Fotbal

Pohár ČMFS jde do semifinále

Fotbalový pohár ČMFS dnes večer pozná prvního finalistu. S domácím Jabloncem se o šanci na zisk druhé nejcennější domácí trofeje popere ligový nováček z Českých Budějovic. Zítra je na programu duel Zlína se Spartou.

Postaví Sparta náhradníky? 

Pohár přitom může svým termínovým finišem pořádně zamíchat boji o ligový titul. Ve hře je totiž i Sparta Praha, která sice touží po double, zároveň ale musí zvažovat, zda nechat všechny své opory v případě postupu do pohárového finále odehrát šest utkání ve třech týdnech. Po minulém týdnu, kdy se hrálo vložené kolo 1. ligy se totiž dnes a zítra hraje pohár a finále je na programu hned příští čtvrtek. A mezi tím 29. kolo 1. ligy. Konkrétně Spartu přitom čeká ve čtvrtek cesta do Zlína a zpět, v pondělí pak Pražané jedou na ligu do Olomouce. "Může se stát, že opravdu některé hráče nechám odpočívat, ale pohár je pro nás cenný, chceme uhrát double," prohlásil po pondělním utkání s Libercem trenér Sparty Michal Bílek.

A není sám. Po double touží i členové jeho družiny. Miroslav Matušovič slíbil všem kritikům, že je Sparta umlčí tím, že zvedne nad hlavu oba poháry, útočník Libor Došek pro změnu naznačil, že o únavě nemůže být řeč. "Možná je lepší hrát dva zápasy týdně, než stále jen trénovat," řekl.

Sparta navíc k semifinále cestuje do Zlína, kde se jí dlouhodobě nevede. Na jaře prohrála v Baťově městě 0:2, ligovou výhru zde nevydřela třináct let. Jenomže Zlín je v podobné situaci, jako Sparta. Ještě nemá definitivně pojištěnu záchranu v soutěži a síly, které vydá v pohárovém duelu, mu mohou v pondělí chybět. Přitom jej čeká cesta na Strahov, kde své domácí zápasy hraje Slavia. Kuriózní je, že kdyby Zlín Spartu zítra v poháru porazil, cestoval by na Strahov nejen v pondělí, ale znovu i ve čtvrtek. Právě na tomto stadionu se totiž hraje pohárové finále.

Budějovice dnes v Jablonci

Přesně v opačné situaci jsou oba aktéři druhého semifinále. Jak domácí Jablonec, tak hostující Budějovice totiž už v lize nějaký ten týden hrají jen o prestiž a pro zábavu a tak je pro ně pohár příjemným zpestřením končící sezony. Motivace je pro oba celky velká. V lize  jsou jim pohárové příčky vzdáleny a tak případný úspěch v poháru ČMFS může Jablonci i Budějovicím otevřít nečekanou cestu do pohárové Evropy. A účast v poháru UEFA je pro oba dostatečnou motivací.

Tu může ještě znásobit fakt, že v případě úspěchu Sparty proti Zlínu by už vítěz dnešního semifinále měl pohár UEFA jistý. Sparta si totiž zahraje buď  předkolo Ligy mistrů, nebo rovněž pohár UEFA, pokud by skončila v nejvyšší soutěži hůře, než druhá. "Pohár je něco zcela jiného, než liga. Do Jablonce jedeme vyhrát," tvrdí asistent budějovického kouče Cipra Jiří Jurásek.

Semifinále Poháru ČMFS

16. 5. v 17.15 hod.: FK Jablonec 97 - SK Dynamo České Budějovice

17. 5. v 17.15 hod.: FC Tescoma Zlín - AC Sparta Praha

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události