Fotbal

Ex-sudí Holub: Rozhodčí u nás nejsou horší, než jinde

Fotbalová Gambrinus liga včera ukončila dvěma zápasy své 4. kolo a v tabulce už se začínají tvořit mezi jednotlivými týmy odstupy. Do hodnocení se tentokrát pustil bývalý prvoligový rozhodčí, který figuroval i na seznamu FIFA, Vítězslav Holub.


Sudí chybují stejně, jako jinde

Bývalý mezinárodní rozhodčí nemohl opomenout výkony arbitrů v úvodu ligy. "Nemyslím si, že bychom měli horší rozhodčí, než jinde. Když se podíváte třeba na německou ligu, chybují tam také. A i když jsou pod mnohem větším mediálním, diváckým i marketingovým tlakem, bere se to jako normální věc. Jen u nás se za každou chybou hledá senzace," říká Vítězslav Holub.

Čeští rozhodčí podle něj nemají lehkou úlohu. Po korupční aféře došlo k nucené obměně rozhodcovského sboru, což s sebou přineslo negativum v podobě nezkušenosti mladých arbitrů. "Dřív se musel rozhodčí do první ligy "propískat", teď se pod tlakem okolností objevila celá řada nezkušených rozhodčích. Neříkám, že je to špatně, jen jim musíme dát čas, aby chybějící zkušenosti nabrali," myslí si Holub.

Podle něj zatím rozhodčí až na jednu výjimku do průběhu ligy navíc nijak razantně nezasáhli. "Jen Olomouc před týdnem přišla na Bohemians o regulérní gól," připomíná Holub.

Nováčci? Čekalo se víc

A právě Bohemians je jedním z týmů, od kterého Holub přece jen čekal víc. "Mslel jsem, že oba nováčci získají na startu soutěže víc bodů. Jenomže Bohemka bez vstřeleného gólu vyhrát nemůže a Žižkov má evidentně problémy s defenzivou, dostat doma čtyři góly od Brna a pak znovu od Sparty není jen tak. Ale trenér Griga je natolik zkušený, že si s tím poradí, nebo bude muset přistoupit ke kádrovým změnám," myslí si bývalý sudí, který připomíná ještě jednu věc. "Nováčci by měli vsadit na počáteční auforii, v dlouhodobém měřítku se ukáže, jak velký je rozdíl mezi 1. a 2. ligou."

Toho jsou si vědomi už i na Žižkově. "Je škoda dalších inkasovaných branek. Kdybychom soupeři vzali třeba bod bylo by to o hodně veselejší. Nedá se nic dělat, musíme makat dál a věřím, že to přijde," přeje si zadák Viktorie Pavel Besta. A trenér Stanislav Griga už dokonce přemýšlí o změnách. "Věřili jsme, že se tým vrátí k výkonu v Boleslavi. Teď už je jasné, že budeme muset udělat v defenzivě změny," přiznal na webu Viktorie Griga.

Ještě hůř, než oba pražské celky postoupivší ze 2. ligy, je na tom ale momentálně Liberec. "Každý říká, že jsou jeho výkony nepříjemným překvapením, ale ono to až takové překvapení není. Tým se nedokázal srovnat s odchodem trenéra Lavičky, ale je pravda, že poslední místo je zatím velkým zklamáním. Řekl bych, že v tom hraje roli neúspěšný vstup do sezony pohárovou prohrou s Kazachy," míní Holub. Liberec má po pondělní prohře v Teplicích jediný bod a uzavírá tabulku.

Jablonec i Olomouc mají na víc

V podobné situaci, jako je Liberec, byl ještě před víkendovým kolem Jablonec. "Tam je to obdobné. Pod trenérem Radou měli hráči zažitý nějaký styl, a na nový si zatím nemohou zvyknout," všiml si Holub, který čekal více i od Olomouce, jež má za sebou další remízu, tentokrát s Mostem. "Má potenciál jít nahoru, určitě se ještě posune do vyších pater tabulky.

To dobře ví i nový kouč Olomouce Martin Pulpit. "S Mostem jsme urazili fotbalového Boha. Nemůžu být spokojen s dvěma inkasovanými brankami na domácím hřišti, za neproměněný pokutový kop a řešení některých situací," zlobil se trenér na své hráče v rozhovoru pro sigmafotbal.cz.

Slavia nejlépe začlenila posily

Po víkendovém kole je na čele tabulky už jen dvojice týmů bež ztráty bodu. O skóre před Slavií vedou Teplice, Baník ztratil remízou ve Zlíně. "Přiznám se, že jsem čekal výhru Ostravy," říká Holub. Zato dominance Slavie ho prý nepřekvapuje. "Je to jediný tým, který dokázal opravdu posílit, zapracovat nové hráče do týmu. A navíc s hráči výborně pracuje trenér Jarolím, má skvěle poskládané mužstvo," tvrdí bývalý ligový arbitr.

Příjemným překvapením jsou prý také Teplice. "Jen je otázkou, zda udrží skvělé tempo a nasazenou laťku celou sezonu," přemýšlí Holub. Podle něj by také bylo dobré, aby klub co nejdéle udržel střelce Martina Fenina. "Je to mladý kluk, který tady bude mít jistotu místa v základu, bude střílet góly. Když odejde do velkoklubu, o místo může přijít a je otázka, co to s ním udělá," přemítá sudí.  I sám hráč by podle svých slov měl rád o své budoucnosti brzy jasno. "Když budu v Brně, znamená to, že tu budu celý podzim. V pátek končí přestupní termín, teď se rozhodne. Bude to jedině dobře, už bych chtěl mít jasno, abych se mohl soustředit na fotbal. Je toho už dost," uvedl v rozhovoru na osobních stránkách martinfenin.cz. 

Do nejvyšších pater díky zaváhání Baníku pomalu stoupí i Sparta, která se čtyřmi góly Žižkovu chytila i střelecky. "První branka nás posadila do sedla, po druhé již bylo prakticky rozhodnuto," myslí si autor jedné z tref Letenských Pavel Horváth.

Sestava kola podle nova.cz

Lejsal (Brno) - Fukal (Jablonec), Zbožínek (Zlín), Brabec (Slavia), Kladrubský (Sparta) - Šmicer (Slavia), Sabou (Teplice), Abraham (Sparta), Jarolím (Plzeň) - Fenin (Teplice), Toleski (Most)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události