Fotbal

Vízek: Překvapilo mě, jak v lize chybují rozhodčí

Celkem devatenáct branek padlo ve 2. kole Gambrinus ligy. O nevídanou úrodu se postarali především střelci v Ostravě a na Žižkově, bez gólů se obešly jen zápasy Sparty v Plzni a Liberce s Bohemians. Kanonýrům zatím vládne mladíček Martin Fenin z Teplic. Do hodnocení kola se tentokrát pustil fotbalový internacionál Ladislav Vízek.

Střelecké hody i půst

Dva naprosto odlišné obrazy nabídly čtyři různé stadiony v rámci 2. kola. V Ostravě a na Žižkově si diváci těšili ze sedmibrankových střeleckých hodů, na druhé straně v Plzni a Liberci vyšli střelci úplně naprázdno. Především pro Spartu byl výsledek z Plzně varováním před středečním zápasem proti Arsenalu. V defenzivě sice klub zatím pracuje bezchybně, když ještě neinkasoval, jenomže jeden vstřelený gól ve dvou zápasech je pro úřadujícího mistra žalostně málo. Pokud chce Sparta proti týmu Tomáše Rosického uspět, musí se na Letné začít prosazovat útočníci, nebo mistrům nezbude, než vsadit na model Slavie a spoléhat na penaltovou loterii. "Musíme na ten zápas rychle zapomenout," přiznal záložník Sparty David Limberský, který ještě na jaře válel za Plzeň. 

Zato jinde se střelci činí. Ti z Ostravy ve dvou kolech nasázeli soupeřům sedm gólů a také proto vedou svěřenci Karla Večeři ligovou tabulku. Domácí ostudu se Zlínem napravili pro změnu Brňané, kteří i díky dvěma trefám Tomáše Doška vyhráli ve strhujícím zápase na Žižkově 4:3. "Baník mě překvapuje, je v něm nco dobrého, chodí tam hodně lidí. Ten může být štikou ligy," myslí si Ladislav Vízek, který nijak zvlášť nepřeceňuje ani zaváhání Sparty. "Občas se to stane, stejně ale až na Slavii asi nebude mít pronásledovatele," předpovídá.

Slavia a Teplice zatím neinkasovaly

O druhou příčku se v tabulce dělí týmy Teplic a Slavie. Severočechy táhne střelec Martin Fenin, jenž zařídil všechny tři góly svého týmu, ve Slavii se pro změnu uvedl gólem po více než jedenácti letech Vladimír Šmicer. Červenobílí začínají po letním posilování nacházet ideální sestavu, navíc se našli střelci za Stanislava Vlčka, který zatím pálí jednu šanci za druhou. "Žere ho to, ale nám to nevadí, protože vyhráváme. Bylo by super, kdyby mu to tam začalo padat třeba zrovna v Amsterdamu," řekl v rozhovoru pro Sport Vladmír Šmicer.

Vízkovi ale Šmicer svým brzkým střeleckým úspěchem paradoxně ale trochu kalí radost. "Vsadil jsem pět tisíc na to, že nedá v lize víc, jak šest gólů. Jestli ale bude chodit dál na penalty, může to překonat," směje se Šmicerův tchán. Slavia mu prý ale dělá radost. "Je to fotbalové mužstvo, Karel Jarolím dělá svou práci dobře. Brzo půjde spolu se Spartou do trháku," myslí si Vízek.

Překvapit podle něj ale mohou i Teplice. "Zatím mají výborné mužstvo, uvidíme, co s nimi ale udělá odchod Fenina.  Bude to škoda, tenhle hráč by mohl být ozdobou ligy. Mrzí mě, že jak se u nás narodí fotbalový talent, hned jde pryč, zvlášť, když jde o ofenzivního hráče," lituje Vízek.

Zlín bez porážky

Překvapením je zatím tým Zlína, který po remíze v Brně dokázal doma udolat České Budějovice a v tabulce se s nulou inkasovaných branek a jednou  vstřelenou dělí o 5. místo se Spartou. Právě Budějovice totiž nedokázaly ve Zlíně navázat na dobrý výkon proti Olomouci a na Moravě ztratily tři body. Ve středu tabulky se tak srovnaly se Žižkovem a Olomoucí, které mají rovněž tři body.

"Zlín i přes slušný nástup pasuji do boje o záchranu, asi spolu s Kladnem. I když, loni se mi moje soudy nevyplatily, tak uvidíme," přemýšlí fotbalový internacionál Vízek, jehož potěšil i první ligový bod Bohemians. "Je to pro Bohemku velká sláva, zvlášť když je to bod z Liberce," dodává.

Boleslav jako ve špatném snu

Chvost tabulky zatím podle očekávání uzavírá Kladno, spolu s ním ale marně na první body čekají také týmy Mladé Boleslavi a  Jablonce. Oba účastníci poháru UEFA si asi představovali lepší start do soutěže, jenomže ten se zatím nekoná. Jak ve městě automobilů, tak u Nisy tak už pomalu musí začít bít na poplach, letní investice se totiž zatím nevracejí a evropské poháry se blíží. V ligové tabulce přitom za vedoucí trojkou tkví už šestibodová díra.

"Boleslav s Libercem zažily trochu ústup, především u Liberce je to markantní. Myslím, že letos Spartu a Slavii nebudou tak pronásledovat," dodává Vízek. I tak ale podle něj obě pražská S nepostoupí do Ligy mistrů. "Skončí v Poháru UEFA, i když je to škoda, pro český fotbal by bylo dobře, kdyby se aspoň jeden dostal do Ligy mistrů," předpokládá bývalý reprezentant.

Rozhodčí sjou zatím zklamáním

Letošní fotbalový ročník podle Vízka nebude lepší, než ten minulý. "Pořád odchází talentovaní hráči. A co se mi nelíbí vůbec, jsou zatím rozhodčí. Hodně chybují, viděl jsem dva zápasy a napočítal snad sedm neodpískaných nebo otočených ofsajdů. S tím budeme muset rychle něco udělat," varuje Ladislav Vízek.

Sestava kola podle nova.cz

Slavík (Teplice) - Pospěch (Sparta), Šuškavčevič (Olomouc), Zakopal (Plzeň), Vidlička (Zlín) - Rajtoral (Ostrava), Holek (Brno), Tavares (Slavia), Šmicer (Slavia) - T. Došek (Brno), Fenin (Teplice)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události