Fotbal

Aténské finále Ligy mistrů: Milán nebo Liverpool?

Už zítra pozdě večer bude znám nový vítěz letošního ročníku Ligy mistrů. V Aténách svedou boj o nejcennější klubovou trofej starého kontinentu italský AC Milán a anglický FC Liverpool.

Zapomene Milán na finálové trauma?

Dva roky staré finále Ligy mistrů bude mít už zítra svou reprízu. Italové tehdy v nervydrásajícím boji neudrželi poločasové vedení 3:0 a v penaltovém rozstřelu o triumf, jemuž byli tak blízko, přišli. Jedním z hrdinů vítězného Liverpoolu byl tehdy český fotbalista Vladimír Šmicer, který svým gólem z dálky ve druhé půli snížil na 2:3 a pomohl k zmrtvýchvstání Britů. V penaltovém rozstřelu navíc proměnil vítězný pokutový kop a odstartoval Liverpoolské oslavy. Kromě Šmicera se tehdy z trofeje radoval i další český útočník Milan Baroš.

Vyrovná Liverpool bilanci?

Oba celky už mají se ziskem slavné trofeje své zkušenosti. Včetně někdejšího Poháru mistrů evropských zemí zvedali trofej nad hlavu hráči AC  Milán celkem šestkrát, fotbalisté z ostrovní země slavili triumf pětkrát. Oba kluby navíc mají poslední vítězství v paměti, Liverpool totiž Ligu mistrů vyhrál v roce 2005, AC Milán o dva roky dříve.

Liverpool tak může v případě triumfu vyrovnat počet soupřových vítězství. Absolutním rekordmanem je ale Real Madrid s devíti vítěznými finálovými zápasy.

Italové prorazili přes bristký trojblok

Přitom chybělo málo a v Aténách se hrálo čistě britské finále. AC Milán byl totiž v semifinále v trojbloku ostrovních klubů, nakonec ale dokázal vyřadit možná nejsilnějšího konkurenta a nového vítěze Premier league Manchester United. "Dva roky staré finále v Istanbulu je zapomenuto, Milán rozhodně nebude hrát pod jeho tlakem. Tohle bude zcela nový zápas s vlastním scénářem," tvrdí hvězda AC Milán z finále 1994 Dejan Savičevič.

"Ten dva roky starý zápas byl fantastický, vítězné penalty byly mým největším úspěchem,"  vzpomíná pro změnu liverpoolská legenda brankář Jerzy Dudek, jenž tehdy vychytal výhru právě při pokutových kopech. Jeho penaltový taneček na čáře zřejmě zůstane v myslích aktérů finále ještě hodně dlouho.

Favorit? AC Milán

Sázkové kanceláře v boji o vítěze letošního ročníku Ligy mistrů favoritzují italský celek. S kurzem 2,2:1 je ta tom lépe než Liverpool, tomu dávají bookmakeři naději 3,3:1. Pro Milán hovoří i statistiky celé soutěže, Brazilec Kaká je totiž s deseti zásahy nejlepším střelcem letošního ročníku Ligy mistrů. Liverpool sice kontruje druhým Peterem Crouchem, ten ale za kanonýrem italského velkoklubu zaostává o čtyři trefy.

Vyhraje třetí Čech?

Baroše se Šmicerem, kteří Ligu mistrů vyhráli před dvěma roky právě v dresu Liverpoolu, může už zítra napodobit jejich krajan Marek Jankulovski. Stal by se teprve třetím českým fotbalistou, který by zvedl slavnou trofej nad hlavu. V dresu AC Milán k tomu má velkou příležitost, je totiž velmi pravděpodobné, že nebude v základní sestavě chybět.

 

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události