Fotbal

Sparta chystá tvrdá opatření proti rasistům na fotbale

Sparta  chystá tvrdá opatření proti rasistům na fotbale

Tvrdé tresty čekají po zápasech fotbalové Sparty na ty, kdo by se během utkání dopustili projevů rasismu. V nejhorším možném případě by nevhodné projevy vůči hráčům jiné barvy plati mohly viníky stát miliony.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Arsenal mementem

Vedení letenského klubu varuje všechny své příznivce, aby se v budoucnosti vyvarovali jakýchkoliv projevů rasové nesnášenlivosti. "Rasismus na stadionu  a mezi fanoušky nemá místo. UEFA proti tomu bojuje tvrdě a my nechceme dojít k tomu, abychom byli potrestáni. Věříme, že naši fanoušci jsou rozumní a pochopí to," apeluje před zápasem s Arsenalem trenér Sparty Michal Bílek.

Pražany k tvrdé reakci proti rasismu přiměl pondělní ligový zápas s Libercem, při kterém někteří příznivci začali bučet ve chvíli, kdy na hřiště nastoupil liberecký fotbalista Hudson.  "Snad se nebude opakovat to, co se tu stalo při zápasu s Libercem,"věří Bílek.

Sparta má totiž ještě v živě paměti dva roky starý exces při Lize mistrů, po kerém musela na zápas s Arsenalem z větší části uzavřít hlediště a utkání tak sledovala jen hrstka diváků. "Zápas s Arsenalem je mementem, spousta lidí se kvůli tomu na to utkání nedostalo. Nechceme, aby pár lidí udělalo ostatním takovou ostudu a škodu," dodává tiskový mluvčí Spaty Lukáš Přibyl.

Tvrdé postihy pro viníky

Letenský klub proto zpřísňuje bzpečností opatření proti těm, kteří by se podobných projevů nechěli vyvarovat. "Viníci ponesou následky za škody, které způsobí svým chováním. Jde o úhradu případné pokuty od UEFA, které se pohybují  v řádu milionu korun, požadovat budeme i  i případný ušlý zisk, pokud by byl kvůli takovému chování uzavřen stadion," varuje Přibyl. Takové škody by pk mohly jí i do desítek milionů korun.

Řepka: V Anglii to lidé pochopili

S prosbou o slušné chování při zápasech se na fanoušky Sprty obrátil i kapitán týmu Tomáš Řepka. "Rasimus tu nechceme, nepatří sem. Hráči i vedení udělají maximum pro to, aby neopakovalo to, co se tu stalo při zápase s Libercem. Sparta proti tomu bojuje dlouho a já věřím, že tenhle nešvar jednou z našeho fotbalu zmizí úplně," přeje si Řepka.

Sám se prý s něčím podobným během svého angažmá v Anglii nesetkal. "Lidé to tam pochopili. Pokud něco takového fanoušek udělá, už se na fotbal do smrti nedostane, vzpomíná na zkušenosti z Premiere league.  "Mrzí mě, když naši fanoušci začnou na hráče hučet a bučet na hráče jen proto, že není stejné barvy pleti jako otatní. Nesmí tu být místo na to, aby se v takovém klubu, jako je Sparta,  musely takové vci řešit."

Na Arsenalu bude přísná ostraha

I proto klub chystá na středeční utkání s Arsenalem Londým přísná bezpečnostní opatření. "Na stadionu budou lidé v civilu, kteří budou toto chování monitorovat, posilujeme i policejní ostrahu. Uděláme vše proto, aby byli konkrétní viníci odhaleni a potrestáni," dodává Přibyl s tím, že klub počítá i se zákazem vstupu na stadion pro takové příznivce.  

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události