Sport

Tři legendy lehké atletiky se sešli v Ostravě

Tři legendy lehké atletiky se sešli v Ostravě

Na dnešní tiskové konferenci v Ostravě u příležitosti atletického mítinku Zlatá tretra se sešli tří světoví rekordmani. Ukrajinec Sergej Bubka ve skoku o tyči, Kubánec Javier Sotomayor ve skoku do výšky a Jan Železný v hodu oštěpem.

Javier Sotomayor je příznivcem komunistického diktátora Fidela Castra, kamarádí se s Diegem Maradonou, slavným argentinským fotbalistou, jenž se na Kubě léčil ze závislosti na drogách. Javier Sotomayor nikdy neuvažoval, že by se z "Ostrova svobody" odstěhoval, ačkoli prý mnohokrát mohl. Do Ostravy na atletický mítink Zlatá tretra přivezl pět kubánských atletů a tvrdí, že Švéd Stefan Holm je moc malý na to, aby překonal jeho světový rekord ve skoku do výšky 245 centimetrů.

Tyčkař Bubka nečekal, že jeho rekord vydrží tak dlouho 

Sergej Bubka se v červenci 1994 přehoupl na mítinku v italském Sestriere přes 614 centimetrů a určitě netušil, že i o třináct let později bude s tímto skokem dominovat světovým tabulkám pod otevřeným nebem. Fenomenální Ukrajinec kraluje světové tyči i sedm let po odchodu ze scény. Po ukončení profesionální kariéry přestoupil na dráhu funkcionáře. Je členem Mezinárodního olympijského výboru, nyní kandiduje také na post místopředsedy Mezinárodní atletické federace. Do toho doma v Doněcku podniká.

Železný tentokrát už jako divák a trenér

Světový rekord Jana Železného je nejmladší, český reprezentant dosáhl výkonu 98,48 v květnu 1996 v Jeně. "Ten rekord určitě časem padne. Je to sice kvalitní výkon, ale lidské možnosti jsou vysoké," míní trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa. Železný se loni se na Zlaté tretře loučil, tentokrát se představí v roli diváka a také trenéra. V závodě oštěpařů nastoupí jeho svěřenci Frydrych a Veselý. "Po dlouhé době usednu na Zlaté tretře do hlediště, uvidím, co to se mnou udělá. Bylo by fajn, kdyby si moji svěřenci vylepšili osobní rekordy a zůstali zdraví."," prohlásil nakonec Jan Železný.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události