Fotbal

Fotbalová reprezentace má prvního tmavého hráče

Fotbalová reprezentace má prvního tmavého hráče

Poprvé v historii může za český národní fotbalový tým nastoupit hráč tmavé pleti. Trenér jedenadvacítky Vítězslav Lavička totiž na přípravné utkání ve Skotsku dodatečně nominoval jihlavského obránce Theodora Gebreselassieho, syna etiopského lékaře, působícího v nemocnici v Mostišti.


Narodil se na Moravě

Dvacetiletý Gebreselassie je rodilý Čech, po otci  Etiopanovi ale zdědil tmavou barvu pleti. "Tatínek je rodilý Etiopan. Já jsem se tam bohužel podíval pouze jednou, když jsem byl hodně malý a tudíž z tohoto pobytu mám prakticky nulové zážitky. Určitě bych se sem chtěl znovu podívat," říká rodák z Velkého Meziříčí, jenž druhým rokem pravidelně nastupuje v sestavě druholigové Jihlavy, kde už vystřídal posty stopera, krajního obránce a defenzivního záložníka.

Jakou z těchtu rolí bude zastávat  v Lavičkově výběru však zatím neví. "To se snad dozvím na srazu. Já jsem hlavně hrozně rád, že jsem se nominace dostal a že se poprvé podívám do Británie. Doufám, že si přitom připíši i premiérový reprezentační start a v jedenadvacítce se udržím!" prohlásil pro fcvysocina.cz věčně usměvavý Gebreselassie.

Někdo prý musí být první

Kouč Lavička sáhl ke změně s nominaci poté, co se dohodl s kluby, že nebude povolávat slávisty Suchého s Jandou a Šimůnka z Wolfsburgu. A že je Gebreselassie prvním tmavým fotbalovým reprezentantem České republiky? "Asi to tak bude. Někdo přeci musí být první," směje se. 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události