Fotbal

Kdo vyhraje ligu? To teď neví nikdo

Jasno o tom, kdo bude letos českým fotbalovým králem, mají v tuto chvíli snad jen sázakové kanceláře. Ty jasně favoritzují Spartu, jejímu kurzu 1,3:1 se nikdo ze zbylé trojice adeptů ani nepřibližuje. V tabulce jen o bod zpět druhý Liberec má kurz 3,3:1.

Sparta má ve ve svých rukou 

Jenomže ostatní fotbaloví odborníci už si ani zdaleka tak jisti nejsou. A už vůbec ne sami hráči. "Bylo by skvělé po tom všem, co se o nás během sezony napsalo, zvednout nad hlavu pohár, nebo ještě lépe oba. Ale musíme získat šest bodů, nesmíme se ohlížet na soupeře," říkal po pondělní remíze 1:1 s Libercem záložník Sparty Miroslav Matušovič. A měl pravdu. Sparta k jistotě titulu musí dvakrát vyhrát.

Kurz sázkových kanceláří na titul: 1,3:1

V Liberci stále doufají 

I proto její pronásledovatelé Liberec, Mladá Boleslav a možná ani Slavia ještě boj o titul nevzdávají. "Budeme bojovat, je to pořád otevřeníé," ví kouč druhého Liberce Vítězslav Lavička. Jeho hráči mají chuť na obhajobu, i když sami po loňské suverénní jízde zažívají jiné pocity.

"Ano, je to jiné. Loni bylo rozhodnuto dopředu, nemuseli jsme se na nikoho ohlížet. Teď naopak musíme soupeře dohánět, ale nevzdáváme to," tvrdí útočník Severočechů Jan Nezmar, který mohl v pondělí na Spartě otázku mistrovských ambicí rozetnout. Stačilo v 10. minutě trefit prázdnou bránu Sparty a zvýšit na 2:0. "Byla to moje chyba, špatně jsem trefil míč. Určitě bychom ten zápas vyhráli a byli titulu blíž, kdybych dal gól," smutnil Nezmar.  

Kurz sázkových kanceláří na titul: 3,3:1

A co Mladá Boleslav?

Po pondělní remíze obou rivalů je ale zpět ve hře i Mladá Boleslav. Na Spartu ztrácí dva body. "Soustředíme se sami na sebe, boj rozhodně nevzdáváme. A hlavně je ve hře i druhé místo a předkolo Ligy mistrů. Musíme uhrát ve zbylých zápasech plný počet bodů a pak máme dobrou šanci," svěřil se se svými pocity obránce Boleslavi Milan Kopic, čerstvý člen širšího výběru reprezentace do jedenadvaceti let. I on má motivaci Spartě titul vyfouknout. Právě jeho totiž trenér Michal Bílek vyřadil po svém příchodu na Letnou z kádru a poslal ho do třetiligového béčka. Odsud si Kopice vybrala v zimě Boleslav jako kompenzaci za přestup Marka Kuliče do Sparty.

Kurz sázkových kanceláří na titul: 11:1

Slavia? Spíš teorie

Nejmenší naději na zisk cenné trofeje má nyní Slavia. Na začátku jara jasný favorit po sérii šesti zápasů bez výhry šanci na titul snížil na minimum. Je čtvrtým vzadu, který může uspět pouze v případě fatálního zaváhání silné trojky. "Popereme se alespoň o předkolo Ligy mistrů, šance pořád je," odsuzuje naději na titul do říše fantazie nejlepší střelec Slavie Stanislav Vlček.

Kurz sázkových kanceláří na titul: 33:1

Co rozhodne?

Zcela zásadním způsobem může boj o titul ovlivnit Most. Mužstvo má jistou záchranu a může hrát v poklidu. Severočeši mají v předposledním kole doma Mladou Boleslav a v posledním jedou na Spartu. Klub, v němž ještě na začátku sezony hrál nynější asistent trenéra Sparty Bílka Horst Siegel tak může zcela zásadně promluvit do titulových ambicí. Pokud remízový král ligy (15 zápasů Mostu skončilo nerozhodně) obere v pondělí doma Mladou Boleslav, ubere tím Spartě a Liberci jednoho soupeře v boji o prvenství. Stejně tak ale může případným překvapením na Spartě nabídnout pohár konkurentům Pražanů.

Ještě důležitější ale může být jiný pondělní duel - v Olomouci. Tam cestuje Sparta a bude to mít těžké. Olomouc totiž bojuje o záchranu a nutně potřebuje vyhrát. "Musíme doma porazit Spartu," vzkázal po remíze s Teplicemi kouč Hanáků Vlastimil Petržela. Ta by totiž jeho týmu dala definitivu záchrany.

Jako nejzásadnější v boji o titul se ale jeví duel posledního kola v Mladé Boleslavi, kam zavítá Liberec. Pokud Sparta nezaváhá, může zápas dvou adeptů sledovat v klidu, pokud ale ve finiši nějaký ten bodík poztrácí, může se o novém šampionovi rozhodovat právě zde.

Los adeptů na titul

Sparta Praha: 29. kolo v Olomouci

                     30. kolo: doma Most

Slovan Liberec: 29. kolo doma Teplice

                       30. kolo: v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav: 29. kolo v Mostu

                       30. kolo doma Liberec

Slavia Praha: 29. kolo doma Zlín

                    30. kolo v Českých Budějovicích     

Závěrečná dvě ligová kola se hrají kvůli zachování regulérnosti v jednotném termínu vždy v pondělí 21. a května a 28. května v 17.15 hodin.

Mistrovská matematika

A jaké jsou tedy monentálně alternativy titulu?

1. Sparta bude mistrem, když vyhraje v Olomouci a nad Mostem, případně když její konkurenti Liberec a Mladá Boleslav nebudou mít na konci sezony stejný počet bodů, jako ona. Při rovnosti bodů ze vzájemných zápasů má Liberec lepší skóre a Boleslav větší počet vstřelených branek. Sparta by musela v posledních dvou kolech vyhrát vyšším rozdílem, než Mladá Boleslav. 

2. Liberec bude mistrem, když dvakrát vyhraje a Sparta jednou remizuje. Titul může slavit, i když bude mít stejně bodů jako Sparta a Mladá Boleslav, pokud s ní v posledním kole neprohraje. Má totiž nejlepší skóre.

3. Mladá Boleslav bude mistrem když dvakrát vyhraje, Sparta ztratí alespoň dva body a v posledních dvou kolech nevyhraje větším brankovým rozdílem, než Boleslav.

4. Slavia bude mistrem, když dvakrát vyhraje, Sparta v posledních dvou kolech získá jen jeden bod, Liberec maximálně dva a Mladá Boleslav čtyři. S tou jedinou má totiž Slavia lepší vzájemnou bilanci a při rovnosti bodů tudíř soupeře předstihne.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události