Fotbal

Korupce z fotbalu nezmizela, zní z Bystrce

Korupce z fotbalu nezmizela, zní z Bystrce

A je to zase tady. Přestože místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Vlastimil Košťál tvrdí, že o korupci v českém fotbale nikdy nic neslyšel, v posledních dnech se znovu objevila nová podezření. Naposledy ve 2. lize a divizi.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Kapříci jsou zpět?

Tak, jak u nás vrcholí fotbalové soutěže, objevují se nová podezření týkající se korupčního chování ve fotbale. Po roční pauze prý "kapříci" znovu plavou řekou českého fotbalu.

Dva největší potrestaní hříšníci, Slovácko a Viktoria Žižkov, mohou dlouze vyprávět. Kluby se už podle všeho očistily a nyní se střídají v 1. a 2. lize. Žižkov na podplácení dojel hned po odhalení, Slovácko stín aféry dostihl se zpožděním, klub je od usvědčení a potrestání ve finančních problémech, které vyvrcholily letošním sestupem. Ani to ale, zdá se, neodradilo pokračovatele nechvalné tradice českého fotbalu. 

Toho si je vědom i předseda disciplinární komise ČMFS  Alexander Károlyi. "ČMFS má bohužel minimální nástroje, aby mohla korupční jednání ve fotbale vymýtit, protože korupční jednání je především jednáním fyzických osob. Kdybychom ty nástroje měli, okamžitě bychom je použili," tvrdí.

 V Bystrci zuří, sestup prý není "sportovní" 

První náznak obvinění padl hned po pondělním existenčním zápase druholigových týmů Bystrce a Vítkovic. Bystrc hrající o záchranu právě s "oceláři" vedla v poločase 2:0, nakonec ale prohrála 2:4 a druhou nejvyšší soutěž opouští. A hned po zápase rozbouřil vlnu emocí  nejzkušenější hráč Bystrce Zdeněk Houšť. "V týdnu se objevily spekulace, že z Vítkovic připlují nějací kapříci, jak se říká," prohlásil v rozhovoru s novináři. O moc víc toho ale prozradit nechtěl, hráči prý ale žádný úplatek nevzali.

Ještě víc prohra naštvala šéfa brněnského klubu Romana Procházku. Tento výkon bude mít dohru a bude to zajímavé vzhledem k celému fotbalu. Časem se ukážou věci, které vyplavou na povrch," řekl deníku Sport. O mnoho sdílnější nebyl Procházka ani dnes, novou informaci ale přece jen do světa vypustil. "Veškeré důkazy předložím na páteční tiskové konferenci," slíbil šéf klubu z Bystrce.

Slova Brňanů podle očekávání dopadla na úrodnou půdu, odezva na sebe nenechala dlouho čekat.  Policie v Brně už prošetřuje okolnosti pondělního zápasu. V médiích se objevily signály, že na hřišti v brněnské čtvrti Bystrc nebylo všechno v pořádku. Znovu se hovoří o "kapřících", symbolu korupční aféry. Mluvčí policie v Brně už potvrdil, že se policie případem zabývá, naopak vítkovický klub se proti obviněním důrazně ohradil.

Podvádělo se i v divizi?

Druholigový zápas Bystrce a Vítkovic ale není  jediným podezřelým duelem posledních dnů. Také divizní utkání zachraňující se Dobříše s regionálním rivalem ze Bzové vzbuzuje rozpaky. Podle svědků zápasu totiž Bzová vybojovala tři body důležité pro záchranu díky neexistující penaltě ze závěru utkání, po níž sudí ihned ukončil zápas a ještě stačil vyloučit dva hráče Dobříše. Na případ podle MF Dnes upozornil bývalý šéf klubu z Dobříše František Kajgr a oporu našel dokonce i u svazového šéfa Pavla Mokrého. "Čas od času se ke mě donesou informace o tom, co se děje v nižších soutěžích. Já však mohu jen upozornit řídící orgány," prohlásil Mokrý pro Sport.

A právě tento list upozorňuje i na další podivné zápasy, tentokrát  v pražské I. A třídě, kde dva aspiranti na postup do krajského přeboru, jež od sebe momentálně v tabulce dělí jen skóre, vyhráli nad svými soupeři shodně o jedenáct branek. Přitom právě výše konečného skóre zřejmě bude rozhodovat o postupujícím. "ČMFS dění v nižších soutěžích sleduje, i když tyto soutěže spadají do gesce Komisí pro řízení fotbalu v Čechách, respektive na Moravě. Jsme připraveni poskytnout jim jakoukoliv odbornou pomoc i spolupráci při řešení těchto podezření," uzavírá Károlyi.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události