Motorsport

F1 se stěhuje do Bahrajnu, jede se už v neděli

F1 se stěhuje do Bahrajnu, jede se už v neděli
Zdroj: TV Nova

Kolotoč závodů Formule 1 nabírá na rychlosti. Pouhý týden po závodě v malajském Sepangu je na programu další klání. Závodit se tentokrát bude v Bahrajnu.

Rychlý přesun cirkusu F1

Soutěžním vozům po Velké ceně Malajsie ještě ani nestačily vychladnout motory a celý cirkus se už stěhuje přes Indický oceán do Perského zálivu. Právě zde se totiž o víkendu pojede další závod - Velká cena Bahrajnu.

Na momentálně nejmodernější trati celého šampionátu se schyluje ke  třetímu závodu sezony a jezdci i diváci se opět mají na co těšit. Zatímco pro obecenstvo jsou v Bahrajnu připraveny doslova nadstandardní podmínky v podobě luxusní tribuny pro 70 tisíc lidí s výhledem na velkou část tratě, závodníky opět čeká dřina a okruhu, jenž například Michael Schumacher označil hned po belgickém Spa za jeden ze svých nejoblíbenějších.

Závodníci si musejí dávat v Bahrajnu pozor především na ideální stopu, trať je totiž špinavá, což jednak nesvědčí pneumatikám a jednak se mimo idální stopu hůř ovládá vůz.

Charakteristika trati

V Bahrajnu se zatím jela Velká cena Formule 1 pouze třikrát, okruh je totiž nejmladší v celém seriálu závodů. Historicky první klání zde v roce 2004 vyhrál Michael Schumacher na Ferrari, poté se ale z výhry dvakrát radoval Farnando Alonso na Renaultu. Podaří se mu s McLarenem zkompletovat hattrick?

 Areál stojí na ploše 169 hektarů a je velmi variabilní. Lze v něm postavit celkem šest odlišných okrhů, z nichž až čtyři je možné využívat současně nezávisle na sobě. Co se komfortu týče, jezdci, V.I.P. i diváci zde mají zázemí prozatím nesrovnatelné s ostatními okruhy.

Délka kola: 5,417 km

Počet kol: 57

Délka závodu: 308,7694 km

Nejrychlejší kolo: Michael Schumacher (2004, Ferrari F2004) - 1:30,252 

Minimální rychlost na trati: zatáčka č. 5 - 107 km/h 

Maximální rychlost na trati: cílová rovinka - 285 km/h 

Zdroj: TV Nova
 

Räikkönen chce zpět na vrchol

Víkendová Velká cena Malajsie ukázala, jak vyrovnaný bude letošní ročník F1. O titul se s nějvětší pravděpodobností utkají McLaren a Ferrari, ostatní svedou boj o třetí místo v poháru konstruktérů. Ještě zajímavější pak bude bitva o titul mistra světa mezi jezdci. Dva nějvětší konkurenti, úřadující šampion Fernando Alonso a Kimi Räikkönen, zatím mají na kontě po jednom vítězství, v celkovém pořadí pak zatím vede Alonso o dva body před Finem. Třetím, kdo by mohl zamíchat karty, je druhý jezdec McLarenu Lewis Hamilton, jenž v Malajsii zkušeně pomohl Alonsovi k vítězství, když v úvodu závodu vybrzdil útočícího Massu s Ferrari a poté za sebou udržel i dotírajícího Räikkönena.

Jenomže právě Fin si nejvíc brousí zuby na na bahrajnský titul. "Cítím se výborně," prohlásil Räikkönen na oficiálních stránkách Ferrari. Jeho monopost už má nový motor, protože ten starý po technických potížích v Austrálii nepracoval v Malajsii na plný výkon. "Nyní mohu jet znovu na sto procent," dodává finský pilot.

Jeden motor totiž podle regulí šamiponátu musí vydržet dva závody, jinak jezdci hrozí penalizace v podobě ztráty deseti míst na startovním roštu. Po Velké ceně Malajsie, která byla druhým závodem sezony, proto mohlo Ferrari motor v Räikkönenově voze vyměnit. "Budeme lepší, než v Sepangu," vzkazuje momentálně druhý muž celkového pořadí šampionátu.

Prozatímní lídr seriálu McLaren naopak mlčí, na velkou cenu Bahrajnu se připravuje v tichosti. Zato jeho druhý jezdec Lewis Hamilton momentálně plní stránky novin. "Letos má Alonsovi pomoct k titulu mistra světa, přítí rok o něj bude sám bojovat. A brzy jím bude," předpovídá například deník Sport. Hamilton se totiž v Malajsii ukázal jako dokonalý týmový kolega, který skvěle vednou taktickou jízdou bez jediné chyby odrovnal obě Ferrari. Hned v úvodu dokázal oba jezdce italské stáje předjet, navíc Massa po nekolika nepovedených pokusech o Hamiltonovo předjetí vylétl z trati a spadl až na páté místo.  Mladý Brit pak za sebou udržel i  Räikkönena.

F1 tradičně na TV NOVA a Galaxie-Sport

Odpověď na otázky, zda se Räikkönen vrátí s novým motorem na čelo šampionátu, zda se oba jezdi McLarenu i potřetí dokážou dostat na stupně vítězů či zda se mezi zatím nedostižné dueo stájí vklíní i někdo třetí, nabídne už víkendová Velká cena Bahrajnu. Sledovat ji tradičně můžete prostřednictvím obrazovek na TV NOVA a Galaxie-Sport.

Program vysílání

Sobota - kvalifikace: 12:55 přímý přenos Galaxie-Sport

                                   21:00 záznam Galaxie-Sport

Neděle - hlavní závod: 13:00 přímý přenos TV NOVA

                                      20:00 záznam Galaxie-Sport 

 

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události