Hokej

Marha je v Davosu spokojený, v Čechách hrát nechce

Marha je v Davosu spokojený, v Čechách hrát nechce
Zdroj: Dušan Vrbecký

Velkým hokejovým světoběžníkem je český hokejový útočník Josef Marha. Před lety zkoušel štěstí v zámoří, kde během osmi let vystřídal tři kluby, sehrál 159 zápasů, vstřelil 21 branek a na dalších 32 přihrál. Teď ho ale čeká už sedmá sezona v dresu švýcarského mistra HC Davos. Jedenatřicetiletý hokejista je zde tak spokojený, že podepsal smlouvu na další tři léta.

Třikrát švýcarským mistrem 

Doma je ale Marha stále v České republice, konkrétně v Jihlavě. Je odchovancem zdejší Dukly, ale léta se v létě připravoval individuálně. Letos své zvyky ale přece jen trochu pozměnil a na první tréninky vyrazil spolu s hráči svého mateřského klubu. "Jen jsem si prostě řekl, že bych mohl tentokrát trochu potrénovat s týmem a dohodli jsme se.  Ale už zítra (v sobotu 28. července - pozn. aut.) odjíždím do Davosu, kde mě čeká regulérní příprava," říká muž, který až ve Švýcarsku ochutnal radost z titulu mistra ligy.

V mateřské Dukle Marha totiž mistrovskou éru nestihl a v NHL si dokonce za celou dobu svého angažmá nezahrál jediný zápas Stanley Cupu. Zato ve Švýcarsku se mu daří. Hned po svém příchodu do země pod Alpami v seozně 2001/02 pomohl Davosu získat titul a v roce 2005 mu ho dokonce pomohl zajistit "zlatým" gólem v prodloužení 5. zápasu play off.

Zatím poslední mistrovskou radost prožil český hokejista ve Švýcarsku letos na jaře. "Máme tam dobrou partu, která ty tituly vyhrává.  Hodně makáme, ale pak se to projeví v závěru sezony, v play off máme dost sil na to uspět," přemýšlí Marha.

V Davosu je tak spokojený, že zde podepsal novou tříletou smlouvu a klubu se tak upsal nejméně do roku 2010. "Uvidíme, co bude, ale podepsal jsem to na tři roky, tak se snad bude dařit," přeje si útočník s číslem 24, jenž byl v uplynulé sezoně zároveň nejlepším střelcem svého týmu v play off.

NHL není uzavřenou kapitolou?

Jenomže i přes spokojenost ve Švýcarsku Marha nikdy úplně nepřestal věřit v návrat do NHL. Prošel týmy Colorado Avalanche, Anaheim Mighty Ducks a svou pouť zámořím končil v Chicagu. "Asi bych šel a navíc nějaké nabídky i byly. Určitě je to pořád otevřené. Když by mě to zaujalo, můžu se rozhodnout," věří v návrat do slavné zámořské soutěže.

Celou sezonu v ní přitom odehrál pouze jednou, v soutěžním ročníku 1999/2000 nastoupil za Chicago k 81 zápasům. Klub se ale do Stanley cupu neprobojoval.

Reprezentaci neřeším

Josef Marha  svými schopnostmi několikrát zaujal i reprezentační trenéry, stálé místo v národním týmu ale nikdy nezískal. Na kontě má rodák z Havlíčkova Brodu 12 utkání, ve kterých nasbíral 3 body za tři asistence. Naposledy  sice oblékl český dres na startu minulé sezony v rámci Česká pojišťovna Cupu v Liberci, od té doby mu už ale trenér Hadamczik šanci nedal. "Tohle neřeším. Jsem spokojený v Davosu a úspěchy mám tam. A že nehraju pravidelně za nároďák? To je na trenérovi, ať si do týmu vybere, koho chce," tvrdí hokejista.

Po dlouhé náročné sezoně ve Švýcarsku si prý navíc rád dopočine a na nejistý boj o šampionát už nemá energii. "Je dost těžké se po tom všem ještě prát o nároďák, když vás ani nikdo neosloví. Kdyby mě někdo oslovil, určitě bych o místo bojoval, ale takhle..."

Švýcarský hokej? Něco mu chybí

Hokej ve Švýcarsku je u nás oproti jiným evropským soutěžím na okraji zájmu, výsledky ligových týmů na mezinárodních akcích, jako je například tradiční Spengler cup, ale ukazují, že i celky ze země Helvétského kříže se umí prosadit. "To je tím, že v lize hraje hodně cizinců.  A reprezentace? To je jiný problém. Někteří kluci v ní nechtějí hrát. Ale to je spíš věc Švýcarů. Asi vím, co za tím je, ale nechci to rozvádět. To si musí vyřešit Švýcaři mezi sebou," poukazuje na ne právě ideální klima ve švýcarské reprezentaci Marha. "Ale liga je díky cizincům kvalitní, je tu hodně Kanaďanů i se švýcarskými pasy, kteří úroveň zvedají."

Český hokej moc nesleduji

Ačkoliv se hokejovému řemeslu vyučil v bývalém Československu, tuzemský hokej prý už moc nesleduje. "Občas se sice kouknu, kdo tu v lize hraje, ale jinak mě to zase až tolik nezajímá," tvrdí Marha. I to je možná jeden z důvodů, proč přemýšlí i o tom, že svou kariéru jednou ukončí v zahraničí. "Nikdy nic neuzavírám úplně, ale teď to vidím tak, že na 50 procent jednou ukončím  kariéru ve Švýcarsku," přemýšlí.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události