Fotbal

Představujeme účastníky Gambrinus ligy - I

Už v sobotu odstartuje nový ročník nejvyšší domácí soutěže. Titul obhajuje pražská Sparta, její plány by rádo překazilo hned několik dalších klubů. Na postech nováčků se usadily další dva pražské oddíly Viktora Žižkov a Boheminas 1905. Dnes vám představíme prvních osm účastníků soutěže, zítra pak druhou polovinu.


Bohemians 1905

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Z historie klubu 

Nováček soutěže má za sebou překotné události. Před třemi roky klub zkrachoval a nedohrál jarní část 2. ligy, z níž byl v zimě vyloučen. V létě 2005 fanoušci Bohemians uspořádali veřejnou sbírku na znovuobnovení klubu a poradřilo se. Sami se stali spolumajiteli kdysi slavného oddílu, prezidentem byl jmenován Antonín Panenka. Pod novým názvem Bohemians 1905 klub vyhrál Českou fotbalovou ligu a zdrcujícím finišem dokázal v minulém ročníku 2. ligy urvat druhé postupové místo do Gambrinus ligy.

Co se stalo v létě

Klub musel investovat především do rekonstrukce stadionu, aby jej uvedl do stavu odpovídajícího podmínkám nasaveným ČMFS. Celková investice ve výši přesahující 20 milionů korun zahrnuje rekonstrukci hlavní tribuny, osazení sedaček, stavbu nové montované tribuny, rekonstrukci zázemí stadionu a výstavbu umělého osvětlení, které má být hotovo do listopadu 2007.

Změny v kádru

Odešli: Pavel Hašek (Teplice)

Přišli: Petr Kunášek (Čáslav), Michal Šmarda (Hradec Králové), Vít Turtenwald (Trnava) 

Soupiska

Brankáři: 29 Jiří Havránek, 1 Radek Sňozík, 28 Jakub Hrábek

Obránci:  5 Karel Rada, 14 Lukáš Marek, 21 Milan Škoda, 13 Jan Růžička, 24 Michal Pávek, 3 Pavel Lukáš, 6 Michal Šmarda, 12 Vít Turtenwald, 23 Lukáš Brhlík, 2 Ladislav Květoň, 19 Petr Pecinovský

Záložníci: 9 Jiří Rychlík, 17 Tadeáš Cirhan, 18 Patrik Císař, 4 Petr Kunášek, 22 Jan Sirový, 25 Martin Kotyza, 7 Jiří Vágner, 8 Ivan Hašek, 16 Jan Moravec, 32 Lukáš Adam

Útočníci: 31 Vladimír Bálek, 26 Lukáš Matůš, 20 Eduard Formáček, 11
Tomáš Kulvajt, 10 Dalibor Slezák, 15 David Bartek, 27 Václav Laušman

Prezident klubu: Antonín Panenka

Trenér: Zbyněk Busta 

Klubové barvy: zelená, bílá

Stadion: Ďolíček, Praha - Vršovice, kapacita 68900 - 7500 diváků 

Cíl pro novou sezonu

Zbyněk Busta, sportovní manažer: "Cílem Bohemians 1905 je udělat vše pro to, aby byla nejvyšší soutěž pro klub zachována i do dalších let."

FK Viktoria Žižkov

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek
 

Z historie klubu

Jeden z nejstarších českých klubů byl založen v roce 1903 studenty reálného gymnázia a už v roce 1928 se dočkal prvního a také posledního mistrovského titulu. O rok později chybělo Žižkovu k obhajobě jen málo, skončil druhý. V novodobé historii Viktoria slavila v letech 2002 a 2003 třetí místo, v letech 1994 a 2001 se mohla radovat ze zisku domácího poháru. Po korupční aféře následoval v sezoně 2003/04 sestup do 2. ligy, ve které Viktoria setrvala tři sezony.  Tam také prošel klub změnou vedení a letos suverénně soutěž vyhrál a zajistil si tak postup zpět mezi elitu.

Co se stalo v létě

Rozpočet klubu byl navýšen na 55 milionů korun, i zde se ale muselo hodně investovat do úprav stadionu. Celková částka přesahuje 20 milionů korun a zahrnuje stavbu nové tribuny, VIP prostor, Fan shop, reklamní tabule a nové sedačky. Novým trenérem byl jmenován Stanislav Griga.

 

Změny v kádru

Odešli: Jakub Hottek (Livingston) 

Přišli: Oldřich Pařízek (Příbram), Pavel Besta (Ostrava), Radek Pilař (Plzeň), Youssef Moughfire (Senec), Marcio Roberto da Silva Tinga (Štětín), Michal Kropík (Příbram)

Soupiska

Brankáři: 1 Oldřich Pařízek, 23 Štěpán Kolář, 27 Peter Bartalský

Obránci: 2 Milan Jambor, 3 Michal Kropík, 5 Branislav Labant, 8 Pavel Besta, 14 Tomáš Kučera, 18 Marcel Šťastný, 25 Michal Votava

Záložníci: 4 Jan Novotný, 6 Jan Petržílka, 7 Youssef Moughfire, 11 Tomáš Procházka, 12 Marek Bažík, 13 Ondřej Kušnír, 19 Luděk Stracený, 22 Radek Pilař

Útočníci: 9 Petr Švancara, 10 Richard Kalod, 15 Róbert Demjan, 16 Marcio Roberto da Silva Tinga, 24 Radek Bukač 

Prezident: Luděk Vinš

Trenér: Stanislav Griga

Klubové barvy: červená a bílá

Stadion: Praha - Žižkov, kapacita 4600 míst, po rekonstrukci 5800

Cíl pro novou sezonu 

Luděk Vinš, prezident klubu: "Hlavním cílem je pochopitelně stabilizace mužstva v první lize a byli bychom rádi za umístění kolem 10. místa v tabulce. V domácím poháru by byl úspěchem postup cca do čtvrtfinále."

SK Sigma Olomouc

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Z historie klubu

Olomoucký klub byl založen v roce 1919 jako FK Hejčín Olomouc, zakladatelem byl údajně teprve šestnáctiletý Karel Tatíček. K současnému jménu Sigma se ale klub dostal až v roce 1966, kdy také začíná jeho vzestup do elitní společnosti domácích klubů. V roce 1974 pod vedením nového trenéra Karla Brücknera postoupil olomoucký klub do III. ligy, o tři roky později už byl členem druhé nejvyšší soutěže. 1. liga se v Olomouci poprvé hrála v roce 1982, hned ale sestoupila. Za další rok už byl tým znovu v elitní soutěži, odkud už nesestoupil. Největším úspěchem Olomouckých je zatím  2. místo v sezoně 1995/96.

Co se stalo v létě

Po nepovedené sezoně, v níž Hanáci do předposledního kola bojovali o záchranu, prošel klub změnami. Odešel trenér Vlastimil Petržela, jehož nahradil ambiciózní Martin Pulpit. Ten provedl změny v kádru, který se  téměř z poloviny vyměnil.

Změny v kádru

Odešli: Michal Vepřek (Jihlava), Vojtěch Štěpán (Jablonec), Jan Vojáček (v jednání), Tomáš Černý (v jednání), Radim König (v jednání), Radek Hochmeister (Slovan Liberec), Martin Hudec (Slovácko), Aleš Chmelíček (Slovácko),  Pavel Šultes (Slovácko), im Radim Kopecký (Hlučín), Jiří Barcal (Hlučín),  Daniel Barcal (Hlučín), Jan Schulmeister (v jednání), David Rojka (B tým), Martin Horáček ( Braunschweig)

Přišli: Martin Čupr (Pafos), Daniel Mariano Bueno (El Atletico Sorocaba), Marek Kaščák (Trenčín), Petr Drobisz (Slovácko), Darko Šuškavčevič (Slovácko), Daniel Silva Rossi (Rio Claro), Lukáš Bajer (Bystrc), Dejan Jukrič (Örgryte)

Soupiska

Brankáři: 1 Tomáš Lovásik, 20 Petr Drobisz

Obránci:  2 Tomáš Randa, 4 Martin Komárek, 7 Martin Čupr, 12 Aleš Škerle, 17 Josef Jindřišek, 19 Darko Šuškavčevič, 21 Dejan Jurkič

Záložníci: 5 Marek Kaščák, 6 Ladislav Onofrej, 8 Daniel Silva Rossi, 11
Rogerio Pereira Tarciso, 14 Lukáš Bajer, 24 Filip Rýdel

Útočníci: 0 Tomáš Kazár, 10 Michal Hubník, 15 Daniel Mariano Bueno, 16 Vojtěch Schulmeister, 18 Martin Pulkert, 22 Jakub Petr, 23 Tomáš Janotka, 29 Lukáš Hartig

Předseda představenstva: Jaromír Gajda

Trenér: Martin Pulpit

Klubové barvy: modrá a bílá

Stadion: Andrův stadion - Olomouc, kapacita 12072

Cíl pro novou sezonu

Martin Pulpit, trenér: "Na to, aby mužstvo bylo úspěšnější, než Sigma v minulé sezoně, musí tým inkasovat daleko méně branek a daleko více branek musí vstřelit." 

 

FC Tescoma Zlín 

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Z historie klubu

Začátky zlínského fotbalu se datují do roku 1919, o devatenáct let později klub poprvé postoupil do tehdejší nejvyšší domácí soutěže - státní ligy. V letech 1943 a 1944 dokonce Zlín skončil v soutěži třetí za Slavií a Spartou, jenomže v roce 1946 byl klub po úplatkářské aféře přeřazen do divize. Zlín, tehdy už pod jménem Gottwaldov, ještě několikrát postoupil a sestoupil a pak se na dlouhá léta odmlčel. V roce 1990 se do názvu vrátilo původní jméno města a o tři roky později se díky reorganizaci soutěže po rozdělení federace vrátil klub po dvaadvaceti letech mezi elitu. Následoval ještě jeden pád v roce 1996, postup v roce 2001 už ale znamenal pro klub dlouhodobější usazení se v 1. lize.

Co se stalo v létě

Místo sportovního ředitele přijal bývalý trenér Teplic Jiří Bartl, k několika změnám došlo i v sestavě. Tým prošel generační obměnou, šanci mají dostat mladí odchovanci klubu.

Změny v kádru

Odešli: Radim Ditrich (FC Vítkovice), Jan Jelínek (SFC Opava), Tomáš Dujka (SFC Opava), Bronislav Červenka (Inter Baku), Tomáš Janíček (FC Nitra)

Přišli: Zdeněk Konečník, Pavel Elšík, Petr Janča, Jakub Řihák (všichni z vlastní juniorky), Zdeněk Kroča (Siegen),  Václav Zapletal (SFC Opava)

Soupiska

Brankáři: 1 Vít Baránek, 30 Aleš Kořínek

Obránci: 5 Zdeněk Kroča, 6 Jakub  Říhák, 9 Lukáš Pazdera, 15 Ivo Zbožínek, 19 Miloslav Penner, 24 Vlastimil Vidlička, 25 Jaroslav Švach, 2 Václav Zapletal

Záložníci: 4 Marek Zúbek, 8 Vít Vrtělka, 14 Pavel, 18 Zdeněk Konečník, 21 David Šmahaj, 23 Lukáš Opiela

Útočníci: 7 Libor Žůrek, 10 Martin Vyskočil, 11 Petr Janča, 26 Jan Kraus,  27 Martin Bača

Prezident klubu: Zdeněk Červenka

Trenér: Pavel Hoftych

Klubové barvy: modrá a žlutá (dresy červená a bílá)

Stadion: Letná - Zlín, kapacita 6375 diváků 

Cíl pro novou sezonu

Pavel Hoftych, trenér: "Především si musíme uvědomit, že kabina se hodně změnila. Budujeme nový mančaft a čeká nás běh na dlouhou trať. Hodně důležité bude, jak zachytíme začátek, v jaké pohodě se budou kluci nacházet."

FK Siad Most 

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Z historie klubu

Začátky fotbalu v Mostě se datují do roku 1909 a první zápasy byly sehrány na vojenském cvičišti. V meziválečném období byl budován nový stadion, který ale musel záhy ustoupit domovní zástavbě a tak se začalo s další stavbou. Ta byla dokončena těsně před 2. světovou válkou, téměř vzápětí byla ale činnost klubu přerušena. Poté se klub pohybuje mezi divizí, 3. a 2. ligou. Až v roce 2005 poprvé mostecký fotbal proniká mezi elitu, kde se drží doposud.

 

Co se stalo v létě

Výrazná obměna kádru přivála do klubu nevídaný počet cizinců, jejichž počet převyšuje množství domácích hráčů. Změnil se i trenér, trenéra Zdeňka Ščasného nahradil Robert Žák.

Změny v kádru

Odešli: Tomáš Pešír (Livingston FC), Martin Vozábal (České Budějovice), Martin Vaniak (Slavia Praha), Michal Macek (Saint Patrick FC), Michal Gašparík (Teplice), Jiří Krejčí (FK Jablonec), Jiří Jeslínek (Sparta Praha) 

Přišli: Lupce Acevski (Preston Lions SC), Peter Philipakos (Ethnikos Piraeus), Byron Webster (York City FC), Ladislav Jamrich (Blšany), Andrei Da Silva (Blšany), Tomáš Pilař (Blšany), Jiří Jedinák (Blšany), Ezequiel Rosendo (Blšany), Martin Svoboda (Bšany), Lubomir Bogdanov (Blšany), Petr Loos (Blšany), Gary Tavars (Blšany), Cristiano Thomas (Vác FC), Goce Toleski (Wacker Burghausen)

Soupiska

Brankáři: 1 Lupce Acevski, 30 Martin Svoboda

Obránci: 18 Ladislav Jamrich, 11 Petr Loos, 4 Andre Hainault, 29 Petr Johana, 14 Jan Procházka, 12 Martin Suchý, 25 Ondřej Prášil, 15 Gary Tavars, 3 Cristiano Thomas,  27 Byron Webster

Záložníci: 2 Andrei da Silva, 21 Lubomir Bogdanov, 23 Abdelhak Boutasgount, 6 Jiří Jedinák, 22 Vincent Mendy, 8 Tomáš Pilař, 28 Ezaquiel Rosendo, 17 Lukáš Schut, 19 Jaroslav Škoda, 5 Vitali Trubila

Útočníci: 9 Goce Toleski, 13 Alex Mendy, 16 Patrick Oboya,  10 Peter Philipakos, 7 Václav Štípek

Předseda představenstva: Petr Kabíček 

Trenér: Robert Žák

Klubové barvy: zelená a bílá

Stadion: Letní stadion - Most, kapacita 7500 diváků 

Cíl pro novou sezonu

Petr Kabíček, předseda představenstva: "Kádr nebude příliš zkušený a navíc nebude jednoduchá komunikace. Přesto věřím, že starší hráči se zhostí své role dobře ku prospěchu celého týmu."

SK Kladno

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Z historie klubu

Klub byl založen v roce 1903 jako Sportovní kroužek Kladno, o dva roky později byl přejmenován na Sportovní klub. V první polovině minulého století patřil mezi tradiční účasntíky nejvšší domácí soutěže a dvakrát dokonce dosáhl až na bronzové medaile. Bylo to v letech 1934 a 1947. S rozvojem kladenského hokeje ale začala sláva fotbalu pohasínat, klud se mezi elitu vrátil až v roce 2006, když o rok dříve mu postup unikl jen o vlásek. Kladno tehdy skončilo třetí za postupující Jihlavou.

Co se stalo v létě

Kladenský fotbal prožil bouřlivé léto. Klub opustil prezident Michal Kraus a chvíli to dokonce vypadalo na bankrot. Jednalo se i o prodeji licence do Jihlavy, z toho ale rychle sešlo. Kladno v Gambrinus lize zůstává. Krom toho se změnil prakticky celý kádr, v kladenském týmu nezůstal kámen na kameni.

Změny v kádru

Odešli: Josef Hamouz (Jablonec ), Tomáš Strnad (Banská Bystrica), Filip Herda (Banská Bystrica), Václav Kalina (M. Boleslav), Dave Simpson, David Bičík, Jan Šimůnek (Sparta Praha), Karel Kratochvíl (Slavia Praha), Vladimír Pončák (Jablonec), Tomas Radzinevičius (Liberec), Pavel Veleba (Šachťor Karaganda), Lukáš Hajník, Josef Galbavý ( oba Bohemians Praha), Petr Drozd, Lukáš Kreuz (v jednání)

Přišli: Josef Hoffmann (Ostrava), Bořek Dočkal (Slavia Praha), Ondřej Szabó (Teplice), Lukáš Zoubele (Teplice),  Jaromír Šilhan (Bohemians Praha), Michal Zachariáš (Čáslav), Jiř Jeslínek (Sparta Praha),  Jiří Kabele (B mužstvo), Patrik Gross (Čáslav), Zoltán Miski (Sparta Praha), Avdija Vršajevič (Sparta Praha), Marcel Gecov (Slavia Praha) 

Soupiska

Brankáři: 1 Peter Kostolanský, 1 Zoltán Miski, 30 Roman Pavlík

Obránci: 14 Vít Beneš, 16 Marian Farbák,  16 Patrik Gross, 29 Josef Hoffmann, 17 Lukáš Killar, 13 Chris Williams

Záložníci: 24 Tomáš Čáp Tomáš, 10 Tomáš Cigánek, 21 Bořek Dočkal, 7 David Hlava, 9 Jiří Jeslínek, 20 Radek Šelicha, 6 Ondřej Szabó,
15 Lukáš Zoubele, 0 Marcel Gecov, 0 Avdija Vršajevič

Útočníci: 19 Jiří Kabele, 0 Jiří Kaciáň, 4 Miloslav Kousal, 11 Jaromír Šilhan, 12 Michal Zachariáš

Předseda představenstva: Aleš Pangrác

Trenér: Jaroslav Šilhavý

Klubové barvy: modrá a bílá

Stadion: Sportovní areál Fr. Kloze - Kladno  

Cíl pro novou sezonu

Jaroslav Šilhavý, trenér: "Máme nezkušené mužstvo, které bude bojovat o záchranu v lize. Uvidíme, co s ním soutěž udělá, vše se ukáže až po prvních zápasech."

SK Dynamo České Budějovice

Zdroj: Dušan Vrbecký

Z historie klubu

Českobudějovický klub byl založen v roce 1905 a až do roku 1947 hrál jen v nižších soutěžích. Po válce poprvé nahlédl do 1. ligy, ale jen na rok. Další návrat se datuje až do 80. let, konkrétně v roce 1985. Na delší dobu se České Budějovice mezi elitou usadily ža po rozdělení Československa, v samostatné české soutěži odehrály mezi elitou celkem deset sezon. Pravdou ale je, že České Budějovice patřily k týmům, které pravidelně střídaly účast v 1. a 2. lize a jeho největším úspěchem je 6. místo v letech 1994 s 1997. Budějoviští si navíc dvakrát zahráli finále domácího poháru.

Co se stalo v létě

S aktivní kariérou se definitivně rozloučil Karel Poborský, jeden z majitelů klubu.

Změny v kádru

Odešli: Ivo Táborský (Slavia Praha), Martin Vozábal (Slovácko), Josef Němec (ukončení smlouvy), Michal Belej, Radek Mezlík (oba Brno), Michal Mácha (Sokolov), Martin Dobrotka (Slovan Bratislava), Michal Schön (Prachatice) 

Přišli: Michal Žižka, Ladislav Volešák (oba Sparta Praha), Jiří Adamec (Příbram), David Horejš (Brno), Jan Gruber (Příbram), Libor Baláž (Brno), Jan Svátek (Jablonec)

Soupiska

Brankáři: 30 Zdeněk Křížek, 1 Pavel Kučera

Obránci: 4 David Homoláč, 3 David Hořejš, 6 Michal Mácha, 24 Jiří Peroutka, 21 Jiří Pravda, 16 Daniel Rehák, 23 Michal Šmíd,  17 Martin Tischler, 11 Michael Žižka

Záložníci: 20 Jiří Adamec, 26 Jaroslav Černý, 9 Jaroslav Hílek, 
22 Jiří Hrbáč, 19 Marek Jungr, 13 Jaromír Plocek, 25 Martin Vozábal

Útočníci: 12 Václav Mrkvička, 18 Marek Plichta, 15 Tomas Radzinevičuis, 14 Tomáš Stráský, 0 Karel Zelinka

Předseda představenstva: Karel Poborský  

Trenér: František Cipro 

Klubové barvy: bordeaux a černá 

Stadion: Střelecký ostrov - České Budějovice, kapacita 6708 diváků 

Cíl pro novou sezonu

Karel Poborský, předseda představenstva: "Minulou sezonou jsme zakončili na desátém místě. Ve spoustě zápasů jsme měli třeba štěstí, ale i smůlu. Proto může vyvstat otázka, zda to umístění mohlo být lepší či horší. Pravdou ale je, že letos bychom chtěli desáté místo minimálně obhájit. Chtěli bychom ovšem obsadit příčku okolo osmého místa."

FK Jablonec 97  

Zdroj: Dušan Vrbecký

Z historie klubu

První fotbalový oddíl v Jablonci byl sice založen už v roce 1921, významnější část historie klubu se ale datuje až po roce 1945, kdy byl založen klub SK Jablonec nad Nisou. Ten hrál od roku 1969 2. ligu a o pět let později postoupil dokonce do nejvyšší soutěže. Po dvou letech ale následoval pád, který se zastavil až ve 3. lize. Klub se mezi elitu mohl vrátit v roce 1993 po rozdělení republiky, ale podařilo se mu to až o rok později. V roce 1997 prošel klub reorganizací a také změnil název na současný FK Jablonec 97.

Co se stalo v létě

Jablonečtí fotbalisté na konci sezony vybojovali postup do poháru UEFA a tomu odpovídaly i změny. Kouče Petra Radu nahradil ambiciózní Luboš Kozel a klub získal několik posil.

Změny v kádru

Odešli: Petr Smíšek (Teplice), Josef Weber (konec kariéry), Milan Petržela (Sparta Praha), Robert Zeher (Ostrava),  Jaroslav Peškar (Domžale), Vladimír Pončák (Trnava)

Přišli: Luděk Zelenka (Brno), Vlastimil Stožický (Teplice), Josef Hamouz (Kladno), Vojtěch Štěpán (Olomouc), Lukáš Vácha (Slavia Praha), Jiří Krejčí (Most), Emil Rilke (Teplice), Karel Vrabec (Varnsdorf)

Soupiska

Brankáři: 20 Jiří Bobok, 1 Michal Špit 

Obránci: 13 Pavel Eliáš, 8 Jan Flachbart, 27 Milan Fukal,  22 Jiří Homola, 18 Jiří Krejčí, 26 Jaroslav Laciga, 15 Luboš Loučka, 5 Petr Zábojník

Záložníci: 11 Miroslav Baranek, 9 Josef Hamouz, 12 Filip Klapka, 24 Michal Kordula, 14 Vlastimil Stožický, 6 Jan Šisler, 4 Vojtěch Štěpán, 3 Lukáš Vácha, 7 Jiří Valenta, 17 Jan Vošahlík

Útočníci: 10 Adam Hloušek, 19 Dušan Nulíček, 23 Jan Svátek, 21 Luděk Zelenka
Generální manažer: Petr Flodrman

Trenér: Luboš Kozel

Klubové barvy: zelená a bílá 

Stadion: Střelnice- Jablonec nad Nisou, kapacita 6280 diváků 

Cíl pro novou sezonu
Luboš Kozel, trenér: "Mužstvo má na to aby předvádělo dobrý fotbal a měli bychom se pohybovat v první polovině tabulky. Máme těžký začátek, od kterého se to pak hodně odvíjí, a tak bude důležité jak se s tím vyrovnáme."

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události