Sport

Tenisovou událostí č. 1 v těchto dnech je Wimbledon

Nejslavnějším, nejstarším a nejbohatším tenisovým turnajem na světě je Wimbledon. V jihozápadní části Londýna se na travnatých dvorcích All England Clubu odehrává od 25. 6. do 8. 7.2007 třetí grandslamový turnaj roku.

Wimbledon je nejstarší a zřejmě nejprestižnější turnaj v tenise. Koná se každý rok na přelomu června a července na travnatých kurtech All England Clubu sídlícím na londýnském předměstí Wimbledon. 

Typické pro Wimbledon je anglické proměnlivé počasí. Jeden den může svítit slunce, ale další tři dny může jen propršet. Wimbledon si zakládá také na tradicích a své historii. Dokonce i dodnes jsou šatny dřevěné a zcela původní.

Historie
První ročník se odehral už v roce 1877. Ženy na něm hrají od roku 1884, ve stejném roce se také začala hrát mužská čtyřhra. V roce 1913 byla přidaná čtyřhra žen a smíšená čtyřhra. Na současném místě se hraje od roku 1922.

Zajímavosti
Posledním domácim tenistou, který vyhrál Wimbledon byl Fred Perry v roce 1936.
Tradičním pokrmem jsou jahody se šlehačkou.
První neděli se hraje jen v případě výrazného časového skluzu.
Nejvíce titulů v otevřené éře získal ve dvouhře mužů Američan Pete Sampras (7), nejvíce titulů v řadě Švéd Björn Borg (5), Pete Sampras (3+4, s roční přetržkou) a Švýcar Roger Federer (4). Ve dvouhře žen získala nejvíce titulů Američanka Martina Navrátilová (9, z toho 6 v řadě) a Němka Steffi Grafová (7).

Současnost

Aktuální světová jednička Roger Federer má šanci zvítězit popáté v řadě, což před ním dokázal jen jeden velikán bílého sportu - Björn Borg( v letech 1976-80). Fenomenální Švýcar opět nedosáhl na vítězství v Paříži a hned po finálové prohře oznámil, že si dá před svým oblíbeným turnajem volno a odhlásil se z turnaje v německém Halle, kde loni v generálce na Wimbledon zvítězil. Málokdo ale předpokládá, že by to mělo ohrozit jeho šance na zápis do historie. Spíše naopak, na French Open byl pod obrovským tlakem, na trávě je téměř neporazitelný (neprohrál na ni 48 utkání v řadě) a tak mu odpočinek může jen prospět. Přípravné turnaje v Halle a Queens Clubu ukázali momentální ambice případných Federerových vyzivatelů. Nás může těšit, že v Halle zvítězila česká jednička Tomáš Berdych. V londýnském "Quennsu" vybojoval turnajový primát, na trávě vždy jako živou vodou politý, Američan Andy Roddick. To mezi ženami je adeptek na celkové prvenství více. Loňská vítězka Amelie Mauresmo opět nezvládla domácí French Open a anglické trávě se bude chtít rehabilitovat. V jejim stínu nebude chtít zůstat ani čerstvá pařížská vítězka Belgičanka Justine Henin, či vítězka z roku 2004 Ruska Maria Šarapova. Zabodovat a mile překvapit by mohli určitě obě Srbky a objevy letošní sezóny - Jelena Jankovič a Ana Ivanovič. Pozadu doufejme, nebude chtít zůstat ani česká kráska a čtrnáctá hráčka světa Nicole Vaidišová.

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události