Anaheim je po výhře 6:2 novým šampiónem NHL

Anaheim vedl v sérii na zápasy 3-1, měl před sebou utkání v Honda Centru - tedy na domácím ledě a s ním i výhodu prvního mečbolu, který by rozhodl o konečném vítězi celé sezóny. Pokud chtěli ottawští zůstat ve hře, nesměli zaváhat.

Uběhlo přesně 100 vteřin hry a Tom Preissing svým faulem oslabil hostující celek. Z početní výhody 5 na 4 se 15 vteřin před jejím koncem stala výhoda 5 na 3 - zahákoval Anton Volčenkov. A Kačeři nabídnutou šanci jednu vteřinu po návratu Preissinga na led využili - Andy McDonald nahrával před branku a Chris Phillips bruslemi srazil puk za záda vlastního gólmana - 1:0. Když putoval na trestnou v 5. minutě Jason Spezza, byl to za hostující Senátory už pátý vyloučený za tak krátký časový úsek. V 10. minutě zívala na Jasona Spezzu poloodkrytá domácí branka, ale do jeho střely na poslední chvíli strčil hokejku Francois Beauchemin a dráhu puku pozměnil směrem z branky ven. V 11. minutě putoval na hanbu domácí Samuel Pahlsson a přesilovku hráli pro změnu borci z hlavního města Kanady. Hráči v bílém roztočili kolem J.-S. Giguera solidní kolotoč, ovšem domácí obranný val nepovolil, i když Jason Spezza svojí dorážkou z bezprostřední blízkosti olíznul tyčku domácí branky. Šancí bylo v této fázi zápasu na obou stranách několik, ovšem oba brankáři puk za svá záda nepustili. V 16. minutě odešel na trestnou Corey Perry, ale ihned po svém návratu na led protlačil puk za Emeryho záda Rob Niedermayer a Ducks vedli 2:0. 110 vteřin před koncem třetiny putoval na trestnou Teemu Selanne, pro změnu třetí domácí hráč v řadě (v úvodu třetiny pykali 3 ottawští). Pro milovníky statistik doplním, že poměr střel na branku v úvodní dvacetiminutovce byl 5-3 pro Anaheim.

Ve druhé části se tak nějak dalo očekávat větší nasazení Ottawy a snaha něco s výsledkem udělat, ovšem opak byl pravdou. Trenér Bryan Murray promíchal sestavu, ale domácí defenzíva šlapala na výbornou a moc toho hráčům v bílém nedovolovala. Pak ale přišla 33. minuta, útok Senátorů a s ním i snížení na 1:2. Postaral se o to svojí už 13. brankou v play-off kapitán Ottawy Daniel Alfredsson, jehož střelu blokující Corey Perry ztečoval jinam, než se šteloval gólman Guiguere. Zřejmě nejkurióznější moment zápasu přišel ve 36. minutě - Ray Emery za brankou ztlumil puk, Chris Phillips se chystal ho vyvézt, ovšem kotouč se mu smeknul z hole a pod Emeryho bruslí zapadnul do branky Ottawy - neuvěřitelný vlastenec jako řemen - 3:1. Tento gól byl nakonec připsán Travisovi Moenovi. O půl minuty později usednul na trestnou hostující bek Christoph Schubert, ovšem ve vlastním oslabení ujel Daniel Alfredsson a svojí druhou brankou v zápase snížil na 2:3. Ovšem ještě v té samé početní výhodě tvrdě vypálil od modré Francois Beauchemin, jeden z hostujících beků lehce tečoval a Emery už nestihnul zareagovat - 4:2. A to byl také stav po 40-ti minutách hry.

Také do 3. třetiny vstupovali hráči Ottawy s 2-gólovým mankem s tím, že na změnu výsledku bylo už jen 20 minut. Udeřilo ale opět před hostující brankou - na konci 46. minuty Scott Niedermayer vypálil, Travis Moen tečoval a Ray Emery v brance Ottawy se stačil pouze ohlédnout - 5:2. Ve 48. minutě ujížděl ve vlastním oslabení na domácího brankáře Antoine Vermette, byl faulován a dostal možnost reparátu z trestného střílení. J.-S. Giguere ovšem jeho pokus o zakončení přečetl a skóre se neměnilo. V 53. minutě usednul na trestnou za sekání Anton Volčenkov a to byla pro snažení Senátorů další rána. Přesně 3 minuty před závěrečnou sirénou pojistil výhru Ducks forčekující Corey Perry, který zachytil křížnou přihrávku v útočném pásmu a bombou nedal Emerymu nejmenší šanci - 6:2. Od této chvíle už bylo jasné, že se zápas bude dohrávat pouze z povinnosti. Což se také stalo a Kačeři se výhrou 4-1 na zápasy v celé finálové sérii stali novými šampióny NHL.

Galaxie sport

Dortmund po sezóně vyhodil trenéra

Německý velkoklub Borussia Dortmund v pátek oznámil, že po společné analýze uplynulé sezony rozvázal spolupráci s dosavadním hlavním koučem Marco Rosem. 45letý trenér u klubu působil jednu sezonu. S týmem skončil na druhé příčce Bundesligy, ale v evropských soutěžích nezaznamenal větší úspěch. Kdo ho na postu lodivoda nahradí zatím není jasné. Nejpravděpodobněji by by ale měl Roseho nahradit Edin Terzič.