Hokej

Šulc: Zrušení baráže nebyl šťastný krok

Už zítra začne předehrávkou Slavie s Českými Budějovicemi nový ročník O2 extraligy. Na jejím konci se kromě play off bude znovu po roční pauze hrát i baráž mezi posledním týmem extraligy a prvním ze druhé nejvyšší soutěže. Novinky v novém ročníku soutěže popsal ředitel soutěže Stanislav Šulc.

Konec výprodeje hráčů?

Novinkou pro týmy z 11. - 14. místa bude soutěž o konečné umístění, která rozhodne o tom, kdo půjde do baráže. Proč tato inovace?

"Schválila to valná hormada APK, to znamená, že pro byly samotné kluby. Je to prodloužení sezony, kluby už nebudou končit po dvaapadesáti kolech v polovině února. Navíc hráči mají smlouvy většinou do konce dubna a jestliže jim 20. února skončila sezona, dovedete si představit, jak asi vypadaly tréninky... A je to také motivující, nemělo by se stávat, že kluby rozprodají nebo rozpůjčují hráče do jiných klubů nebo do zahraničí jen proto, že nebudou mít šanci hrát play off. Navíc si nebudou moci dovolit vypustit ani závěr ligy, protože by také mohly prošustrovat to, co si vybojovaly během sezony. Doufáme zkrátka, že bude až do konce o co hrát."

Dá se očekávat, že tato novinka bude mít delší život, než loňské zrušení baráže?

"Zrušení baráže mělo sice jen roční životnost, ale ze zcela jiných důvodů. Chtěli jsme přijít s novinkami a něco udělat jinak a je jedno, zda to bylo vhodné, nebo ne.  Od těchto představ jsme ale museli odejít, a to ze zcela jiných důvodů, než z hokejových. Na základě negativního stanoviska antimonopolního úřadu jsme museli odstoupit od pětadvacetimilionového poplatku pro vítěze 1. ligy a od toho se odvinulo všechno ostatní.

A uvažovat o tom, zda bude mít letošní novinka delší životnost, je zatím předčasné. Uvidíme, je to poprvé a po skončení sezony to budeme vyhodnocovat. Pak  se uvidí, zda se naplnila očekávání se zavedením soutěže spojená, nebo ne."

Zrušit baráž bylo nešťastné

Nepovažujete zpětně loňské rozhodnutí zrušit baráž a nahradit ji poplatkem 25 milionů pro vítěze 1. ligy za nešťastné?

"Následný vývoj nám dal odpověď sám. Vzhledem k tomu, že jsme od toho museli ustoupit a je tím poznamenána celá sezona, je jasné, co bych asi řekl."

Uvažutete třeba i o tom, že by se mohla znovuzavedená baráž rozšířit? Například ve Švédsku ji hraje až šest klubů...

"Tato představa tu už byla, ale nikdy nedošla tak daleko, aby o ní bylo v pozitivním slova smyslu rozhodnuto. Po pravdě řečeno, zřejmě tu byla jistá obava některých klubů, která to nedovolila. To, s čím přicházíme letos, považuji ale za krok  správným směrem a rozhodně prospěšnou věc."

Stadiony se musí zlepšovat

Co všechno musí kluby splnit, aby mohly extraligu hrát?

"Chce-li klub z 1. ligy dostat licenci na nadcházející ročník extraligy, musí vyhrát soutěž a splnit stejné podmínky, jako ostatní kluby. Mezi nimi je i to, že musí předložit soupis všech svých závazů  a do 5. září také musí doložit, že ke 31. srpnu má uhrazeny všechny závazky vůči hokejovým subjektům z předchozí sezony. Po loňských zkušenostech kolem Vsetínské hokejové a.s. jsme z možností,  jak garantovat povinnou sedmimilionovou částku, vypustili možnost vinkulovaného vkladu. Klub je tedy povinen sedm milionů korun doložit buď  bankovní garancí, nebo ručitelským prohlášením partnerské marketingové organizace BPA."

Hovořilo se ale také o zpřísnění kritérií vybavenosti zimních stadionů...

"To je jedna z novinek. Především byly zpřísněny licenční podmínky na zázemí stadionu, zejména ve vztahu k hostujícímu mužstvu."

Předpokládáte, že i hokejové stadiony budou muset časem splňovat podobné podmínky, jako ve fotbale?

"V tomto směru jsme si zatím žádný termín nestanovili. S nějakými daty a poznatky pracují projektanti, ale je spíš na nich, co předloží. Konečný termín, do kdy musí kluby nějaké podmínky na stadionech splňovat, zatím nemáme. Ale časem asi dojde na to, že budou dány minimální podmínky, které stadiony v O2 extralize budou muset splňovat. Kluby ale rozhodně budou mít čas na to, aby stadiony stačily upravit do požadovaných podmínek." 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události