Fotbal

Brückner dal šanci Feninovi, povolal i Pitáka

Brückner dal šanci Feninovi, povolal i Pitáka

Jeden nováček a jeden navrátilec se objevili v nominaci Karla Brücknera na přátelské utkání s Rakouskem, které český reprezentační tým odehraje 22. srpna ve Vídni. Do týmu se vrací záložník Karel Piták ze Salzburgu, místo zbylo i na vicemistra světa do 20 let útočníka Martina Fenina z Teplic. To jsou ale jediné změny v jinak stálém týmu.

Osvědčené tváře se nemění

V ostatních případech totiž Brückner i pro přípravné utkání vsadil na známá jména, nechybí například brankář Jaromír Blažek, kterému se totálně nepovedl vstup do sezony v novém působišti Norimberku, či útočník Jan Koller, který zatím v Monacu zahřívá lavičku. "Viděl jsem Honzu dvakrát a pokaždé, i když šlo třeba jen o minutové pasáže, mě přesvědčil, že svou herní kvalitu má. Určitě se jeho pozice v Monacu urovná," zastal se Brückner vytáhlého útočníka.

Podobná slova pak volil i v případě Blažka, který hrubě chyboval při své premiéře v Norimberku. "Jarda Blažek je kvalitní brankář a i takový udělá podobnou minelu. Jeho výkon je ale opakovaně výborný a jestli podobně zachybuje jednou za dva roky, jsme teď bez starosti. Rozumí si i s Petrem Čechem."

Fenina sleduje už dlouho

Nominace Martina Fenina prý nijak zvlášť nesouvisí s mistrovstvím světa dvacítek, Brückner hráče podle svých slov sleduje už dlouho. „Není to formální nominace, Martina jsem několikrát viděl. Tento hráč má něco odehrálo a to jak v lize, tak v mládežnické reprezentaci. Je to hráč, který se nám typologicky hodí do sestavy útočných hráčů. Je to hráč ověřené kvality a je mladý, mohl by být tím, kdo dokáže nahradit ty na hraně, myslím na věkové hraně," řekl k nominaci teplického forvarda reprezentační kouč.

Ten očekává, že Fenin odehraje zhruba poločas, v němž by měl ukázat své kvality. "Je silný na míči, nekompromisní v šestnáctce, umí si pokrýt míč v šestnáctce, což potvrdil i v Jablonci. Navíc jsou u něj předpoklady dalšího růstu. Instinkt v šestnáctce má možná lepší, než Milan Baroš."

Další vicemistři si na šanci počkají

Na rozdíl od Fenina Brückner ale dalším hráčům z "kanadského" týmu šanci zatím nedá. "Ti se nyní mohou ukázat v jedenadvacítce. Nevím, jestli by bylo dobré brát další, například Šimůnka. Ten toho teď okolo přestupu zažívá hodně a dostane šanci v jedenadvacítce. V obranné fázi navíc neexperimentujme. I když Šimůnek je hráč s velkými předpoklady, aby se co nevidět začlenil dál," vysvětlil Brückner.

Chybí jen Jankulovski

Do Rakouska nejede ani dirigent obrany Marek Jankulovski. "Dohodli jsme se už ve Walesu, že nepojede, začal s přípravou vlastně až jako poslední až koncem července. Navíc máme hráče, které zkoušet nepotřebujeme a Marek mezi ně patří," myslí si Brückner. Podobným případem prý je i Vladimír Šmicer, jenž se vrátil do Slavie. "Vláďa je právě jedním z hráčů, kteří nemusí být testovaní, pokud se vyvarují zdravotních potíží."

A další? Karel Piták si prý řekl o místo svou dlouhodobou výkonností v Salzburgu.  "Pitáka dlouho sleduji, jednou nemohl pro zranění, ale jinak to hráč, který si drží hru klasického krajního obránce, na tomto postu to umí. Hraje pravidelně, má hodně odehráno a je dobrý do koncovky," doplňuje Brückner.

Test? Hlavně ofenziva

Trenér by v Rakousku rád prověřil především ofenzivní hru týmu. "Víme, že nám to poslední dobou moc nehraje dopředu. V Rakousku nás proto čeká především práce na útočné fázi. I když to možná bylo zapříčiněno jen tím, že třeba byla dole momentální forma hráče. Především to ale bude generálka na Irsko," vysvětlil Karel Brückner.

Nebojí se ani srpnového termínu, i když loni ve stejné době český tým propadl se Srbskem. "Srpnový termín je ošidný, někteří hráči mají odehráno jedno utkání, hrají se předkola Ligy mistrů, ale pro nás je ten zápas důležitý, i kdyby ukázal negativní věci. Loni se nám nepovedl zápas se Srbskem a za dva týdny se nám dařilo na Slovensku," ví kouč.

Nominace prý ještě navíc nemusí být konečná, definitivní podobu dostane tým až po středečním předkole Ligy mistrů a víkendových ligových zápasech. "V předkole máme až 15 reprezentantů, stát se může cokoliv."

Nominace na utkání s Rakouskem
Brankáři
Petr Čech (Chelsea FC), Jaromír Blažek (1. FC Norimberk)

Obránci
Zdeněk Grygera (Juventus Turín), Radoslav Kováč (Spartak Moskva), David Rozehnal (Newcastle FC), Tomáš Ujfaluši (Fiorentina), Tomáš Zápotočný (Udinese Calcio)

Záložníci
Tomáš Galásek (1. FC Norimberk), David Jarolím (Hamburger SV), Karel Piták (Salzburg), Jaroslav Plašil (AS Monaco), Jan Polák (RSC Anderlecht), Tomáš Rosický (Arsenal FC), Tomáš Sivok (Udinese Calcio)

Útočníci
Milan Baroš (Olympique Lyon), Martin Fenin (FK Teplice), Jan Koller (AS Monaco), Marek Kulič (Sparta)

Nominoval i Lavička, v jednadvacítce chybí brankář Petr

Už 21. srpna sehraje první přípravné utkání i nově se rodící reprezentace do 21 let, kterou čeká cesta do Skotska. Nový kouč Vítězslav Lavička dal hodně prostoru hráčům ze stříbrného týmu do 20 let, je jich hned osm, naopak chybí Martin Fenin, jehož si do A-týmu vybral Karel Brückner. "Okolo Martina jsme chtěli stavět tým, ale A-mužstvo má přednost," říká Lavička. Ten naopak nenominoval brankáře Radka Petra z úspěšné dvacítky. "Máme i další gólmany, chceme dát šanci jim, byl záměr vzít s sebou tři jiné brankáře," dodal kouč.

Nominace reprezentace do 21 let

Brankáři

Jakub Diviš (Slavia), Jiří Lindr (Hradec Králové), Milan Švenger (Krč)

Obránci

Petr Cigánek (Ostrava), Lukáš Kubáň (Brno), Ondřej Kúdela (Sparta), Marek Suchý (Slavia), Radim Řezník (Ostrava), Jan Šimůnek (Wolfsburg)

Záložníci

Mario Holek (Brno), Petr Janda (Slavia), Marek Jungr (České Budějovice), Luboš Kalouda (Brno), Vladimír Mišinský (Ostrava), František Rajtoral (Ostrava), Michal Švec (Slavia)

Útočníci

Martin Fillo (Plzeň), Tomáš Pekhart (Tottenham), Marek Střeštík (Brno)

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události