Sport

Trénujeme s profesionály: Jak na in-line?

Trénujeme s profesionály: Jak na in-line?

Máte rádi sport? Pak jste určitě alespoň jednou v životě měli chuť stát se profesionálních sportovcem, nebo si s některým z nich alespoň na jeden den vyměnit role. My jsme si něco podobného vyzkoušeli a v našem zbrusu novém seriálu vám ukážeme, jak vlastně profesionální sportovci trénují. Na úvod jsme si dali dostaveníčko s reprezentanty v in-line hokeji.


Jak trénují profíci?

Prostřednictvím našich reportáží vám dáme alespoň trochu šanci nahlédnout do tréninkového procesu vrcholových sportovců. Na vlastní kůži si vyzkoušíme náročnost jejich tréninku a sami sportovci vám pro změnu poradí, jak k tréninku přistupovat, na co si dát pozor, či jak se pro danou sportovní disciplínu vybavit.

Hurá na kolečkové brusle

Léto je obdobím, které doslova vybízí k provozování nejrůznějších sportovních aktivit. A jednou z těch nejrychleji se rozvíjejících a získávajících na popularitě je kolečkové bruslení. Proto naše první kroky směřují na berounský zimní stadion, který se dočasně změnil v působiště národního týmu hokejistů na kolečkových bruslích. Kdo jiný by o tomhle sportu mohl vědět víc, než ti, kdo nás v něm reprezentují?

Dohoda s národním týmem je rychlá. "Jestli se nebojíte, vemte si brusle a přijeďte. Stál jste na tom někdy?" ptá se po telefonu Jiří Besser z české Aasociace in-line hokeje. Pak už mě odkazuje na asistenta trenéra Martina Meceru, který je také prvním mužem, s nímž se v Berouně setkáváme. "S tímhle chcete hrát? No nevím," kroutí hlavou při pohledu na mé "turistické" brusle. "Risknu to," odpovídám. Nic jiného mi ostatně ani nezbývá. Poté už fasuji nezbytnou výstroj, hokejku, helmu a mohu na led. Vlasntě na umělý povrch berounského stadionu. Tvoří jej speciální plastová deska složena z malých čtverečků. "Na betonu už se nejvyšší soutěže nehrají. Plastový povrch je povinný," vysvětluje Mecera, zatímco vyhazuje na hřiště hromadu puků. I ty jsou jiné, než klasické hokejové. Místo tvrdé gumy jsou vyrobeny z umělé hmoty, jsou lehčí a po povrchu kloužou díky malým výstupkům, které lemují obě jeho strany.

Příchází reprezentanti

Hokejisté o mé přítomnosti dobře vědí a očividně se baví. "Dejte mu do těla trenére," smějí se, zatímco já závistivě pošilhávám po jejich bruslích. Ty na in-line hokej mají kratší nože a kolečka blíž u sebe, což zajišťuje větši obratnost a změnu směru. Ještěže je in-line bezkontaktní sport," říkám si, ale obránce Milan Toman, jinak zadák extraligového týmu hokejistů Českých Budějovic, mě vyvádí z omylu. "Říká se to, ale to se povídá i o jiných sportech," směje se. "Pamatuji zápas s Kanadou na mistrovství světa, kde se to bilo skoro, jako při hokeji," přisazuje si, prý na uklidněnou, gólman Martin Altrichter.

"Profíci" se protahují na ploše a chystají se na trénink. Kouč Jiří Suhrada slibuje, že bude volnější. To bych snad mohl přežít...

Cvičení

Po rozhýbání ztuhlých těl už následují první cvičení. Na úvod jízda s pukem a za půlící čárou střela na branku. V in-line hokeji totiž na rozdíl od toho klasického nejsou modré čáry a tudíž neexistuje ofsajd ani zakázané uvolnění. Zatím to jde, náhradní brankář Roman Handl dokonce "pouští" mou střelu k tyči.

Další cvičení už vyžaduje víc soustředění. Dvě krátké přihrávky, převzení puku po diagonále a nájezd na gólmana. "Školím" Martina Altrichtera gólovou kličkou do bekhendu. Reprezentační gólman, který se před pár roky blýsknul ve finále hokejové extraligy, v němž vychytal Zlínu titul, si vzápětí spravuje chuť a vytahuje parádní zákrok lapačkou proti Milanu Tomanovi. "Hezky Brodeure," lichotí mu spoluhráči. Na tréninku panuje dobrá nálada. "Máme dobrou partu, kluci jsou super," pochvaluje si atmosféru v týmu i zámořská posila Rostislav Klesla z Columbusu. Kromě něj se na mistrovství světa chystá i další zámořský hokejista Karel Rachůnek, ten ale náš trénink nestihl.

Bude i hokej

Pokračuje se ve cvičeních, která jsou čím dál složitější. Už se trénuje i souhra, přehled, obrana. Kdo chce cvik zvládnout celý, musí zkoordinovat všechny činnosti. Bruslení, přehled, souhru, střelbu... Rozdíl mezi reprezentanty a mnou laikem začíná být znát čím dál víc.

Konečně trenér Jiří Suhrada slibuje poslední cvičení a poté hokej. Chvíli pozoruji hráče a moc se mi na plochu nechce. "Jen si to běž zkusit. Je to jednoduchý. Pojedeš ze středu hřiště, překřížíš se se spoluhráčem, dostaneš přihrávku, jedeš přes obránce a zakončuješ," vysvětluje mi další z reprezentantů Jan Besser a otevírá dvířka střídačky. Začátek není špatný, ale stíhat v závěru akce rychlostně na reprezentanty mi prostě nejde. Buď nedosáhnu na přihrávku, nebo zůstávám za bránícím hráčem.

A pak už se hraje jen hokej. Ten na kolečkových bruslích má v poli jen čtyři hráče, na mě zbývá role náhradníka. "Jdeš místo mě," oznamuje mi suše Jan Besser, "jen si to zkus." Jsem na hřišti s modrými, mé místo je v obraně. První kontakt s pukem není nejhorší, ubráním nájezd bílých a vyhazuji puk za půlku. Jenomže další nájezd soupeře už končí gólem. Mám dojem, že padá na můj vrub, gólman přes má záda asi mnoho neviděl.

Ještě nájezdy a jdeme

Závěr tréninku obstarávají trestná střílení. "Ať jede každý aspoň jednou," hlídá trenér. "No jo, ale kde jsou gólmani?" krčí rozpačitě rameny Rostislav Klesla. Čeká se už jen na strážce svatyně. Hráči si vedou různě, někdo se trefuje, jiní končí u gólmanů. Milan Toman šikovnou kličkou pokládá Romana Handla a chystá se zakončit do prázdné brány, jenomže špatně trefuje puk a gólman jej nataženou holí vyráží. "No co, přece ho doma neznemožním," baví se na vlastní účet bek. Handl totiž hájí v in-line extralize barvy  místního klubu.

A pak je řada na mě. "Dej mu to mezi betony," radí Jan Besser. Mířím přesně, Martin Altrichter se jen otáčí do brány pro puk. Proč mám ale stále takový zvláštní pocit, že nechytal naplno...? "Vidíš, dobrá rada nad zlato, co?" usmívá se můj rádce.

Hráči ještě naposledy objíždí hrací plochu a pak se balí. Trénink skončil. Hokejisté spokojeně mizí v kabině a my natáčíme rozhovory a poslední záběry do reportáže. Nebylo to tak špatné," myslím si. Sotva ale ze sebe shazuji výstroj a obouvám si normální boty bez koleček, dostavuje se únava. Tělo samo říká, že až taková legrace to zase nebyla. A to na rozdíl ode mě čeká hráče večer další trénink. Ale to je úděl profesionálních sportovců. Já bych s nimi na víc, než jeden trénink neměnil...

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zlatá Evropská liga: Obě české reprezentace úvod zvládly

Odstartovala skupinová fáze volejbalové Zlaté Evropské ligy. České volejbalistky si na úvod skupiny B poradily s Chorvatkami hladce 3:0 na sety. Mužská reprezentace se s Estonci natrápila o něco víc a rozhodlo se až ve čtvrtém setu. Nakonec si ve skupině C připsala první vítězství 3:1 na sety.

Krátká zpráva

Házená: Plzeň doma zachránila finálovou sérii

Házenkáři Plzně doma zachránili šance na letošní titul mistra ligy. Ve čtvrtém zápase finálové série play-off na domácí půdě v těsném utkání porazili Karvinou 26:25, a tím odvrátili mečbol hostů. Vyrovnaná série 2–2 se rozhodne v Karviné.