Hokej

Extraliga začíná, favority jsou Pardubice a Sparta

Extraliga začíná, favority jsou Pardubice a Sparta

Až zítra v Sazka Aréně začne nový ročník hokejové extraligy, skončí fanouškům dny dlouhého čekání na domácí hokej nejvyšší kvality. O2 extraliga vstupuje do sezony se čtrnácti členy a dvěma favority na titul.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Cíl jsou dva miliony fanoušků na stadionech
Podle sázkových kanceláří by se o post mistra republiky měli poprat oba jarní finalisté Moeller Pardubice a Sparta Praha. Na oba celky je vypsán kurz 4,5:1. Jen těsně v závěsu se podle sázkových kanceláří s kurzem 5:1 drží tým Bílí Tygři Liberec. Další kluby už jsou podle odborníků menšími favority, nejlepší České Budějovice a Slavia mají kurz 10:1. Naopak outsiderem soutěže je nováček Ústečtí Lvi, kurz šancí na titul 120:1 jej odsuzuje do barážových bojů.
Hokej se ovšem hraje především pro diváky a právě jejich zájem bude pro úspěch soutěže určující. „Chceme dosáhnout celkovou návštěvnost nad dva miliony diváků a potvrdit tak vzrůstající zájem o extraligové zápasy," přeje si Jana Obermajerová z agentury BPA, která extraligu marketingově zastupuje.

Fanoušky čekají termínové změny
„Novinkou" je skutečnost, že se fanoušci mnohem častěji než dříve setkají s termínovými přesuny zápasů. „Hracími dny zůstávají pátek, neděle a vložené úterky, trend ale postoupil tím, že je mnohem více termínových přesunů na jiné dny, což je daň za to, že čím dál více klubů hraje v moderních arénách, které mají samozřejmě kromě hokeje i jiný program," upozorňuje ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Co se naopak nemění, je herní systém. „Zůstává předkolo play off, tato novinka se osvědčila, ani počet vítězných zápasů se nemění. V každém utkání také bude v případě nerozhodného výsledku prodloužení a případně o rozdělení bodů rozhodnou penalty," doplnil Šulc.
Delší sezona než bylo zvykem ovšem čeká kluby, které se do play off nedostanou. „Kluby, které skončí po dvaapadesáti kolech na 11. - 14. místě, čeká dvoukolová soutěž o to, koho bude čekat baráž s vítězem 1. ligy. Pro tato mužstva to bude vítané prodloužení sezony, navíc žádné z těchto mužstev, které ztratí ambice na postup do play off, si nedovolí tak, jako dříve, uvolňovat hráče na přestupy i hostování, protože si nikdo nebude jist tím, zda to nebude on, koho čeká baráž o extraligu. Body získané v základní části se započítávají, pro průběh soutěže platí stejná pravidla, jako v základní části," vysvětlil Šulc.

Rozhodčí bude obsazovat počítač
O pořádek na ledě se bude tradičně starat rozhodcovský sbor vedený předsedou komise rozhodčích Pavlem Halasem. Mění se ale počet profesionálních sudích. „Profesionálové už budou jen dva, Minář a Šindler, sudí Smeták už jako profesionální působit nebude. Navíc je tato sezona poslední pro sudí Bolinu a  Rejthara, kteří se loučí. Nováčky jsou Fraňo a Jeřábek, po šestém říjnu možná navíc ještě jednoho či dva doplníme na základě jejich výkonů v 1. a 2. lize," uvedl Halas.
Vybrané zápasy navíc budou opět řídit sudí ze zahraničí. „Pokračuje výměnný program, ve 20 zápasech tu uvidíme top rozhodčí ze šesti různých zemí. Všichni sudí, zařazení v tomto programu, včetně našich, se zúčastnili přípravného kempu ve Finsku. Za naše sudí se do programu zařadila dvojice Minář - Husička, náhradníkem je Šindler," uvedl Halas.
Změnou projde i systém obsazování rozhodčích, který bude nově řídit výpočetní technika. „Rozhodčí se budou obsazovat pomocí programu, stejně, jako je tomu u fotbalové ligy," dodal.

Jech: Kvalitní hráči odešli
Extraliga slibuje řadu zajímavých momentů, nicméně pravdou zůstává, že ji znovu opustila celá řada kvalitních hráčů. „Kluby se s tím skutečně musely vyrovnat, ale nyní už jsou připraveny na soutěž," myslí si prezident APK Ctibor Jech. Toho přitom těší nejvíc fakt, že se začne v termínu. Naráží tak na skutečnost, že z elitní soutěže vyloučený Vsetín neuspěl se svým předběžným opatřením na odložení startu soutěže. „Jsem rád, že zahájíme extraligu v termínu. Po organizační a technické stránce to nebylo snadné," potvrdil Jech.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události