Fotbal

Károlyi: U nás by Barošovi hrozilo až půl roku

Český fotbalový reprezentant Milan Baroš si dnes v Paříži pravděpodobně vyslechne verdikt disciplinární komise za své gesto vůči kamerunskému fotbalistovi Stéphanu Mbiovi.

Přijde i Mbia 

Právě na dnešek totiž franskouský fotbalový svaz svolal jednání disciplinárky, která by měla Barošův případ ukončit. Komise přitom měla případ projednat už minulou středu, tehdy ale případ odročila a rozhodla se přizvat na jednání i Stéphana Mbiu.

Francouzi Baroše obviňují z projevu rasismu. Nelíbilo se jim, že si český hráč před fotbalistou tmavé pleti zapcal nos a mával na něj. "Chtěl jsem mu dát najevo, aby mi dal více vzduchu, prostoru. Hrál na mě velmi těsnou obranu," hájil se Baroš a odmítl, že by jeho chování mělo jakýkoliv rasistický podtext.

Jenomže Mbia vše pochopil jinak a svým rozhořčením se netajil ani na veřejnosti. "Chtěl naznačit, že smrdím? Zraňuje mě to," uvedl. Baroš se hráči později omluvil a prohlásil, že měl pocit, že soupeř jeho omluvu přijal.

Experti přitom míní, že by mohl českého reprezentanta postihnout i vyšší trest, který by jej případně dokonce vyřadil i ze zápasů reprezentace.

Károlyi: podobný případ jsme už řešili

S podobným případem už se jednou setkala podle slov svého předsedy Alexandera Károlyiho i Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu. "Takový případ jsme řešili někdy na podzim 2003. Tehdy hráč černé pleti ze Sparty, toho času na hostování v Teplicích, Patrice Abanda obvinil někdejšího maséra Sparty Poustku. Tvrdil, že šlo o verbální napadení hanobící rasu. Na jednání disciplinární komise vzal ale své obvinění zpět," popisuje tři a půl roku starý případ Károlyi. V ostatních případech se prý komise vždy zabývala jen rasistickými verbálními útoky ze strany fanoušků.

Disciplinární řád prý přitom na podobné situace pamatuje. "Co se týče případu Milana Baroše, šlo by nejspíš právě o verbální projev hanobící rasu, národnost nebo etnikum. Náš řád takové chování, pokud se prokáže, trestá nepodmíněným zákazem činnosti v délce tří týdnů až půl roku, nebo pokutou až do výše 500 000 korun. Oba tresty mohou být také  kombinovány," cituje řády Alexander Károlyi.

Prokážou mu vinu?

O tom, zda se Baroš provinil nebo ne ale nechce předseda české disciplinárky spekulovat. "Případ znám jen z médií. Bude záležet na mnoha okolnostech, komise určitě bude posuzovat výpovědi aktérů, rozhodčích, delegátů, zápis o utkání a další faktory," očekává Károlyi. "Dokázat rasistické chování tak kosmopolitnímu hráči, který v klubu působí i s hráči tmavé pleti ale může být obtížné," uzavírá svým pohledem na věc.

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události