Hokej

Malkin třemi body zabukoval Čechům letenky domů

Klíčový duel o bytí a nebytí v turnaji světového šampionátu v Moskvě vyšel lépe Rusům. Ti oplatili českému týmu loňské čtvrtfinálové vyřazení a po výhře 4:0 jej poslali ze šampionátu domů. Češi nezvládli poslední třetinu, ve které inkasovali 3 branky a z turnaje pojedou až se 7. místem.

Rusové na úvod využili přesilovku 

Hned v úvodu utkání dostal český tým k dispozici výhodu přesilové hry za faul Markova na Čajánka a také hned na začátku 3. minuty zahrozil střílenou přihrávkou Plekance na Olesze. O chvíli později se uvolnil Irgl a střelou z pravé strany jen těsně minul ruskou branku.

Rusové měli rozjezd o něco pomalejší, první vážnější zásahy si Čechmánek připsal až v 7. minutě po střele Charitonova, jenomže zároveň v brankovišti Klesla fauloval Sčastlivého a musel za katr. V přeilovce si najel na přihrávku do kruhu Markov a trefil se přesně nad Čechmánkovu vyrážečku - 1:0.

Gól Rusy nakopl. Domácí zatlačili český tým před jeho branku a nedali mu téměř žádný prostor pro jakýkoliv kontakt s pukem. Na začátku 11. minuty se v další přesilovce prosmýkl až před Čechmánka Zinovjev, pokus o blafák ale český gólman vykryl.  Ještě lepší zákrok český gólman předvedl těsně po vypršení Sýkorova trestu, kdy střílející Kovalčuk už zvedal ruce nad hlavu, Čechmánek ale vylovil puk z výstroje.

Zvýšená aktivita přinesla i šance

Ve 13. minutě mohlo být vyrovnáno. Po Michálkově akci našel Čajánek zpoza branky najetého Irgla, který ale z voleje mezi kruhy pálil přímo do lapačky brankáře Jeremenka. Český tým ruskému tlaku čelil rychlými brejky. Jeden z nich předvedl v 17. minutě Čajánek, který v souboji 1:1 parádně odzbrojil najíždějícího Ovečkina, a vzápětí vyrazil spolu s Hubáčkem do útoku. Druhý jmenovaný předložil puk Barinkovi, jehož dělovku od modré ale Jeremenko lapil. Na druhé straně se dostal ke střele Kovalčuk a Čechmánek měl hodně práce puk zkrotit ve své lapačce.

V 19. minutě ještě vyzkoušel Jeremenka pohotovým švihem Výborný, o chvíli později musel pro změnu Čechmánek vytasit další zákrok proti Ovečkinovi.

Obrany hrály prim
Hned na úvod druhého dějství zamotali Rusům hlavy Výborný s Plekancem a Oleszem, jejich náporu ale chybělo přesnější zakončení. Český tým po přestávce předváděl mnohem aktivnější hokej a jen to potvrdil ve 24. minutě, kdy  prověřil pozornost Jeremenka Rolinek.

Po chvilkovém závaru Rusů udeřili ve 27. minutě znovu Češi, Hubáčkova střela ale po teči minula branku. Hned z protiútoku vypálil Zinovjev, ale pro puk si zkušeně sáhl Čechmánek a podržel tak naděje svého týmu na vyrovnání.

Ve 28. minutě ale Rusové procitli a Ovečkin se svými spoluhráči před Čechmánekm roztočili pořádný kolotoč, který ukončil až český gólman. Domácí tým ale dostal výhodu přesilovky, v níž hned na úvodu musel Čechmánek lapit střelu Gončara. O minutu později už se sice Markov z gólu radoval, ale protože puk do branky hodil rukou, skóre se měnit nemohlo.

Ve druhé polovině prostředního dějství už se Rusové opět vrátili ke svému úvodnímu tlaku, ale naráželi na konsolidovanou obranu Čechů. Ostatně zadní řady obou celků začaly hrát v zápase čím dál větší roli, střelci se tak do výhodných pozic dostávali mnohem méně, než v první polovině zápasu. Až ve 39. minutě vyhodil Šmíd pod tlakem puk přes pexisklo a za zdržování hry musel na trestnou lavici, český tým ale přežil bez újmy.

Šok ze šatny

Vstup do třetí třetiny se ale českému týmu stejně jako v zápasech se Slováky a Kanadou nepovedl. V končící přesilovce vypálil Kovalčuk, puk se od zadního mantinelu odrazil před branku a Malkin jej jednou rukou lehce přehodil Čechmánkovi přes beton - 2:0.

Hadamczikův tým mohla vrátit ve 42. minutě do hry přesilovka. Radulov totiž zasáhl do hry s nezapnutou přilbou a dostal trest. V počtní výhodě pálili nejdřív Hubáček a po něm Židlický, jednou ale Rusové tečovali mimo branku a podruhé zasáhl Jeremenko.

Ve 45. minutě mohlo být rozhodnuto, po střele Markova zvonila za Čechmánkem tyč. Navíc o minutku později hrubě chyboval v rozehrávce Čajánek svůj námaz Morozovovi musel hasit skokem do poloprázdné brány.

Nepomohly ani přesilovky

Ve 48. minutě se ale rozjel k velké jízdě Olesz, jehož Aťušov zastavil faulem až před Jeremenkem. Kritická se nakonec stala pro český tým 52. minuta. Čechmánek přišel o hůl, Irgl nedokázal vyhodit puk a Rusové svůj závar ukončili gólem Radulova - 3:0.

V 55. minutě fauloval Morozov a český tým hrál další přesilovku a začal ji velkolepě. Po střelách Sýkory a Hlinky létal Jeremenko v brance jako hadr na holi, jenomže puk v síti neskončil a nápor navíc ukončil svým faulem Židlický.

Při hře 4:4 navíc Bednář trestuhodně ztratil puk při zbytečné stahovačce a vybídl tak Malkina k sólu. Ten si položil Čechmánka, objel branku a zezadu zasunul do prázdné klece - 4:0. V 56. minutě si Češi zahráli i 80 sekund dvojnásobnou přesilovku, ale puk do brány nedostali ani Hlinka ani Výborný, přestože Jeremenko ležel daleko mimo svou klec.  Trápení českého týmu nepolevilo ani v přesilovkách, v dosavadním turnaji nejsilnější zbrani mužstva. Rusové si užívali výhry a poslední třetinu za rozhodného stavu pojali jako exhibici. Tu posvětila ještě závěrečná bitka Klesly s Malkinem.

Rusko - Česká republika 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Branky: 7. Markov (Malkin, Frolov), 41. Malkin (Kovalčuk), 52. Radulov (Grebeškov), 55. Malkin. Rozhodčí: Pellerin - Losier, Dedioulia. Vyloučení 10:8, navíc Židlický 10 min. Využití 2:0.  
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Markov, Gončar, Grebeškov, Aťušov, Jemelin - Kondratěv - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Kovalčuk, Malkin, Frolov - Charitonov, Ščastlivyj, Radulov - Ovečkin, Něprjajev, Kuljomin.
Česká republika: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Michálek, Barinka, Hamr, Klesla, Šmíd - Výborný, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Novotný, Tenkrát - Sýkora, Hlinka, Rolinek - Balaštík.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události