Fotbal

Gambrinus liga ustoupila hokeji

V naší nejvyšší fotbalové soutěži začíná závěrečný boj na ostří nože. Posledních pět kol totiž rozhodne o tom, kdo bude na konci slavit mistrovský titul. Hned čtyři adepty na ligový trůn čeká další kolo boje. Fotbal se navíc o víkendu bude hrát ve stínu hokejového šampionátu, kvůli našim zápasům se Slováky a Kanadou neměnili začátky jen na Spartě a v Plzni.

Chytne se už Slavia?

Tak vyrovnaný a dramatický souboj o čelo tabulky naše soutěž dlouho nepamatuje. Ani jeden ze čtyř adeptů se přitom myšlenek na titul nechce vzdát.

Nejtěžší pozici má momentálně Slavia. V úvodu jara neporazitelný stroj na body se zasekl a už čtyři kola marně čeká nejen na gól, ale i na plný zisk. Ze dvanácti bodů získala dva a navíc ji čeká cesta do Jablonce, který na jaře doma sice ještě nevyhrál, ale vždy obral soupeře o dva body za remízu.

Ani Sparta ale nemůže svého soupeře podcenit, byť na Letnou míří poslední celek tabulky Slovácko.  To v posledních pěti kolech prohrálo jen jednou a obralo za remízu o body nejen do té doby suverénní Slavii, ale i aktuálního lídra tabulky z Liberce.

A právě Severočechy zpod Ještědu čeká v boji o titul rovněž těžký soupeř. V pohodě hrající Plzeň doma na jaře prohrála jen s Baníkem, navíc není pod tlakem. Záchranu má jistou a díky posledním výsledkům se navíc Viktoria blíží k pohárové čtvrté příčce. Na tu už ale ztrácí devět bodů a tak je útok na čtvrtou Mladou Boleslav spíše věcí teorie.

Čtvrtým do party v boji o titul je Mladá Boleslav. Nenápadný útok ze zadních pozic a především pět neprohraných zápasů v řadě Boleslav katapultovalo už na čtvrtou příčku tabulky pouhé tři body za vedoucí Liberec. Středočeši ale před vlastním publikem přivítají silné Brno, jež je v podobné pozici, jako Plzeň. I tým z moravské metropole stále ještě alespoň teoreticky pošilhává po pohárové příčce, které by se výhrou nad Boleslaví okupující právě tuto pozici, přece jen reálněji přiblížilo.

Nejasný i boj o záchranu

Pořádně našlapaná je tabulka i na opačném pólu, kde se hraje o záchranu. Poslední Slovácko čeká na Spartě těžká práce, ale o mnoho lépe na tom není ani předposlední Příbram. Ta sice hraje doma, ale České Budějovice od úvodního jarního debaklu v Brně venku neprohrály a svou sérii budou chtít po domácí porážce od Mladé Boleslavi prodloužit i v Příbrami.

Obdobně je na tom Zlín. Ten má sice před Příbramí čtyřbodový náskok, k jistotě záchrany je to ale pořád velmi daleko. Navíc do Zlína cestuje Baník Ostrava, jenž v posledním kole obral o body Spartu a na jaře prohrál jediné utkání.

Na pořádný impulz v cestě za záchranou stále marně čeká i Sigma Olomouc, která navíc cestuje do Mostu, kde také ještě potřebují záchranu definitivně pojistit výhrou.

Liga ustoupila hokeji

Víkendové kolo Gambrinus ligy tak ve všech osmi zápasech nabízí podívanou, v níž bude o co stát. Čtyři zápasy mohou ovlivnit boj o čelo tabulky, zbylé čtyři zase promluví do bojů o záchranu. Přesto ale musel fotbal tento týden ustoupit hokejovému šampionátu v Moskvě. Až na Spartu a Plzeň totiž všechny pořádající kluby posunuly začátky svých zápasů na 16 hodin, v Mladé Boleslavi se v neděli hraje až od 20.15 hodin. 

Program 26. kola Gambrinus ligy

Tescoma Zlín - Baník Ostrava, 5. 5. v 16 hod. 
Sparta Praha - Slovácko, 5. 5. v 17 hod.
Kladno - Teplice, 6. 5. v 16 hod.
Marila Příbram - Dynamo Č. Budějovice, 6. 5. v 16 hod.
SIAD Most - Sigma Olomouc, 6. 5. v 16 hod.
Viktoria Plzeň - Slovan Liberec, 6. 5. v 17 hod.
Mladá Boleslav - Brno, 6. 5. ve 20.15 hod.
Jablonec - Slavia Praha, 7. 5. v 16 hod. 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události