Fotbal

Čeští mladíci na zlato nedosáhli, prohráli 1:2

Sen o zlatých medailích z mistrovství světa se českým fotbalistům do 20 let rozplynul. Čtyři minuty před koncem finálového utkání jim ho sebral Zarate, který otočil zápas ve prospěch Argentiny. Vedoucí gól Fenina Čechům na titul nestačil.

Argentinců se nebojíme
Finálový duel byl pro české fotbalisty mnohem větší událostí, než pro mladé Argentince, jejichž celek obhajoval zlaté medaile a mohl se pochlubit celkem pěti tituly mistrů světa. Jenomže na hřišti rozdíl mezi fotbalisty působícími například a Atléticu Madrid, Villarealu, Seville či Liverpoolu a hráči českých prvo, druho i třetiligových mužstev nebyl příliš patrný.
Češi vstoupili do finálového klání bez respektu a i když hned v 1. minutě dostali napomenutí v podobě žluté karty pro Kubáně, vyhlášených míčových techniků z jižní Ameriky se nezalekli. Především důsledná a dobře organizovaná obrana dělala argentinským hračičkům potíže, technicky se totiž hráči v bílomodrých dresech prakticky nedokázali prosadit.

Místo náporu česká tyč 

Pokusili se sice zahájit utkání tlakem, ale sami málem v 10. minutě inkasovali poté, co Kúdela našel z trestného kopu před brankou Suchého a ten orazítkoval tyč Romerovy branky!
Argentinci jakoby najednou ztratili svou lehkost a sebejistotu a navíc občas zapomínali n zadní vrátka. Pouštěli tak české hráče do protiútoků, jimž ale chyběl větší důraz v zakončení. Hra neměla bůhvíjaké tempo, účelnost převládala nad atraktivitou. Zatímco Češi se plně drželi taktických pokynů, hráli na hranici sebeobětování a vynikali bojovností, Argentina stále sázela na individuální schopnosti hráčů. To ovšem nemohlo stačit.

Fenin dělal soupeři vítr
Navíc český tým zahrával několik standardních situací, během nichž především Mercado trochu ztrácel nervy. Ty mu cuchal především agilní Fenin, přes něhož šla většina českých akcí, a který byl tentokrát na hrotu české sestavy poněkud osamocen. I tak ale stačil argentinskou obranu i gólmana Romera několikrát pořádně zaměstnat.
Pětinásobný šampion se vzpamatoval až v závěru poločasu, kdy zaúřadovali především Moralez a Aguero, český tým ale jejich šance odklidil do zázemí a díky gólmanu Petrovi přežil i následné rohové kopy. I proto se do kabin odcházelo za nerozhodného stavu.

Vedení bylo příliš krátké
Do druhé půle vstoupili znovu aktivněji Argentinci, ale v 50. minutě hřmělo na obou stranách. Nejprve se sám před Petrem objevil Moralez a český gólman vytáhl zákrok z kategorie zázračných, vzápětí se v úplně stejné pozici před Romerem ocitl také Kalouda, jenomže i gólman Argentiny předvedl bezchybnou práci.
To české hráče nakoplo, zahrávali dva rohy a po dobré individuální práci Fenina šli v 58. minutě do přečíslení 3:2. To ale český útočník zakončil nejhůř jak mohl, přihrávkou na Kaloudovy paty. Než si český hráč míč zpracoval, nezbylo mu už mnoho času na razantní střelu.
Jenomže v 60. minutě doputoval na Kaloudu dlouhý aut, český hráč si efektní stahovačkou pohrál se soupeřem a nabídl Feninovi lahůdkovou přihrávku, po níž český útočník z otočky napálil míč přesně k tyči - 1:0.


Rychle nabyli, rychle pozbyli
Jenomže při oslavách se asi čeští fotbalisté trochu zapomněli a hned po rozehrávce nechali nečekaně mnoho prostoru uprostřed obrany nabíhajícímu Aguerovi. Ten se po krátkém sprintu ocitl před Petrem a tentokrát už mířil přesně do branky - 1:1.
Jihoameričané si oddechli a nabrali sílu k závěrečnému náporu. Přidali a v 70. minutě po chybě Mazucha mohli jít do vedení, Moralez ale minul. Hra se poté přesunula do středu plochy a časté přerušování vzalo fotbalu veškerý spád. Na to doplatili ukolébaní Češi, kteří v 86. minutě nepokryli střídajícího Acostu, jenž sice s českou tečí přeloboval branku, následný roh nakrátko si ovšem zpracoval Zarate, vyběhl do rohu vápna a tvrdou ranou překonal českého gólmana podruhé - 1:2.
Na vyrovnání už neměli Češi ani čas, ani síly. Argentinci vedení zkušeně ohlídali a mohli slavit šestý titul. Čechům se těsně před koncem zápasu rozplynul zlatý sen, někteří hráči porážku oplakali.

Výsledek finále

Česká republika - Argentina 1:2 (0:0)
Branky: 60. Fenin - 61. Aguero, 86. Zarate.
Rozhodčí: Undiano Mallenco - Martinez, Yuste Jimenez (všichni ESP).
ŽK: Kubáň, Kúdela, Šimůnek, Mičola, Mazuch - Sanchez, Mercado, Sarate, Romero.

Česká republika: Petr - Kubáň, Mazuch, Šimůnek (C), Suchý - Kúdela, Mareš (76. Gecov), Mičola, Kalouda - Fenin, Střeštík (82. Pekhart).
Argentina: Romero - Fazio, Insua, Mercado, Sigali - Sanchez, Moralez (90. Cabral), Banega - Zarate, Aguero (C), Piatti (80. Acosta).

Bronz pro Chile

Výsledek zápasu o 3. místo
Rakousko - Chile 0:1 (0:1)
Branka: 45+1. Martinez. ČK: 68. Madl (Rakousko).

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události