Hokej

První liga Vsetín nechce, Šulcův nápad se jí nelíbí

Kauza hokejového Vsetína stále nedává spát mnoha hokejovým funcionářům. Šestinásobného mistra republiky před nedávnem Asociace profesionálních klubů (APK) vyloučila ze svých řad a odsoudila ho tak až do krajského přeboru. Klub se brání a sám šéf extraligy nyní přichází s nápadem dodatečně začlenit Vsetín do již rozlosované 1. ligy.

Šulc jde proti řádům

Ředitel extraligy přišel se svým nápadem ve středečním vysílání pořadu ČRo Radiožurnál  Bez mantinelů. "Jako nejsmysluplnější akci bych viděl dodatečné zařazení vsetínského klubu do první ligy," řekl včera Šulc. Za jeho slovy jakoby bylo cítit, že APK svým rozhodnutím o vyloučení Vsetína z extraligy přestřelila, protože sám šéf extraligy velice dobře ví, že z hlediska hokejových řádů taková možnost neexistuje. "Je to naprosto nová situace, na kterou hokejové řády nepamatují. Ale jde o to, že se ve Vsetíně velmi dobře pracuje s mládeží a oddíl produkuje kvalitní juniorské a dorostenecké celky," přiznává Šulc a zároveň tím vysvětluje co ho vedlo k vyslovení návrhu.

Vsetín se do 1. ligy nechystá

Návrh extraligového ředitele na alespoň částečné řešení vzniklého problému ale nechává valašský klub zcela chladným. "O první lize rozhodně neuvažujeme. Momentálně  čekáme na datum arbitráže, ke které jsme se odvolali," řekl nám šéf klubu Oldřich Štefl. Podle něj je odvolání k arbitráži ČSLH zatím jediným krokem, který Vsetín pro záchranu učinil. Pokud by neuspěl, hodlá se obrátit na civilní soud, pozdržet start nejvyšší soutěže nebo oslovit Antimonopolní úřad, který už jednou rozhodnutí APK napadl. Právě na základě rozhodnutí Antimonopolního úřadu totiž musela APK zrušit pětadvacetimilionový poplatek za postup do extraligy, čímž umožnila hokejistům Ústí nad Labem postup do nejvyšší soutěže přímo z finále 1. ligy a rozšíření extraligy na patnáct týmů.

První liga je proti

Jenomže Šulcův nápad se pranic nelíbí nejen vsetínu, ale i prvoligovým klubům. "Z hlediska řádů je to nemožné. Nic takového neumožňují," potvrdil již dříve šéf druhé nejvyšší soutěže Stanislav Šampalík. Druhá nejvyšší soutěž se navíc před novou sezonou rozšířila na šestnáct celkům rozdělila se na českou a moravskou skupinu a má už i schválen nový jízdní řád. Rozšíření o Vsetín by celý program soutěže pořádně nabouralo.

I proto kluby zásadně nesouhlasí. "Vždyť je to nesmysl. A kdo by nám vlastně takové rozšíření nařídil? Extraligu si řídí APK, kdežto první ligu svaz," ptá se jednatel prvoligové Dukly Jihlava Jan Zachrla. Jeho klub by byl prý zásadně proti. "Přijde mi to, jako kdyby teď někdo hledal řešení, jak nechat vlka nažrat tak, aby koza zůstala celá. Něco se před časem rozhodlo a teď se zjišťují následky," tvrdí Zachrla.

Ještě o něco tvrdší slova volil ředitel jiného prvoligového klubu Horácké Slavie Třebíč Karel Čapek. "To je krajně nesystémové a nešťastné řešení. Kauza Vsetín se přece musí řešit podle platných regulí a ne tím, že klub vyšoupnou z extraligy a jen tak ho přehodí jako horký brambor do 1. ligy. Proč se něco takového vymýšlí, když je soutěž rozlosovaná a blíží se dovolené? Na to se mělo myslet, když Vsetín vyřazovali. Pokud nechtěla APk hrát extraligu v patnácti týmech, měla nechat Vsetín rovnou sestoupit sportovní cestou a bylo by po problémech," domnívá se Čapek a zároveň APK navrhuje svou představu. "To ať raději nechají Vsetín v extralize a když se prokáže, že opravdu má problémy a nesplňuje podmínky, mohou ho vyřadit v průběhu soutěže."

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události