Fotbal

Panenka: Bohemka předběhla o tři roky dobu

Panenka: Bohemka předběhla o tři roky dobu
Zdroj: Dušan Vrbecký

Fotbalisté Boheminas 1905 si už v neděli domácím utkáním s Baníkem Ostrava prožijí obnovenou premiéru v Gambrinus lize. Klub, který před dvěma roky pomohli svou sbírkou zachránit fanoušcci, přitom začínal až ve 3. nejvyšší soutěži. Během dvou sezon se ale prokousal až mezi elitu. Tak překotný vývoj nečekal ani prezident klubu a "Bohemák" až za hrob Antonín Panenka. Teď přiznává, že jeho klub čeká opravdový křest ohněm.

Postup chtěli v roce 2010 

Když jste před dvěma roky umírající klub oživovali a vlastně znovu zakládali, napadlo vás, že za dva roky bude hrát nejvyšší soutěž?

"Za dva roky opravdu ne, tomu snad nikdo nevěřil ani v tom nejoptimističtějším snu. Když už se klub podařilo vzkřísit, samozřejmě se i v době, kdy se tu hrála třetí liga, myslelo na budoucnost. Říkali jsme si, i když s otazníkem, že do roku 2010 bychom se chtěli do ligy vrátit. Teď jsme to ale předběhli o tři roky. Přitom ještě po devátém kole loňského ročníku 2. ligy s námi asi nikdo nepočítal, byli jsme předposlední. Pak ale přišla neuvěřitelná šňůra výher a s pomocí fanoušků jsme se dostali až sem."

Nemáte obavu, že to vámi zmiňované předběhnutí doby by se nemuselo Bohemce vyplatit? 

"Naopak, myslím si, že je potřeba šanci chytit za pačesy. Ať se ale stane cokoliv, postup pomohl jedné velice důležité věci a tou  je rekonstrukce stadionu. Nebýt toho, že budeme hrát 1. ligu, asi by se dění okolo tribun a stadionu neuspíšilo. Takhle se začaly hned budovat podmínky k tomu, aby se tu mohla liga opravdu hrát."

Budou důstojným prvoligistou?

Má Bohemka na to hrát v lize důstojnou roli?

"Máme mladé mužstvo, které se musí v nejvyšší soutěži adaptovat. Musí získat zkušenosti, které jsme původně chtěli čerpat ve 2. lize, okolnosti ale chtěly, aby tomu bylo jinak. Musíme se s tím poprat a doufat, že nebudeme hrát o sestup."

V minulém ročníku 2. ligy jste také nechtěli hrát o postup a nakonec jste skončili druzí. Když teď hovoříte o záchraně, nemáte přece jen alespoň ve skrytu duše vyšší ambice?

"Pokud mluvím o tom, že nechceme mít potíže se záchranou, logicky myslím to, že bychom měli hrát klidný střed tabulky.  Musíme se ale podívat reálně na naši tituaci. Mužstvo je plné nezkušených hráčů a rozdíl mezi 2. a 1. ligou je skutečně hodně velký. Důležité je, že kluci mají odhodlání, chuť a touhu pracovat a ukázat se. Pokud jim to vydrží, mohli by splnit svůj cíl."

S fanoušky to zvládnou

Záchrana je tedy aktuálně hlavním cílem klubu, vy sám jste ale před časem zmínil, že byste si přál, aby se klub dostal na úroveň, na jaké byl v 80. letech minulého století, kdy patřil k domácí  špičce. Je to reálné?

"Patřik k nejlepším je asi přáním všech oddílů v soutěži. Je to ale podmíněno i  ekonomickou situací v klubu, hráčským kádrem, podmínkami. My se budeme snažit, i s pomocí fanoušků, aby se naše podmínky postupně zlepšovaly a jednou byly adekvátní tomu, abychom mohli ještě zkvalitnit kádr a posunout se dál. To je naše přání, ale jak rychle se ho podaří realizovat, to nevím."  

Bohemians 1905 má obrovskou podporu fanoušků. Co byste jim před startem ligy jako prezident klubu vzkázal?

"Především jim chci poděkovat. A samozřejmě bych si  přál, aby se dívali na hezký fotbal a dělali mu takovou atmosféru, jaká tu byla loni i předloni. Pak mohou odcházet spokojeni a  budou si mít o  čem vyprávět. Nejdůležitější ale je, aby s přízní našemu klubu vydrželi i do budoucna."

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události