Hokej

Zbytečné komplikace, tvrdí Augusta

"Papírově jsme měli porazit Němce i Slováky a neměli bychom starosti s Kanadou. Jenomže evropský hokej se vyrovnává a ukazuje se, že při aktuální formě a souhře okolností může každý porazit každého," říká bývalý reprezentační trenér Josef Augusta, který letošní šampinát exkluzivně pro nova.cz komentuje.

Kanadu jsme přehráli jen v přesilovkách

Po prohrách se Slováky a Němci měl český tým nůž na krku, proti Kanadě potřeboval nutně bodovat. "Kluci v tom zápase podali dobrý výkon, bojovali, věděli, že ten bod musí urvat. Na druhou stranu ale Kanadu přehráli jen v přesilovkách, v nichž dali všechny tři góly. Při hře 5:5 soupeře nepřehráli," všiml si Augusta, jenž národní mužstvo vedl v letech zlatého hattricku na přelomu tisíciletí.

"Kanaďané ale začali možná až moc opatrně a dvě třetiny se nechali zatlačit, chybovali při našem forčekingu a byli za to vylučováni," dodává kouč.

Přesto nakonec tým javarových listů zápas vyhrál v prodloužení. "Myslím, že o tom rozhodlo střídání brankářů, nerozchytaný Pinc neměl moc šancí," míní trenér, kterému ale v zápase vadila jiná věc, totiž to, že Petr Sýkora jako třináctý útočník naskakoval jen do přesilovek: "Je něco zvláštního a špatného v českém hokeji, když nejlepší střelec extraligy a hráč takových kvalit, jako je Petr Sýkora, není mezi dvanácti útočníky v nároďáku. Tomu moc nerozumím."

Komplikace? Zbytečná!

Češi postup do čtvrtfinále zachraňovali až na poslední chvíli, podle Augusty ovšem zbytečně. "Němce i Slováky jsme podle papírových předpokladů měli porazit. Jenomže se ukázalo, že v určitý čas a při určité formě dnes už může porazit téměř kdokoliv kohokoliv. Celky jako Německo, Švýcarsko nebo Slovensko už prostě patří mezi silné evropské týmy," myslí si hokejový expert.

Navíc český tým zatím podle Augusty na šampionátu nepředvádí to, co se od něj čekalo. "Vždyť jsme porazili jen Rakousko, které je na sestup, a Bělorusko. Američané nám k bodům pomohli sami vlastním gólem minutu před koncem," všímá si. "To není dobrá vizitka, na druhou stranu teď skončila jedna fáze šampionátu, která už bude zapomenuta, a začíná další. Až ta rozhodně o tom, zda pojedem domů s palcem nahoru nebo dolů," doplňuje Josef Augusta.

Koho do čtvrtfinále?

Středeční zápas o postup do medailových bojů bude pro český tým klíčový pro další hodnocení šampionátu. Jenomže soupeř, na něhož hokejisté ze země lva narazí, patří k absolutní světové elitě. Ať už to budou Rusové nebo Švédové, oba zatím nepoznali na mistrovství světa porážku. "Až po dnešním večerním vzájemném zápase bude jeden z nich poražený, to ale nic nemění na tom, že jde o dva největší favority turnaje," tvrdí bývalý reprezentační kouč.

Raději Rusy...

Skládat zbraně dopředu je prý ale zbytečné. "Bude to jeden zápas, který rozhodne o všem. Je potřeba se na něj maximálně soustředit. Kdo bude mít ty inkriminované dvě hodiny lepší formu, ten vyhraje," míní hokejový expert. Sám prý by si přál spíš celek Ruska. "Hrají nám bližší hokej. Moc nebrání, jsou to typičtí Rusové. Dosud jejich obranu na turnaji nikdo moc neprověřil, to bychom mohli až my. A navíc se mi také moc nelíbí jejich gólman. To je ruská slabina," všímá si Josef Augusta.

Oproti tomu Švédové předvádějí zatím na šampionátu výborné výkony a dokáží i otáčet zápasy, ve kterých se jim nedaří. "Je to kompaktní dobře poskládaný tým," skládá hold švédskému mužstvu.

Češi ale i přes zatím rozporuplné výkony prý nejsou ve čtvrtfinále bez šancí. "Může se stát cokoliv, je to otevřené," věří bývalý trenér. 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události