Fotbal

Bohemians mají za cíl jen záchranu

Bohemians mají za cíl jen záchranu

S prakticky stejným kádrem, jaký vybojoval 1. ligu, s rozpočtem pokrytým z 80 procent a s rekonstruovaným stadionem v Ďolíčku vstupují do své premiérové prvoligové sezony v novodobé historii klubu fotbalisté Bohemian Praha 1905.


Panenka: Je to skoro zázrak 

Bohemka si vybojovala postup do 1. ligy díky mohutnému finiši v závěru minulého ročníku 2. ligy. A to i přesto, že v jeho úvodu na chvíli spadla až na samé dno tabulky. Klub tak třetí rok po sobě bude hrát jinou soutěž, po postupu z ČFL a 2. ligy je tu totiž Gambrinus liga. "Dva roky zpátky se tu  něco vybudovalo, ale ani ve snu mě nenapadlo, že za dva roky z toho bude 1. liga," vzpomněl prezident klubu Antonín Panenka na dva roky starou iniciativu fanoušků, kteří veřejnou sbírkou oživili téměř mrtvý klub.

Dnes je Bohemians 1905 stabilizovaným subjektem, jenž se chystá vstoupit mezi fotbalovou elitu. "Jsme připraveni, rozpočet máme z 80 procent pokrytý a to i díky prodeji permanentek," prohlašuje před startem ligy předseda představenstva klubu Emil Kristek. "V předprodeji se vyprodaly dvě třetiny kapacity stadionu, to je 4500 vstupenek," počítá. Zbytek půjde do prodeje fanouškům Bohemians, do volného prodeje a příznivcům soupeřů pražského klubu. Celkově by se kapacita stadionu měla pohybovat od 6900 do 7500 míst. "Bude záležet na soupeři. Když bude rizikovější, kapacitu snížíme, abychom mohli lépe oddělit tábory fanoušků obou klubů a zvýšili bezpečnost," dodává Kristek.

Stadion už je téměř opraven

Největší práci neměli na Boheminas přes léto překvapivě s tvořením kádru, ale se stadionem. "Je připraven na ligu podle regulí ČMFS. Pouze umělé osvětlení ještě není, ale už se dokončuje smlouva s firmou a do listopadu by měl být i to," doplňuje předseda představenstva.

Celkově si prý náklady na rekonstrukci Ďolíčku vyžádají dvacetimilionovou investici. "Ale v sobotu bude vše hotovo, i když se tu ještě maluje, dokončuje se střecha tribuny a osazují se sedačky," popisuje zbylé práce Kristek.

Nad rozsahem prací se pozastavil i sportovní manažer klubu Zbyněk Busta: "Překvapilo mě to, opravdu jsem nečekal, že se toho bude dělat tolik."

Kádr se moc nezměnil

To v hráčském kádru Bohemky se toho moc nezměnilo. "Přišli tři hráči a to Petr Kunášek z Čáslavi, Vít Turtenwald z Trnavy a Michal Šmarda z Hradce Králové. Tým navíc doplnilo pět vlastních nadějných dorostenců," říká Busta.

Možná i proto jsou cíle klubu skromné. "Sezona bude úspěšná, když pro Bohemku zachováme 1. ligu i pro příští ročník," hlásí Busta. Ve skrytu duše prý ale doufá, že přímým záchranářským pracem se klub vyhne. "Když budeme zachráněni dřív, než v posledním kole, budu spokojený," tvrdí muž, jenž je zároveň trenérem mužstva.

Jenomže tuto funkci zatím úplně oficiálně vykonávat nemůže, nemá totiž potřebnou profesionální licenci a svaz dokonce horzil, že nebude smět v 1. lize na lavičku. "Nakonec jsem dostal výjimku a přihlásil se ke studiu licence," usmívá se spokojeně Busta.

Premiéra proti Baníku

Do nejvyšší soutěže "Klokani" nahlédnou poprvé domácím zápasem s Baníkem Ostrava. "Jsme na něj připraveni, sjednáno je až 120 policistů jako ochrana. Snažíme se nic nezanedbat, aby nebyly problémy s fanoušky," upozorňuje na bezpečností opatření Kristek, podle něhož se budou před stadionem dělat prohlídky a na tribuny nebudou vpuštěni například fanoušci pod vlivem alkoholu.

A tým? "Kabina je natěšená, i když největší napětí přijde až ráno před zápasem. My jsme ale připraveni a chceme podávat co možná nejlepší sportovní výkony," hlásí kapitán Dalibor Slezák. "Já si to možná zatím stále nějak neuvědomuji, ale samozřejmě se těším. Když jsme před měsícem a půl postupovali, nezdálo se, že je to tak blízko," doplňuje Busta.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události