou nohou.   

Hlavní německé opory

Mezi hlavní opory našeho sobotního soupeře budou určitě patřit Lehman, Ballack a Podolski.

Jens Lehmann, rodák z Essenu je v týmu Joachima Löwa brankářskou jedničkou. Od roku 2003 působí v klubu FC Arsenal. Z největších úspěchů jmenujme stříbro na MS 2002, bronz na MS 2006, účast ve čtvrtfinále  MS 1998; 3. místo na Poháru FIFA 2005; vítěz Poháru UEFA 1997, finalista Ligy mistrů 2006; vítěz německé ligy 2002, vítěz anglické ligy 2004; vítěz Anglického poháru 2005. 
     
Záložník Michael Ballack je neméně zkušeným borcem. Získal hned třikrát ocenění nejlepší fotbalista Německa (2002, 2003, 2005). 
Od roku 2006 působí v klubu FC Chelsea. Ve svých 76 reprezentačních startech nasázel soupeři 35 gólů (debutoval 28. dubna 1999 proti Skotsku). Největší úspěchy: stříbro na MS 2002, bronz na MS 2006; 3. místo na Poháru FIFA 2005; finalista Ligy mistrů 2002; 4x vítěz německé ligy (1998, 2003, 2005, 2006); 3x vítěz Německého poháru (2003, 2005, 2006), vítěz anglického Ligového poháru 2007 


Znepříjemňovat život Petru Čechovi se bude snažit i útočník Bayern Mnichov Lukas Podolski. Vrcholný fotbal hrál od roku 1995 za 1. FC Kolín nad Rýnem. Za barvy našeho soupeře odehrál 37 zápasů. Brankáři tak díky jeho trefám lovili míč ze své branky celkem dvaadvacetkrát. (debut 6. června 2004 proti Maďarsku)
 Mezi jeho nějvětší úspěchy se řadí: bronz na MS 2006 na němž získal ocenění nejlepší mladý hráč MS; 3. místo na Poháru FIFA 2005.

Lafata zřejmě nenastoupí

Lafatův start je díky viróze vážně ohrožen. Trenér Karel Brückner hodlá počkat na vývoj jeho zdravotního stavu do čtvrtka, a pokud by nedošlo k posunu, zvažoval by zřejmě povolání náhrady. "Nevypadá to moc nadějně," řekl lékař národního týmu Jiří Fousek. "Dělali jsme mu krevní zánětlivé zkoušky a ty má vysoce pozitivní. Bylo by dost riskantní po takovém horečnatém onemocnění jej hnát do zátěže. Dobrou zprávou pro je pro Brücknera naopak lepšící se zdravotní stav defenzivního univerzála Radoslava Kováče. Ten se v úterý nezapojil do přípravy kvůli nataženému stehennímu svalu, ale ve středu se už do tréninku v Praze na Strahově pustil bez úlev. vV chladném počasí na Strahově se svěřenci Karla Brücknera v první části přípravy zaměřili hlavně na trénink rychlosti, dynamiky a výbušnosti. "Jeden trénink v týdnu takový musí být," vysvětlil Brückner. Fotbalisté dále bez přístupu veřejnosti nacvičovali varianty v obranné i útočné fázi a přechod do rychlého i postupného protiútoku.

K tréninku se přidal i Petr Čech

Petr Čech poslední měření sil s Německem na mistrovství Evropy v Portugalsku vynechal, a tak mu v osobních statistikách zůstala nelichotivá bilance. "Jsem přesný opak trenéra Brücknera, já proti Němcům nevyhrávám. Prohrál jsem s nimi na šampionátu do 16 let o třetí místo, na šampionátu do 17 let o třetí místo a navíc ještě ve skupině. Tentokrát by se už ta karta mohla obrátit," pronesl s úsměvem Čech.

Policisté zesilují kontroly na hranicích

Čeští policisté kvůli kvalifikačnímu utkání už několik týdnů spolupracují s německými kolegy. Dostali od nich například seznam tamních problémových fanoušků. "Zvýšené kontroly probíhají od středy, ale zejména v pátek se budou kontrolovat prakticky všechna vozidla," řekla policejní mluvčí. Policisté předpokládají, že nejvíce případných fotbalových výtržníků pojede vlakem. Kontrolám se nevyhnou ani autobusy a individuální doprava. Pokud by pohraničníci u osob ze seznamu německé policie našli například nože, boxery, baseballové pálky a podobně, nevpustí je vůbec do republiky. Podle našich informací policisté předpokládají, že někteří rowdies například ze Saska se budou pokoušet přejet do ČR oklikou z Bavorska nebo i z Rakouska. Na fotbalové utkání by se jich mohlo pokusit dostat až kolem tisícovky. Na jejich příjezd i případné konflikty s českými fotbalovými výtržníky se připravují vedle pohraničníků i další policisté.

Němcům optimismus nechybí 

Němečtí fotbalisté vedou skupinu D před Čechy jen o skóre, ale před sobotním klíčovým duelem jsou plni optimismu a sebevědomí. "Nejsme sice kompletní, přesto silní. Z českých hráčů máme respekt, ale do Prahy jedeme pro vítězství," řekl při úterním srazu útočník Lukas Podolski, který by měl vytvořit úderné duo s Kuranyim. Ze hry jsou totiž potrestaný Klose a zranění Neuville s Gomezem. "Pár hráčů nám vypadlo, ale nebědujeme. Do Prahy přijedeme v pátek a rozhodně nebudeme zbytečně zamyšlení, ani pesimističtí. Jsme přesvědčeni o své síle," prohlásil trenér Löw.

Jak vidí Brückner naši sestavu a Čech šance?

"Zvažuji několik variant i taktické rozestavení. Něco v hlavě mám, ale nebylo by dobré dva dny před zápasem hráčům oznámit sestavu. Ještě ani nejsme úplně rozhodnutí, ten motiv se pro hráče musí podržet až do té nejzazší chvíle, třeba až do taktické přípravy bezprostředně před zápasem," vzkázal Brückner.

Petr Čech, který má už ale místo v zálkadní sestavě více než jisté, vidí šance na výhru v náš prospěch. "Vidím to tak 60 na 40. Hrajeme doma, takže to by mělo být těch deset procent pro nás. Domácí prostředí by mělo rozhodnout," řekl.

 

Podpořte tedy náš tým i u televizních obrazovek. TV NOVA vám zprostředkuje zápas roku v přímém přenosu v Sobotu 24.3.2007 od 20:20. To si nesmíte nechat ujít! 

 

10:15
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události