Fotbal

Vzor kanadského týmu? Češi z Eura 1996

Argentinou začali, Argentinou končí. Tažení českých fotbalových reprezentantů do 20 let mistrovstvím světa v Kanadě v lecčem připomíná fotbalový zázrak Uhrinova výběru na Euru 1996 v Anglii.

Od Německa k Argentině

Tehdy čeký tým pro změnu zahajoval skupinu s Němci, jimž ale podlehl 0:2. Nakonec se ale překvapivě prokousal až do finále, kde narazil znovu na Němce. Vedl 1:0 zásluhou Patrikem Bergerem proměněné penalty, ale náskok neudržel a v prodloužení inkasoval rozhodující gól. Nepovedenou střelu Olivera Bierhoffa si v 96. minutě srazil za záda brankář Petr Kouba.

A právě on je nyní v roli asistenta trenéra i na šampionátu v Kanadě. A vede si znamenitě. I díky jeho radám je z gólmana Radka Petra penaltový mág a hvězda šampionátu. Současná dvacítka je na tom podobně. Šampionát zahájila vydřenou remízou s Argentinou, tedy s týmem, který byl pro české hráče soupeřem hned v úvodu.  

Podobnost čistě náhodná? 

Ale i v dalších rysech má současný výběr mladíků s tehdejším mužstvem na Euru leccos společného. Stejně jako Dušan Uhrin st. i trenér Miroslav Soukup sází na precizní obrannou práci. Obdobně jako tehdy i nyní tým funguje díky vnitřní soudržnosti a touze prosadit se. A stejně jako tehdy několikrát přežil vlastní smrt. Na Euru mužstvo už ve skupině zachraňoval  Vladimír Šmicer gólem na 3:3 pár minut před koncem utkání s Rusy. Nebýt jeho remízové branky, mužstvo by se pakovalo už po základní skupině. Dvacítka mohla pro změnu balit kufry v osmifinále, kde prohrávala s Japonci už 0:2, dvě penalty ve druhé půli ji ale dovedly až do prodloužení a k penaltovému rozstřelu.

Ano. Pokutové kopy, to je další společný znak obou celků. Dvacítka se díky nim prosadila už dvakrát. Porpvé proti Japonsku, podruhé ve čtvrtfinále se Španělskem. A Uhrinův výběr z roku 1996? Na pokutové kopy vyřadil v semifinále senzačně Francii.

Zvolí vlastní cestu?

Před finálovým duelem je tedy podobností mezi oběma celky víc než dost. Nyní je ale na mladících v Kanadě, aby se od svého vzoru odpoutali. Jedině tak totiž mohou šampionát vyhrát. Petr Kouba jim určitě barvitě popíše pocity zklamání, když se spoluhráči přebíral z rukou britské královky "jen" pohár pro poražené a stříbrné medaile. Čeští mladíci ale chtějí víc. Chtějí, a mohou být, historicky prvním  českým i československým týmem, který dokázal vyhrát fotbalové mistrovství světa. Podaří se jim to? To se uvidí už v neděli pozdě večer.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události