Hokej

Jaroslav Holík: V Rusku získáme medaili!

Hokejový šampionát v Moskvě je už za dveřmi. Boje v základních skupinách odstartují v pátek a chybět u toho nebude ani obhájce stříbrných medailí, tým České republiky.

Do Ruska ve čtvrtek

Český tým odcestuje do Moskvy až těsně před začátkem samotného šampionátu. Letecký přesun je naplánován na čtvrtek, o den později už náš tým sehraje první zápas ve skupině s Běloruskem. Kromě něj pak v bojích o postup ze základní skupiny Češi narazí ještě na Rakousko a USA.

"Podle mě bychom mohli v Rusku získat medaili. Alois Hadamczik postavil dobré mužstvo, lepší hráče v tuhle chvíli k dispozici neměl. Ti, co nejeli, jsou určitě slabší," říká hokejový internacionál a trenér dvojnásobných juniorských mistrů světa Jaroslav Holík.

 

Zajímavé zápasy až v osmifinálové skupině

Současný model šampionátu se šestnácti účastníky slibuje skutečně zajímavé zápasy až v osmifinálových skupinách. Z těch základních, v nichž jsou vždy minimálně dva outsideři, totiž postupují první tři celky a tak k úspěšnému zdolání skupiny může stačit i jediná výhra.

Pravděpodobnost, že by někdo z favoritů skončil už tady a musel do bojů o záchranu, je proto minimální. "Ty zápasy ve skupině jsou nudné, systém mistrovství se mi nelíbí. Zápasy slabších týmů hokejově nic nepřináší," kritizuje Holík. Sám prý začne pořádně sledovat šampionát až ve chvíli, kdy začnou proti sobě hrát silnější mužstva.

Pravdou ovšem je, že na zatím posledním mistrovství světa v Rusku v roce 2000 k podobnému překvapení málem došlo a to dokonce na úkor domácích. Ti totiž sice v úvodním zápase porazili Francii 8:1, pak ale podlehli USA a Švýcarům a do osmifinále prošli jen díky lepšímu vzájemnému zápasu právě s Francouzi. Neúspěchu se ale sborná stejně nevyhnula, v osmifinále skončila poslední, dokonce za Běloruskem a Lotyšskem. A to měla tehdy v týmu hráče jako Pavel Bure nebo Alexej Jašin.  

Čechům se v Rusku daří

Hokejové mistrovství světa přivítal Sovětský svaz a posléze jeho nástupce Rusko celkem pětkrát, jednou se navíc šampionát konal v jedné z nástupnických zemí bývalé federace v Lotyšsku. Českoslovenští a později čeští hokejisté přitom pouze jednou přijeli z východu Evropy bez medaile. V roce 1986 cestovali do Moskvy jako úřadující mistři světa, po propadáku ale skončili až pátí. Jinak má ale náš hokej z této země kompletní sbírku medailí.

V roce 1957 skončil česloslovenský tým třetí, stejnou pozici obsadil i v roce 1973. V roce 1979 si o místo polepšil a dovezl stříbro, rok 2000 už znamenal pro samostatnou Českou republiku zisk zlatých medailí a titulu mistrů světa. Vydařil se i loňský šampionát v Lotyšsku, kde podceňovaný český tým vybojoval stříbro. 

Největším favoritem Rusko

Kandidátem čáslo 1 na zisk světového zlata je podle sázkových kanceláří domácí Rusko. Kurz vypsaný na celkového vítěze mají Rusové jako jediný účastník mistrovství pod 4:1. Aktuálně lze na vítězství domácích vydělat 3,6 násobek vložené částky. Na druhé místo bookmakeři tipují Kanadu s kurzem od 4 do 4,5:1, bronz by podle nich mohl získat obhájce zlata ze Švédksa s kurzy od 4,5 do 4,8:1. Na celkové prvenství České republiky je přitom vypsán kurz od 6 do 7:1, Slováci jsou na tom o něco hůře (7 - 8:1).

Jaroslav Holík ale s těmito prognózami úplně nesouhlasí. "Rusové mají individuálně nejlepší tým, to ano, ale v hlavě to ti hráči nemají srovnané. Jsou to individuality, hrají na sebe, nikoliv pro tým, nedodržují taktiku. To je na mistrovství rozhodující," myslí si Holík. I proto favorizuje na titul Švédy. "Mají silný tým a hrají výborně," tvrdí.

Naopak největím outsiderem mistrovství je Itálie s kurzem 500:1, velký výdělek by případnému sázkaři vydělal i nečekaný triumf Norska či Dánska (300:1).

Nominace ČR s ústupky

Trenér Alois Hadamczik před šampionátem oslovil desítky hráčů, místo v týmu má ale jen pro pětadvacet z nich. "Volba Čechmánka za brankářskou jedničku je jasná. Naprosto s ní souhlasím. Chytá výborně a má zkušenosti," podporuje kouče národního mužstva Holík, který souhlasí i s tím, že Hadamczik nakonec nepovolal brankáře Tomáše Vokouna z Nashvillu: "Nedělalo by to dobrotu. Jeho týmu se nedařilo, navíc by nemohl dělat nic jiného, než jedničku, kde je ale připraven Čechmánek." 

Na ostatních postech nakonec trenéři namíchali koktejl zkušeností a dravého mládí. "Myslím, že to Lojza postavil dobře a navíc se nám poslední dva roky na mitrovství dařilo," dodává Holík. Na poslední chvíli z kádru pro šampionát vypadl obránce Miroslav Blaťák, místo něj dorazil z Nashvillu Marek Židlický. Celkově je v týmu 10 hráčů z NHL, stejně vysoký je i počet nováčků, kteří na MS ještě nikdy nehráli.  

Soupiska České republiky

Brankáři: Roman Čechmánek (Třinec), Adam Svoboda (Slavia Praha), Marek Pinc (Biel/Švýc.).

Obránci: Rostislav Klesla (Columbus/NHL), Radek Hamr (Kloten/Švýc.), Jan Platil (CSKA Moskva/Rus.), Ladislav Šmíd (Edmonton/NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix/NHL), Marek Židlický (Nashville/NHL), Michal Barinka (Bern/Švýc.), Petr Čáslava (Pardubice).

Útočníci: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek (oba Pardubice), Petr Hubáček (Bern/Švýc.), Zbyněk Irgl (Davos/Švýc.), Jaroslav Hlinka (Sparta Praha), Jaroslav Bednář (Slavia Praha), Jiří Novotný (Washington/NHL), Jaroslav Balaštík (HV 71/Švéd.), Petr Tenkrát (Boston/NHL), Jan Marek (Magnitogorsk/Rus.), David Výborný (Columbus/NHL), Rostislav Olesz (Florida/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal/NHL), Petr Čajánek (St. Louis/NHL).

Hraje se v moderních halách

Zatímco předloni si všechny týmy pořádně stěžovaly na špatnou kvalitu ledu i zázemí ve stařičké vídeňské hale, letos je na stadionech čeká komfort. Jak hala Mitišči u Moskvy, tak zbrusu nová Chodynka přímo v ruské metropoli splňují nejpřísnější parametry i nároky moderních diváků. V Mitišči, kde své zápasy hraje Chimik moskevská oblast, to dobře zná i kouč Pardubic Miloš Říha, jenž zde působil. Možná i proto se nakonec českému týmu podařilo v této hale pro 7000 diváků získat nejlepší kabinu ze všech celků.

Závěrečné boje se ale už budou odehrávat v Chodynce, supermoderní aréně v centru Moskvy pro 14 500 diváků. Hokejisté ji okusili už při zimním turnaje Euro Hoceky Tour Chanel One Cupu, bývalých "Izvjestijích".

Češi začnou s Běloruskem

Mistrovství světa začíná prvními zápasy už v pátek a ve stejný den se poprvé představí i český výběr, který od 18.15 hodin našeho času změří síly s Běloruskem. Hned v neděli nás už od 14.15 čeká Rakousko a účinkování v základní skupině náš výběr ukončí v úterý v 18.15 hodin duelem s Američany.

Osmifinálová skupina, v níž se představí vždy tři nejlepší z každé základní skupiny, zahájí svůj program ve čtvrtek 3. května, čtvrtfinále se hraje 9. a 10. května a boje o medaile začínají v sobotu 12. května, kdy se hrají obě semifinále. Vítěz tak bude znám v neděli 13. května po osmé hodině večer.

Složení skupin 

Skupina A: Švédsko, Švýcarsko, Lotyšsko, Itálie

Skupina B: Česká republika, USA, Bělorusko, Rakousko

Skupina C: Kanada, Slovensko, Německo, Norsko

Skupina D: Rusko, Finsko, Ukrajina, Dánsko 

 

Program MS

27. 4. - 2. 5. základní skupiny

Zápasy ČR: ČR - Bělorusko: 27. 4. v 18.15 hod.

                  ČR - Rakousko, 29. 4. v 16.15 hod.

                  ČR - USA, 1. 5. v 18.15 hod.

3. 5. - 7. 5. osmifinálové skupiny (Česká republika bude ve skupině F)

Zápasy skupiny F 

3. 5. ve 14.15 hod.: 2B - 2C

3. 5. v 18.15 hod.: 3C - 1B

4. 5. ve 14.15 hod.: 1C - 3B 

5. 5. ve 14.15 hod.: 2B - 3C

5. 5. v 18.15 hod.: 1B - 2C

6. 5. ve 14.15 hod.: 2C - 3B

6. 5. v 18.15 hod.: 1B - 1C

7. 5. ve 14.15 hod.: 3B - 3C

7. 5. v 18.15 hod.: 1C - 2B

Čtvrtfinále

9. 5. a 10.5. ve 14.15 a 18.15 hod.

Semifinále

12. 5. ve 13.15 a 17.15 hod.

O 3. místo   

13. 5. ve 14.15 hod.

Finále

13. 5. v 18.15 hod.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události