Hokej

Hokejisté kritizují výměnu hráčských registrací

Hokejisté kritizují výměnu hráčských registrací
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Vlna kritiky zejména ze strany amatérských hokejistů se snesla v těchto dnech na Český svaz ledního hokeje (ČSLH). Ten kvůli zákonu o ochraně osobních údajů zahájil výměnu všech registračních průkazů. Registraci si přitom musí vyměnit téměř devadesát tisíc hokejistů, vše bude stát hráče a kluby možná zbytečně miliony korun. Svaz totiž zdarma tuto proceduru provede pouze v případě, že kluby odevzdají staré průkazy a podklady k novým do 30. června 2007.

Datum je kamenem úrazu
A právě v datumu 30. června jako mezní hranici pro bezplatnou výměnu registrací je zakopaný pes. "Loni jsme zakládali oddíl a vyřizovali registrace pro všechny hráče. Zaplatili jsme za to dost peněz a po jediné sezoně to musíme absolvovat znovu. Navíc jsme se o výměně dozvěděli až 5. června a tak nemáme moc času na to všechno vyřídit. Proč máme kvůli nějaké chybě svazu platit za registrace dvakrát?" stěžuje si pro server www.nova.cz Luděk Pýcha, vedoucí amatérského oddílu HC Kokodáci, který od loňského roku hraje okresní přebor na Jihlavsku. "Přijde mi to, jako kdyby to svaz naplánoval tak, aby se to prostě nedalo stihnout," doplňuje.

Vladimír Schiefner z registračního oddělení ČSLH ale oponuje. "Informaci o výměně včetně datumu, do kdy se budou provádět bezplatně, jsme dali na vědomí krajským hokejovým svazům 3. května. Pokud se to kluby dozvěděly později, je to chyba krajů. Kluby na ně mohou poslat na ČSLH písemnou stížnost," říká Schiefner. Naše redakce má ale k dispozici oficiální svazovou výzvu k výměně registračních průkazů, datovanou až ke 4. červnu a podepsanou generálním sekretářem ČSLH Martinem Urbanem.

A brání se i krajské svazy. "Ano, neoficiálně informace o výměně registrací zazněla začátkem května, ale nebyla schválena výkonným výborem a nebyl vyhotoven žádný prováděcí předpis. Proto jsme také nemohli informovat kluby o něčem, co v tu dobu nebylo oficiální. Předpis ze svazu jsme obdrželi až na začátku června a ihned jej poskytli klubům," brání se ale sekretář Krajského hokejového svazu Vysočina Antonín Micka.

Spor se táhne léta
Dnešní kritika amatérských klubů na adresu ČSLH má přitom prapůvod už v roce 2001, kdy vešel v platnost zákon o ochraně osobních údajů. Ten povoluje využívat rodné číslo sportovce pouze s jeho osobním souhlasem. Na registračních průkazech hokejistů jsou přitom rodná čísla využita jako identifikační čísla hráčů. "Český svaz tělesné výchovy hned v roce 2001 doporučil všem sportovním oddílům, tedy i hokejovým, aby si opatřily potvrzení podepsaná od hráčů, že souhlasí s využitím svého rodného čísla jako čísla registračního. Pak by bylo po problému," domnívá se Schiefner. Sám hokejový svaz prý ale po klubech takové potvrzení  nevyžadoval a kluby se brání, že o ničem nevěděly.

Fotbalisté zvolili snazší řešení

Mnohem elegantnější a především lacinější způsob, než ČSLH, zvolil Českomoravský fotbalový svaz. "Na každé přihlášce k registraci a přestupním lístku je zformulováno potvrzení, že každý z podepsaných účastníků registrace nebo přestupu dává svolení k využití osobních údajů. Loni jsme měli z tohoto důvodu kontrolu z Úřadu na ochranu osobních údajů a ta z naší strany neshledala žádné pochybení," popsal způsob, jakým se ČMFS vypořádal se zákonným problémem, Marcel Petrásek, ředitel oddělení legislativy a registrací ČMFS.

Jeho slova ostatně potvrdil i Václav Tichý z tiskového odboru Českomoravského fotbalového svazu: "Rodné číslo je jediným identifiakčním údajem, který máme k dispozici, proto je samozřejmě  součástí registračního průkazu. V souladu se zákonem ale tato čísla neuvádíme do zápisu o utkání a ani je nikde nezveřejňujeme."

Rodná čísla na internetu
Vina za zmatek, který nyní kolem výměny hokejových registrací panuje, tak podle klubů padá na hlavu ČSLH. Obměnu registrací totiž hokejový svaz nařídil poté, co loni v říjnu propukla aféra s umístěním rodných čísel hráčů na internetu. Svaz se tehdy podle svých slov snažil ulehčit dohledávání klubové příslušnosti hráčů při přestupech a proto zavedl možnost ověřit si po zadání registračního (a tedy i rodného) čísla klubovou příslušnost hráče na internetu. "Dva osobní údaje můžeme zveřejnit, což je rodné číslo, jméno a příjmení hráče," argumentoval tehdy Urban. Až poté se ovšem ukázalo, že hráči nedali písemný souhlas s užitím svého rodného čísla a případ dokonce začala řešit policie.

"Tomu se nyní svaz snaží předejít. Nové registrace budou mít podobu plastové karty a každému hráči bude přiděleno nové registrační číslo," vysvětluje Urban.

Stihnou to?
Celkově se výměna registrací může dotknout více než 87 tisíc hokejistů. "Tolik lidí je nyní registrováno, otázkou zůstává, kolik z nich se stále hokeji aktivně věnuje," říká Schiefner. Výměnu přitom musí svaz stihnout do 30. září u všech extraligových juniorů a dorostenců, poslední staré registrace hráčů v nejnižších soutěžích pak přestanou platit 29. února 2008.

"Pořád ale nechápu, proč máme znovu platit za něco, co jsme zaplatili už před rokem," shrnuje stanovisko mnoha dalších amatérských klubů Pýcha.  A svaz oponuje. "Už jste viděli, aby někdo někomu dal něco zadarmo? Termín 30. června pro bezplatnou výměnu jsme dali jako motivační, i tak to bude stát svazovou pokladnu 250 tisíc korun," říká Schiefner, podle něhož svazu kvůli výměně průkazů vzniknou nové výdaje. Jenomže například výměna řidičských průkazů, jenž ze zákona končí předčasně platnost, také probíhá bezplatně...

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události