Motorsport

Kubica ná nakonec jen podvrtnutý kotník

Neuvěřitelné štěstí měl ve včerejší Velké ceně Kanady Formule 1 pilot BMW Robert Kubica. Po hrůzně vypadající nehodě zůstal Polák chvíli v torzu svého monopostu bez pohybu, nakonec ale vyvázl téměř nezraněn.

Bezpečností prvky mu zachránily život

Jak moc jsou dnešní monoposty F1 bezpečné možná dokumentuje právě Kubicův případ. V téměř třísetkilometrové rychlosti mu zkřížil cestu Trulli a Polák v plné rychlosti čelně rozstřelil svůj vůz o betonovou bariéru. Z vozu zůstal jen na boku ležící kokpit a v něm nehýbající se Kubica.

Divákům se tajil dech, na trať vyjel Safety car a u pilota se okamžitě objevili lékaři. První diagnóza hovořila o zlomenině nohy, to se ale nakonec nepotvrdilo. Kubica byl vrtulníkem okamžitě převezen do nemocnice, kde podstoupil další vyšetření. "Má jen podvrtnutý kotník, jinak je ve stabilizovaném stavu. Prodělal lehký otřes mozku, ale je rozhodně mimo nebezpečí," cituje kanadské lékaře server autosport.com. Podle posledních zpráv by měl být jezdec už dnes propuštěn z nemocnice, na víkendovou Velkou cenu USA ale může zapomenout.

Život Kubicovi nejspíš zachránila přísná bezpečnostní opatření, která musí každý monopost splňovat. Podobně děsivou havárii totiž v roce 1994 zaplatil tehdejší král Formule 1 Ayrton Senna životem. Monoposty od té doby mnohonásobně zvýšily bezpečnost, opatření se dělala i na tratích.

Kdo v USA Kubicu nahradí?

Ač se BMW nyní intenzivně zajímají o zdravotní stav Kubici, je jasné, že musí řešit i jinou zapeklitou otázku, totiž kdo Poláka o víkendu v závodě nahradí. Kubicův start ve velké ceně USA je totiž prakticky vyloučen. Německá stáj má k dispozici hned dvě řešení. Buď nominuje svého třetího jezdce Sebastiana Vettela, nebo dá šanci dalšímu náhradníkovi Timu Glockovi.

Vettel už pro BMW na začátku sezony testoval a dokonce absolvoval i některé páteční tréninky v kokpitu BMW. Glock sice takové zkušenosti nemá, údajně ale už absolvoval s vedením stáje telefonát, na jehož základě by měl být o víkendu připraven pro případ jakýchkoliv potíží.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události