Hokej

APK si vynutila pro Vsetín schůzi svazu a klubů 1. ligy

Asociace profesionálních klubů (APK), řídící nejvyšší hokejovou soutěž v zemi, by zřejmě ráda získala vliv i v dalších soutěžích. Včera totiž doporučila, aby byl Vsetín, rozhodnutím právě APK vyloučený z extraligy, dodatečně zařazen do 1. ligy. Prvoligové kluby jsou ale proti.

Bezprecedentní nápad

Vsetín byl v červnu rozhodnutím většiny členů APK vyloučen z extraligy pro nesplnění podmínek pro účast. Toto rozhodnutí nyní potvrdila i arbitrážní komise, ke které se klub odvolal. Vsetínu tak reálně hrozí účast v nejnižší regionální soutěži, kterou je na Valašsku sdružený krajský přebor Jihomoravského a Zlínského kraje. Včera po zasedání APK ale ředitel extraligy Stanislav Šulc přišel s dalším kontroverzním prohlášením. "APK doporučila, aby byl Vsetín dodatečně zařazen do 1. ligy a to především proto, aby byla zachována kvalitní mládežnická základna," uvedl Šulc. S podobným nápadem navíc šéf extraligy nepřišel poprvé, stejná slova volil už v červnu krátce poté, co APK klub z extraligy vyloučila.

Tehdy i nyní má ale celá věc háček. APK sice řídí extraligu, na chod v dalších soutěžích ovšem nemá na první pohled pražádný vliv. Jenomže ne tak docela. Všechny soutěže od 1. ligy dolů sice řídí Český svaz ledního hokeje (ČSLH), v jeho výkonném výboru ale zasedají i tři členové APK.

"Sportovní řády znají jediný způsob, jak se dostat do 1. ligy, a to je postup nebo sestup. Doplnění soutěže na 17 týmů neumožňují," tvrdí ovšem od začátku svazový sekterář pro řízení 1. a 2. ligy Stanislav Šampalík. Jenomže i přes jasná pravidla by se nyní měli v sobotu sejít zástupci vsetínského klubu s představiteli Českého svazu ledního hokeje a zástupci prvoligových klubů, aby variantu připojení Vsetína přece jen projednali. "V tuto chvíli dávám dohromady stanoviska všech šestnácti účastníků 1. ligy a zatím vše nasvědčuje tomu, že jejich postoj bude k rozšíření soutěže na 17 účastníků negativní," doplnil Šampalík.

Změní kvůli Vsetínu řády?

"Schůzka se opravdu uskuteční," potvrdil i člen Výkonného výboru ČSLH Josef Drda, který právě účastníky 1. ligy zastupuje, jedním dechem ale dodává, že stanovisko klubů je prakticky jednohlasné. "Rozšiřování 1. ligy na sedmáct týmů nechceme. Naopak, během tří let bychom měli soutěž zredukovat zpět na čtrnáct týmů," řekl Drda, sám šéf prvoligových Berounských Medvědů.  

Jenomže mezi členy svazového výkonného výboru jsou i představitelé APK, kteří by mohli v případě sobotního hlasování o dodatečném zařazení klubu do 1. ligy hlasovat v neprospěch prvoligových klubů. "Může se to stát, ale nepovažuji to za pravděpodobné. Snad nepůjdou do války s prvoligovými kluby," doufá Drda.

Celý problém by přitom mohla vyřešit stručná úprava svazových řádů, kterou podle Drdy mohl výkonný výbor projednat už dávno. "Stačilo by do nich přidat klauzuli o tom, že v případě nesplnění extraligových podmínek do určitého termínu by byl klub zařazen do 1. ligy a teprve potom by se druhá nejvyšší soutěž losovala," navrhuje Drda, podle něhož měl Vsetín ještě před vyloučením ze soutěže i další možnost, totiž směnit licenci s některým z ambiciózních prvoligových klubů.

Kluby licenci neprodají a Vsetín nechtějí

Podle platných regulí, pokud je VV ČSLH v sobotu násilně nezmění, má tak Vsetín v tuto chvíli jedinou šanci, jak místo v 1. či 2. lize získat - odkoupením licence od jiného klubu. Jenomže ta momentálně nejspíš na prodej nebude. Spekulovalo se sice hned o třech moravských oddílech, ty to ale striktně odmítají. "Rozhodně se distancujeme od dezinformací o tom, že by náš klub prodával licenci," ohradil se prostřednictvím klubového webu sportovní manažer Horácké Slavie Třebíč Kamil Pokorný.  Právě klub z Vysočiny byl uveden mezi těmi, o nichž se spekulovalo v souvislosti s možným prodejem licence na 1. ligu do Vsetína.

"To je krajně nesystémové a nešťastné řešení. Kauza Vsetín se přece musí řešit podle platných regulí a ne tím, že klub vyšoupnou z extraligy a jen tak ho přehodí jako horký brambor do 1. ligy," zlobil se už po identickém červnovém vyjádření Šulce ředitel třebíčského klubu Karel Čapek.

Podobě hovoří i v Prostějově. Ani zdejší klub, který předloni zachraňoval účast v 1. lize až v baráži, o prodeji licence neuvažuje. "Prostějov v žádném případě o prodeji licence nejedná," uvedl na klubovém webu sportovní manažer Robert Hamrla. A stejně rázně se ke spekulacím o prodeji postavila i ostravská Sareza, o jejímž prodeji do vsetína se dokonce spekulovalo v tisku. "Se Vsetínem ani jiným klubem jsme o prodeji prvoligové licence nejednali, ani jsme o tom nikdy nepřemýšleli," uvedl v reakci na informace dnešního Sportu generální manažer Sarezy Petr Fabián, který podle svých slov na klubových stránkách prý dokonce zvažuje podání žaloby na původce této informace.

1. liga startuje za tři týdny

Druhá nejvyšší domácí soutěž přitom začíná už za necelé tři týdny a případné přiřazení Vsetína by jejím účastníkům pořádně zkomplikovalo život. "Prvoligové kluby jsou proti sedmnáctému účastníkovi. Už takhle máme po rozšíření na šestnáct účastníků problém s termíny," doplnil Drda. Soutěž navíc začíná už 12. září, tedy o dva dny dříve, než extraliga, a jakýkoliv zásah do připraveného modelu a rozlosování by byl problematický.

Paradoxní je, že zařazení Vsetína do 1. ligy navrhuje i přes velké komplikace s termíny právě Šulc, který už minulý týden pro TV NOVA řekl, že případný návrat  Vsetína by byl velmi problematický z hlediska programu soutěže. "Přineslo by to velké problémy pro některé kluby, co se týče programu v halách," řekl Šulc. Prvoligovým klubům by ale takové rozhodnutí přineslo úplně stejné potíže. "Už takhle je program nabitý, měnit termínovou listinu by byl problém," potvrdil zástupce prvoligových klubů Josef Drda.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události