Fotbal

Brückner nominoval, pozval i Vaniaka s Vlčkem

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner dnes oznámil nominaci na nadcházející dvě kvalifikační utkání o postup na EURO 2008. Podle očekávání vsadil na své koně. Překvapením je snad jen nominace brankáře Martina Vaniaka, který Slavii vychytal postup do Ligy mistrů a jeho spoluhráče Stanislava Vlčka.

Klíčové bude Irsko 

České fotbalisty čeká 8. a 12. září dvojutkání, které mnohé napoví o ambicích týmu. Jenomže zatímco výhra v San Marinu je povinností, 12. září to na Letné bude mít tým českého trenéra mnohem těžší. Čeká jej totiž rozjeté Irsko, které nedávno v přípravě smetlo v Kodani domácí Dány 4:0. "Zápas Dánsko - Irsko jsem pořádně neviděl, teprve se na něj musím podívat. Byl to ale přípravný zápas, nevím, co si o tom myslet. Ale výsledek je pro našeho soupeře velice pozitivní. I bez něj ovšem Irsko bereme jako velkého soupeře. Důležitější podle mě ovšem bude usledování zápasu Irů na Slovensku," myslí si Karel Brückner.  Ten se hraje 8. září současně s duelem Čechů v San Marinu.

Podle Brücknera bude Irsko těžký soupeř. "Irové mají stabilizovanou obranu, sází na Duffa. Jsou to hráči Premier League. Nominací nepřekvapili, jsou kompletní," uvedl kouč.

Slavia i Sparta dodaly dva hráče

Ani jeho nominace ovšem příliš nepřekvapila, snad až na jména Martina Vaniaka a Stanislava Vlčka ze Slavie. Zápas s Ajaxem sehrál svou roli, ale oba v této sezoně podávají nadstandardní výkony a jejich formu musíme zohlednit," vysvětlil nominaci Vaniaka s Vlčkem Karel Brückner. V širší nominaci je podle něj i Vladimír Šmicer, ale jeho zdravotní stav je prý stále otázkou. "Nás čeká zápas s Irskem, který bude hodně bolet. Ale i on se ještě může v nominaci objevit. Jenomže rok za nás prakticky nehrál," dodal trenér.   

Stejný počet hráčů dodala i Sparta, byť Marek Kulič se zatím hledá a Pospěchovi se příliš nepovedl zápas v Londýně. "Marek Kulič sice není v nadstandardní formě, ale Marek v národním mužstvu nikdy nezklamal a ještě přidal něco navíc. S Walesem toho ukázal nejvíc. Je to hráč, který má dar dostat se do zápasu, i když není v top formě," obhájoval Kuliče Brückner, který nominoval také beka Zdeňka Pospěcha. 

"Obrana se zraněními zúžila a Pospěch je hráč, který hraje pravidelně a na pravém okraji podává stabilně dobré výkony. Je alternativou za Ujfalušiho, případně i za Jankulovského," doplnil.

 

 

V užší nominaci zatím není stříbrný medailista z Kanady Jan Šimůnek, i s ním ale Brückner počítá.  "Máme šest obránců v užší nominaci, ale tato nominace není konečná, ještě budeme jednoho až dva hráče donominována. Šimůnek je jedním z hráčů, kteří mohou být mezi nimi, je první na řadě. Dali jsme přednost hráčům, kteří už mají zkušenost v národním týmu."

Rakousko je zapomentuo

Kvalifikace se hraje jen pár týdnů po nepříliš povedeném zápase v Rakousku. Pro Brücknera prý byl zápas vrování,  "Něco se v něm podařilo, něco ne, i když negativ bylo bohužel víc. Bylo to ale přínosné utkání, alespoň proti Irům nepůjdeme přímo z "voleje". Proti Rakousku jsme museli improvizovat a možná to bude dobře. Ale přiznám, že až na Rozehnala jsem nebyl spokojen s hrou obranné formace," pustil se trenér nečekaně do kritiky.

Možná i proto budou v obraně změny. "Máme dvě alternativy, Ujfaluši hraje v klubu stopera a Zdeňěk Pospěch je na domácím stadionu Sparty na post pravého obránce zvyklý," naznačil trenér. Ten nepodceňuje ani duel se San Marinem. "Pokud v zápase s takovým trpaslíkem nedáte gól brzo, může být nepříjemný. Takových zápasů už bylo dost," připomněl.

Nominace na dvojutkání se San Marinem a Irskem

Brankáři

Jaromír Blažek (Norimberk), Petr Čech (Chelsea), Martin Vaniak (Slavia Praha)

Obránci

Marek Jankulovski (AC Milán), Radoslav Kováč (Spartak Moskva), Zdeněk Pospěch (Sparta Praha), David Rozehnal (Newcastle), Tomáš Ujfaluši (Fiorentina), Tomáš Zápotočný (Udinese)

Záložníci

Tomáš Galásek (Norimberk), David Jarolím (Hamburger SV), Jaroslav Plašil (Osasuna), Jan Polák (Andrlecht), Tomáš Rosický (Arsenal), Tomáš Sivok (Udinese) 

Útočníci

Milan Baroš (Lyon), Martin Fenin (Teplice), Jan Koller (Monaco), Marek Kulič (Sparta Praha), Stanislav Vlček (Slavia Praha)

Lavička pozval brankáře Petra

Nominaci na kvalifikační zápasy s Arménií, který se hraje 8. září v Jerevanu, a 11. září v Horních Počernicích proti Lichtenštejnsku oznámil také trenér jedenadvacítky Vítězslav Lavička. "Jsme rádi, že jsme kompletnější o hráče z dvacítky, kteří s námi nebyli ve Skotsku. Jsou prověřeni zápasy v Kanadě.

Nechybí mezi nimi ani Radek Petr, na místo brankářské jedničky ale ještě není vybraný definitivní adept. "Ještě to budeme konzultovat. Brankáři ve Skotsku odvedli dobrý výkon, ale víme i o kvalitách Radka Petra," nechtěl Lavička určit jedničku mezi tři tyče.

Do nominace se znovu prosadil i první český reprezentat tmavé pleti Theodor Gebreselassie. "Theo na základě výkonu ve Skotsku i dlouhodobých výkonů v Jihlavě zůstává v nominaci," řekl Lavička, který je připraven i na to, že mu z nominace vypadne bek Jan Šimůnek. "Může nastat sitauce, že přijdeme o Šimůnka, ale právo A-týmu respektujeme," řekl Lavička. 

Arméni jsou nevyzpytatelní

Sám trenér zatím přesn neví, co od zápasu s Armény čekat. "Arménie je ošidný soupeř, jejich zápasy jsem viděl na videu. Jsou hodně běhaví a pracovití, navíc podmínky v Jerevanu asi budou náročné," ví Lavička, jehož svěřence o tři dny později čeká ještě domácí duel s Lichtenštejnskem.

Nominace týmu do 21 let

Brankáři

Jakub Diviš (Slavia Praha), Radek Petr (Parma), Milan Švenger (Krč)

Obránci

Ondřej Kúdela (Sparta Praha), Ondřej Mazuch (Fiorentina), Radim Řezník (Ostrava), Marek Suchý (Slavia Praha), Jan Šimůnek (Wolfsburg), Michal Švec (Slavia Praha)

Záložníci

Bořek Dočkal (Kladno), Theodor Gebreselassie (Jihlava), Mario Holek (Brno), Petr Janda (Slavia Praha), Luboš Kalouda (Brno), František Rajtoral (Baník Ostrava), Marek Střeštík (Brno)

Útočníci

Martin Fillo (Plzeň), Jeří Jeslínek (Kladno), Tomáš Pekhart (Tottenham)

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události