Hokej

Augusta: Prověří nás až Amerika!

Exkluzivně pro nova.cz komentuje letošní moskevský hokejový šampionát hokejový expert Josef Augusta, muž, který byl jako trenér národního mužstva u tří titulů mistrů světa.

Češi zatím suverénní

"Ani jeden ze soupeřů nás pořádně neprověřil, opravdová síla mužstva se ukáže až teď proti Americe," říká zkušený trenér Josef Augusta, který pro nova.cz bude celý šampionát exkluzivně komentovat. Přesto má zatím trojnásobný mistr světa v pozici trenéra pro český tým jen slova chvály.

"Máme výborného brankáře, solidní obranu a ukázalo se, že i útok má dobrý tah na branku. Napotvrdila se slova některých komentátorů, že právě v útoku chybí hráč, který by dokázal dávat góly. I když je pravda, že ani jeden z úvodních soupeřů nás moc neprověřil," říká Augusta.

Zápas č. 1: Bělorusko

Hned na úvod šampionátu smetli Češi běloruského soupeře vysoko 8:2 a v Moskvě se uvedli ofenzivní smrští. "Asi se od Bělorusů čekalo víc, než na co ve skutečnosti měli," myslí si trenér. "Hráči ten tlak neunesli. měli výborné výsledky v přípravě, ale proti našim to nezvládli, navíc ani brankář Mezin  nebyl v takové formě, jako třeba loni nebo na olympiádě v Salt Lake City proti Švédům. Celkově bych řekl, že Bělorusové nemají nějak výjemečný kádr. Je znát, že je tam málo kvalitních mladých hokejistů, ty zkušené zatím nemá kdo nahradit," doplňuje.

Zápas č. 2: Rakousko

I druhý český protivník v základní skupině odešel z ledu s debaklem. Rakušané prohráli 1:6. "Podle mě sehráli naši proti Bělorusům o něco hezčí zápas.  Proti Rakousku kluci věděli, že vyhrají a za stavu 3:0 si uměli náskok pohlídat. Ale i takové zápasy se hrají. Na druhou stranu právě tenhle duel nabídl skvělé okamžiky pro oko diváka. Gól Sýkory v přesilovce nebo trefa Marka do prázdné brány musely potěšit snad každého," chválí Augusta.

Silná zbraň Čechů? Přesilovky a vyrovnanost

Bývalého reprezentačního trenéra těší na hře českého týmu zatím především technická vyspělost i útočná souhra. "Defenzivu soupeři zatím neprověřili, to udělá až Amerika. Právě zápas s USA hodně napoví o skutečné síle české obrany. Američané hrají agresivně, půjdou do útoku," čeká bývalý reprezentační trenér.

Český tým zatím podle něj dobře zvládá přesilové hry. "Kluci si dávají přihrávky, umí se prosadit a střílejí góly, to je důležité," myslí si Augusta. "Zatím se mi líbí technická vyspělost hráčů, to jak se i proti houževnaté a pozorné zónové obraně soupeřů dokázali prosadit. Třeba akce Plekance s Oleszem dvou na jednoho byla lahůdková," připomíná kouč akci ze zápasu proti Bělorusku.

Až do nebes je zatím vynášena především elitní formace Jaroslava Hlinky s Davidem Výborným a Petrem Sýkorou. "Na takové soudy je podle mě ještě brzo, ale je fakt, že Jarda s Daviem jsou zkušení hráči, kteří si, spolu s Petrem, dokáží vyhovět. Ukazuje se jejich technická souhra, ale pomohl jim i soupeř. Obránci si od nich zbytečně udržovali odstup, dali jim prostor a to takovým hráčům vyhovuje," všímá si hokejový expert.

Augusta navíc připomíná i zbylé formace. "Myslím, že hra nestojí na elitní lajně. Máme čtyři naprosto vyrovnané útoky. Proto věřím, že se stejně bude dařit i těm ostatním," doplňuje.  

Překvapení se zatím nekonají

V úvodu šampionátu se letos zatím "překvapivě" nezrodilo žádné překvapení na úkor favoritů. Ti si zatím zápasy se slabšími soupeři hlídají a ještě k tomu si vylepšují střelecké statistiky. Výjimkou byl snad jen zápas Kanady s Německem, v němž javorové listy vyhrály 3:2 až díky neuvěřitelné hrubce neměckého gólmana.

"Myslím si, že za tím stojí velký příliv mladých hráčů do sestav silných týmů. Jak naši, tak Kanada, Rusko, Švédsko či Finsko mají v týmu hodně mladých, kteří touží po úspěchu a nepřipouští si tlak na povinné vítězství. Je na nich cítit chuť po úspěchu, chtějí napodobit a nahradit předešlou generaci. Oproti tomu kvalita soupeřů z hokejově méně vyspělých zemí není tak vysoká, většinou za ně hrají sice zkušení hráči, ale už trochu bez náboje. Snad jen Němci prokázali svou buldočí povahu a zkušenostmi mladé Kanaďany dlouho drželi ve vyrovnaném stavu," všim si Josef Augusta.

Hokejové mistrovství světa pokračuje v Moskvě i v příštích dnech, naši se už v úterý v 18.15 hodin utkají s USA  o první místo v základní skupině.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události