Motorsport

F1 se vrací do Evropy, před Francií se testuje

Po dvoutýdenním výletu za moře se kolotoč Velkých cen Formule 1 vrací na delší dobu do Evropy. Na starém kontinentu se jede hned sedm následujících závodů. TV NOVA přitom už na nejbližší závod ve Francii chystá novinku v podobě přímého přenosu kvalifikace na svých obrazovkách.

Začíná se ve Francii

Velké letní evropské turné Formule 1 startuje už 1. července ve francouzském Magny Cours a TV NOVA bude tradičně u toho. Ba co víc, nabídne novinku v podobě návratu kvalifikací na svou obrazovku. Kvalifikace na nedělní závody tak můžete od 30. dubna nově sledovat v přímém přenosu právě na TV NOVA.

Hned za týden po klání v Magny Cours, kde se Velká cena F1 jede letos naposledy, čeká jezdce okruh Silvesrtone ve Velké Británii a dále závody v Německu (22. 7.), Maďarsku (5. 8.), Turecku (26. 8.), Itálii (9. 9.) a Belgii (16. 9.). Závěr sezony pak obstartají dva asijské závody v Japonsku a Číně a závěrečná GP Brazílie.

Týmy opět testují, tentokrát v Silverstone

Ještě než se ale závody F1 vrátí na evropské okruhy, čeká všechny stáje třídenní testování na okruhu, kde se už 8. července pojede i velká cena, v britském Silvesrstone. První den už mají závodníci za sebou a neobešel se bez překvapení. Přestože předpovědi počasí hlásily déšť, během testování ani nekáplo a týmy tak měly k dispozici suchou trať. A na ní k překvapení všech  dosáhl nejlepšího času Ralf Schumacher s Toyotou.

Nejvíce kol během prvního dnes testů najezdil na britském okruhu Japonec Kazuki Nakajama, testovací pilot Williamsu. Zvládl celkem 124 kol, ale jeho časy patřily spíše k průměru.

Na testovací jezdce ostatně vsadily i momentálně nejsilnější stáje. Pedro de la Rosa obkroužil s McLarenem 98 kol a zajel druhý nejlepší čas za Ralfem Schumacherem, zato Luca Badoer na Ferrari v sedmapadesáti kolech nevykouzlil víc, než páté místo. Naopak na třetí nejlepší čas dosáhl Mark Weber s Red Bullem a jen tak znovu potvrdil rostoucí potenciál stáje. Na dobré výkony ze zámořských závodů navázal i čtvrtý Kovalainen na Renaultu.

Budou další novinky?

Především Ferrari slibuje při testování zajímavou podívanou. Tým avizoval, že do Silvesrtone přiveze prakticky celý nový kokpit vozu, který by měl pomoci ke zvýšení konkurenceschopnosti vozu s McLarenem. "Chtěli bychom v Silverstone otestovat celý aerodynamický systém změn, který by měl pomoci ke zrychlení našich vozů," přiznal v rozhovoru pro Motorsport-Total technický ředitel Ferrari Luca Baldisserri.  

Zda to bude stačit se ale teprve ukáže. S novinkami se totiž netají ani McLaren. Technický ředitel McLarenu Martin Whitmarsh slibuje další krůček vpřed. "Už na Francii máme připraven další krok ve vylešování aerodynamiky vozu. Je skvělé, že všechna zlepšení po aplikaci novinek hned vidíme na stopkách. V tomto směru hledíme do budoucnosti pozitivně," řekl pro autosport.com Whitmarsh.

Testování zakončí Räikkönen

Testování v Silverstone by mělo pokračovat ještě dnes a zítra a dá se očekávat, že do něj zasáhnout i jezdci nesilnějších stájí. Například Ferrari na poslední den slibuje účast Kimiho Räikkönena.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události