Fotbal

Letnou ozářilo ligové zlato, diváci zaplavili hřiště

Takové oslavy Letná dlouho nezažila, snad ani postup českých fotbalistů na loňské mistrovstvství světa nevzbudilo na domovském stánku Sparty takovou bouři ovací, jako dnešní triumf Sparty 5:0 nad Mostem, který znamenal pro rudý tým titul mistra ligy.


Blažek prý měl žaludek až v krku

Zatímco hráči Mostu se rychle vypařili z hřiště, na letenském trávníku okamžitě po hvizdu sudího vypukly oslavy. Tisíce diváků přelezly zábrany a přesprintovaly hřiště rychleji, než někteří hráči Mostu během zápasu. Do toho se z nebe spustili parašutisté a na tribuně nedaleko poháru pro mistry vesele křepčil Pavel Horváth.

Letná skandovala jméno Jaromíra Blažka, brzo došlo ale i na jeho spoluhráče. Po roční pauze se titul vrátil na Letnou. "Je to nádherné. Poháry jsou sice pěkné, ale hlavní jsou lidé a ti byli fantastičtí. To bylo prostě skvělé. Měl jsem žaludek až v krku a husí kůži po celém těle," přiznal Blažek. Pro vyjádeření svých pocitů jen těžko hledal slova. "To se nedá popsat, je to zážitek na celý život. Byl to nejdojemnější den mého fotbalového života," soukal ze sebe chvějícím se hlasem Blažek.

 Radost měl i autor dvou branek a dvou asistencí Libor Došek, který celý záps vlastně rozhodl. "Jsem moc rád, že to tak dopadlo. Poslední krok bývá nejtěžší," nadhodil.

Pohár zvedl Blažek

Kouč Bílek mohl být spokojený. "Oproti minulým zápasům jsme zvládli úvod, i celé utkání. Byli jsme jasně lepší, dali jsme krásné góly po krásných akcích. Přesně takhle jsme si přáli, aby to dopadlo," říkal klidným hlasem. 

Na tribuně zatím bylo veselo. Hráči nejdříve převzali podruhé během pěti dnů zlaté medaile a pak přišlo to, na co všichni čekali - dočasný kapitán Jaromír Blažek zvedl nad hlavu mistrovský pohár. "Tomáš Řepka mi to sám nabídl a já jsem za to moc rád. Děkuji mu," vzkázal Blažek. "Byl to Jardův zápas, byl kapitán. Chtěl jsem, aby si to vychutnal, když odchází," vysvětlil Řepka, proč i přes čtvrteční slib trenéra Bílka, že si pohár zvedne on, nechal tuto poctu svému spoluhráči.

Řepka děkoval, že nemusí končit

Zápas si sice stabilní sparťanský kapitán Tomáš Řepka nezahrál, přesto prý byl na tribuně nervózní. "Hrozně, i když jsme vedli už 3:0. Možná na mě není vidět radost, ale všechno si pak vychutnávám uvnitř," nechl nahlédnout do svého nitra. Nejvíc ze všeho prý ho ale těší, že ještě nemusí s fotbalem končit. "Slíbil jsme prezidentovi Sparty, že když neuděláme double, skončím. Jsem rád, že nemusím," nadhodil.

"Nikdy jsem titul nevyhrál, je to opravdu nádhera. Jsem šťastný," zářil pro změnu útočník a auto dvou gólu Libor Došek. A podobně to viděl i jeho spoluhráč Marek Kulič. "Loni duhé místo v Boleslavi, nároďák, teď pohár a titul, co víc si můžu přát. To je prostě fantazie," jakoby stále nevěřil, že je to realita.

Horváth zpíval fanouškům

Oslavy se brzo přesunuly na druhou stranu hlavní letenské tribuny. Pod jedním z balkónů se shlukli fanoušci a hráči jim za zpěvu Pavla Horvátha naházeli dresy. "Je nejlepší, je nejlepší, Spartička je nejlepší," notoval Horváth a ostatní alespoň tlaskali do rytmu. "Je atraktivní pro fanoušky, že se rozhodovalo až v posledním kole, i když já bych byl raději, kdyby to bylo dřív, protože by to znamenalo, že ligou procházíme bez problémů," poznamenal kouč Bílek za hlaholu svých svěřenců. 

Zatímco hráči řádili a oslavy si užívali plnými doušky, trenér emocemi šetřil: "Jsem maximálně spokojený, sezona nebyla vůbec jednoduchá. Cestu za titulem jsme si zkomplikovali sami. Ale někde uvnitř prožívám obrovskou radost. Double po osmnácti letech je obrovským úspěchem nás všech," dodal Bílek.

Kulič si doutníček neodpustil 

Šampaňské teklo proudem a Letnou se rozléhal tradiční song mistrů: We are The Champions od Queen. "Oslavy patří k ukončení sezony a pro Spartu ten konec dopadl fantasticky. Já ale moc alkoholu holdovat nebudu," usmíval se Bílek. Pak ale přiznal: "Oslavy budou probíhat dnes, zítra a pak už asi budeme mít dovolenou."

Té se naopak jen tak nedočká Marek Kulič, který se už v úterý v poledne musí hlásit trenéru Karlu Brücknerovi na reprezentačním srazu. "Slavit můžu tak dnes, maximálně chvíli zítra, ale to už vlastně ne," smál se Kulič. "Ale vítězný doutníček jsem si dal. Ale nešlukoval jsem to u doutníků přece nejde. Jednou jsem to zkusil a byl jsem zelený, jako sedma," bavil Kulič novináře.

A podobná slova volil i Blažek. "Za půl hodiny vypínám profesionála a zanu ho až zítra v poledne," nadhodil Blažek, jehož rovněž čeká reprezentační zápas s Walesem.

Necelou hodinu po skončení zápasu vítězný ryk fanoušků stále neutichal a to i přesto, že se nad Letnou spustil déšť a dokonce i bouřilo. Spartě jakoby pršely kapky štěstí. 

Most nebyl důstojným soupeřem

To, že Most nebude Spartě v cestě za titulem klást odpor se potvrdilo velmi záhy, odvedl mizernou práci. A dobře to věděl i trenér Zdeněk Ščastný. "Naplnily se prognózy, že budeme Spartě lehkým sparingpartnerem, což je pro mě rozčarování. Je to zklamání po všech směrech, náš výkon byl tragický, pokud nebudu používat žádných vulgárních výrazů," spustil Ščastný vlnu kritiky na hlavy svých svěřenců.  Sparta si titul zasloužila a nemělo to nic společného s naším slabým výkonem," dodal.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události