Hokej

Představujeme týmy O2 extraligy - I.

Představujeme týmy O2 extraligy - I.
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Nejvyšší domácí hokejová soutěž je tu. Čtrnáct týmů se v základní části utká o deset vstupenek do play off, poslední čtyři nově čeká soutěž o to, kdo spadne do ošidné baráže s vítězem 1. ligy. Dnes představujeme první sedmičku účastníků letošní nejvyšší soutěže.


HC Oceláři Třinec

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Před sezonou se v souvislosti s tímto klubem hovořilo zjeména o problémech s jejich domácí halou - Werk Arénou. Ta byla prodána v dražbě, klub se ale nakonec s novým majitelem dohodl na nájemních podmínkách a tak se bude extraliga i nadále hrát v Třinci a nikoliv ve Frýdku-Místku, kam by se v případě nedohody s majitele haly musely domácí zápasy Ocelářů přestěhovat.

Klíčové bylo pro klub ze Slezska udržení největší hvězdy brankáře Romana Čechmánka. To se podařilo a tak klub bude chtít s tímto gólmanem za zády zopakovat loňský úspěch v podobě postupu do play off, v němž ve čtvrtfinále pořádně potrápil vítěze základní části soutěže Liberec. Posily Třinec lovil hlavně na Slovensku, odkud přišli Lukáš Zeliska, Ivan Švarný a Tomáš Malec. Ze Vsetína pak Třinec vytáhl Lotyše Darzinše.

Změny v kádru

Odešli: Jiří Hašek (Ústí n. L.), Radovan Biegl (Vsetín), Tomáš Frolo (Č. Budějovice), Radim Tesařík (Znojmo)

Přišli: Lukáš Zeliska (Prince Albert), Ivan Švarný (Nitra), Tomáš Malec (Ottawa), Lauris Darzinš (Vsetín),  Róbert Tomík (Zlín)

Soupiska

Brankáři: 33 Roman Čechmánek, 48 Martin Vojtek

Obránci: 6 Jan Výtisk, 8 Tomáš Pácal, 9 Daniel Seman, 32 Vlastimil Kroupa, 42 Ivan Švarný, 71 Tomáš Malec, 77 Ĺubomír Sekeráš, 84 Tomáš Kundrátek

Útočníci: 10 Roman Tomas, 11 Jan Peterek, 14 Rostislav Martynek, 20 Miroslav Zálešák, 23 Jiří Polanský, 24 Jan Steber, 28 Juraj Štefanka, 36 Lubomír Korhoň, 44 Róbert Tomík, 55 Zdeněk Skořepa, 60 Juris Stals, 85 Marcin Kolusz

Trenéři: Jiří Jurík, Pavel Marek, Aleš Mach

Stadion: Werk aréna Třinec

Cíle před sezonou

Evžen Delong, generální ředitel: "Chceme postoupit do play-off a tam sehrát důstojnou úlohu. Před třemi lety jsem říkal, že máme takovou tříletku před sebou. V prvním roce jsme chtěli postoupit do play-off a radikálně obměnit tým. V dalším roce jsme chtěli důstojně sehrát úlohu v play-off, což se povedlo, když jsme porazili Karlovy Vary a pak Liberec zle potrápili. No a letos je ten třetí, kdy bychom chtěli jednoduše postoupit do play-off, bez stresů, bez nervů a tam sehrát důstojnou úlohu.

HC Znojemští Orli

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Klub po loňském čtvrtfinále play off, v němž stáhl třízápasovou ztrátu na Pardubice, přes léto doplnil kádr, především ale udržel vůdce týmu Jiřího Dopitu. Na jihu Moravy také alespoň na čas utichly spekulace o možném prodeji klubu jinam, kormidla se ujal zkušený kouč Václav Sýkora, jemuž bude dělat asistenta ambiciózní Pavel Hynek, pod jehož vedením se v elitní prvoligový tým vypracovali hráči Ústí nad Labem.

Znojmo navíc vhodně doplnilo kádr a tradičně sází na domácké prostředí, které z klubu čiší na každém kroku. Hráči v létě utužovali partu například na parníku na nedaleké Vranovské přehradě. Na ledě pak budou Znojemští spoléhat zejména na osu Trvaj - Bičánek - Dopita.

Změny v kádru

Odešli: Roman Němeček (Slavia), Michal Tvrdík (Pardubice), Vladimír Říha (Jihlava),  David Nedorost, Ondřej Kříž (Olomouc), Lubomír Vaškovič (Senica) 

Přišli: Radim Tesařík (Třinec), Radek Procházka (Vítkovice), Tomáš Čachotský (Jihlava), Tomáš Demel (Vsetín), Tomáš Troliga (Prešov), Lukáš Chmelíř (Vítkovice) 

Soupiska

Brankáři: 34 Jaroslav Kameš, 35 Jiří Trvaj

Obránci: 2 Radim Tesařík, 6 Ivo Kotaška, 12 Lubomír Štach, 19 Lukáš Chmelíř, 24 Marek Chvátal, 32 Radim Bičánek, 45 Richard Jareš, 51 Jan Švrček, 53 Pavel Mojžíš

Útočníci: 9 Roman Erat, 11 Pavel Selingr, 17 Radek Haman, 18 Jiří Beroun, 20 Jiří Dopita, 21 Radek Procházka, 23 Martin Růžička,  26 Jaroslav Svoboda, 30 Tomáš Demel, 40 Karel Plášek, 61 Václav Meidl, 90 Tomáš Čachotský, 93 Aleš Padělek, 97 Radim Kucharczyk

Trenéři: Václav Sýkora a Pavel Hynek

Stadion: Hostan Aréna, Znojmo

Cíle před sezonou

Václav Sýkora, trenér: "Cíle se stanovují strašně těžko, protože liga bude nesmírně vyrovnaná. Samozřejmě jsou favorité, kteří už dnes vyhlašují aspiraci na titul, ale my si bereme za hlavní cíl dostat se do play off, to je první krok, který je potřeba splnit a jiný cíl si zatím nedáváme."

HC Energie Karlovy Vary

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Na jaře se klub poprvé ve své historii dostal do play off, v jeho předkole ale sehrál jen tři zápasy a skončil, nad jeho síly byli hráči Znojma. Přes léto v Karlových Varech pilně pracovali, ale na venek svou píli příliš na odiv nedávali. Jakby ne. Ve Varech se staví nová aréna, do níž by se klub měl po jejím dokončení přestěhovat.

Kádr se příliš nezměnil. Sázet zde budou na možná nejvyrovnanější brankářskou dvojici v soutěži tvořenou zkušeným Lukášem Sáblíkem a ambiciózním Lukášem Mansatorem. Oba v minulé sezoně předváděli vynikající výkony a zařadili se mezi špičku soutěže. Tým navíc doplnili vesměs zkušení borci, ztrrátou je snad jen odchod Michala Dvořáka. Celkově ale tým před novou sezonou posílil a pod vedením trenéra Zdeňka Venery bude chtít vylepšit svou dosavadní bilanci v soutěži. Vary budou opět sázet na fyzický styl hokeje plný osobních soubojů, čemuž odpovídá i skladba týmu v čele s obřím obráncem Liborem Ustrnulem.

Změny v kádru

Odešli: Michal Dvořák (Plzeň), Vojtěch Kloz (Kometa Brno), Tomáš Chrenko (Nitra), Kamil Tvrdek (Vrchlabí)

Přišli: Vítězslav Bílek (Kladno), Michal Hluchý (Kladno), Jakub Gróf (Ústí n. L.), Marek Melenovský (Zlín), Rastislav Dej (Brno)

Soupiska

Brankáři: 2 Lukáš Sáblík, 25 Tomáš Závorka, 51 Lukáš Mensator 

Obránci: 3 Libor Ustrnul, 4 Tomáš Brňák, 8 Jiří Hanzlík, 9 Josef Řezníček, 15 Miroslav Duben, 29 Petr Mudroch, 63 Ondřej Němec, 65 Michal Dobroň, 71 Jakub Grof

Útočníci: 11 Pavel Kuběna, 14 Milan Kraft, 16 Jaroslav Kristek, 21 Marek Melenovský, 23 Lukáš Pech, 26 Jan Košťál, 30 David Zucker, 34 Václav Skuhravý, 40 Milan Procházka, 46 Petr Kumstát, 83 Vítězslav Bílek, 85 Milan Hluchý

Trenéři: Zdeněk Venera a Václav Baďouček

Stadion: Zimní stadion Karlovy Vary

Cíle před sezonou

Miroslav Vaněk, generální manažer: "Chceme navázat na loňský rok a zopakovt účast v play off, ovšem s lepším koncem, než posledně."

HC Vítkovice Steel

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek
 

Po jarním neúspěchu v podobě nepostupu do play off nezůstal ve Vítkovicích kámen na kameni. Klub mohutně posiloval a přivedl takové posily, jako jsou trojnásobný mistr světa Viktor Ujčík nebo HNL ošlehaný gólman Martin Prusek. Právě na postu gólmana přitom bude v Ostravě velká tlačenice, vedle Pruska si totiž klub udržel i Marka Pince. Na druhé straně stojí jediný velký odchod, klub opustil reprezentat Zbyněk Irgl.

Cíl je jednoznačný. Zapomenout na zbabranou sezonu a konečně se dostat do play off. Vzhledem k sestavě Vítkovic je tým považován za černého koně soutěže, loňská zkušenost však potvrzuje, že ani s dobrým týmem ještě nemusí být klub úspěšný. V Ostravě ale všichni doufají, že do stejné řeky letos nevstoupí.

Změny v kádru

Odešli:  Zbyněk Irgl (Jaroslavl), Radek Procházka (Znojmo), Stanislav Jasečko (Plzeň), Radoslav Kropáč (Sl. Bratislava), Jan Dresler (Plzeň), Tomáš Káňa (St. Louis), Stanislav Hudec, Lukáš Chmelíř (Znojmo)

Přišli: Martin Prusek (Petrohrad), Viktor Ujčík (Oulu), Radim Hruška(Kometa Brno), Ivo Prorok (Litvínov), Jiři Heš (Trenčín), Pavel Trnka (Plzeň), Róbert Petroviský (Leksand), Michal Novák (LNAH/USA), Petr Vala (Košice)

Soupiska

Brankáři: 30 Martin Prusek, 97 Marek Pinc

Obránci: 8 Pavel Trnka, 11 Michal Barinka, 13 Adam Sedlák, 14 Petr Jurečka, 15 Petr Kuboš, 44 Jiří Marušák, 69 Jiří Heš, 71 Michal Gulaši

Útočníci: 9 Bedřich Köhler, 10 Petr Hubáček, 19 Viktor Ujčík, 20 Radim Hruška, 21 Lukáš Klimek, 25 Ivo Prorok, 29 Lukáš Krenželok, 31 Roman Šimíček, 42 Martin Tomášek, 85 Jiří Burger, 86 Róbert Petrovický, 89 Erik Weissmann, 91 Petr Vala

Trenéři: Miroslav Fryčer, Petr Bolek

Stadion: ČEZ Aréna, Ostrava-Vítkovice

Cíle před sezonou

František Černík, prezident klubu: "Nechceme zopakovat loňskou sezonu a chceme letos vybojovat play off. Na druhé straně ale nechci mužstvo nějak přeceňovat a nebudu tady tvrdit to, do čeho nás mnozí novináři tlačí, že bychom měli hrát o titul. Ale fanouškům jsme play off dlužni, takže to pro nás je priorita."

HC Litvínov

 

Letní změna názvu na původní HC Litvínov a uzavření nové dlouhodobé smlouvy s generálním partnerem nejsou jedinými změnami na severu Čech. Dlouholetý otloukánek extraligy začal budovat novou koncepci a během několika let se chce vyšplhat až mezi domácí elitu. Po tom touží i dvě největší osobnosti klubu obránce Jiří Šlégr a útočník Robert Reichel. Letos se chce Litvínov prokousat do play off a dát tak zapomenout na nepovedený konec minulé sezony, kdy Severočeši vypadli z bojů o titul až v závěru posledního kola v domácím duelu s Pardubicemi.

Kádr v Litvínově zatím doplňovali jen střídmě, na podzim se prý ale ještě pokusí ulovit nějakou větší rybu. Jinak hodlá klub sázet především na odchovance, kteří už mají místo například v juniorské reprezentaci. Vlastním odchovancem je i největší letní posila brankář Petr Franěk.

Změny v kádru

Odešli: Ivo Prorok (Vítkovice), Angel Nikolov (Plzeň), Milan Kopecký (Anyang Halla), Vladimír Gýna (Kometa Brno), Ondřej Poživil (Kadaň)

Přišli: Milan Vobořil (Plzeň), Petr Franěk (Iserlohn), Jaroslav Koma(Pardubice), Zdeněk Bahenský (Hartford, AHL), Vladimír Machulda(Herning, Dán.)

Soupiska

Brankáři: 1 Radek Fiala, 24 Jaroslav Hübl, 82 Petr Franěk

Obránci: 4 Jan Hranáč, 7 Petr Punčochář, 15 Lukáš Poživil, 19 Jiří Šlégr, 28 Karel Kubát, 44 Radim Skuhrovec, 55 Jaroslav Koma, 59 Milan Vobořil

Útočníci: 5 Michal Trávníček, 6 Vladimír Machulda, 10 Jakub Maxa, 13 Zbyněk Sklenička, 16 František Lukeš, 18 Daniel Branda, 20 Lukáš Rindoš, 21 Jakub Černý, 22 Robert Reichel, 26 David Zíma, 31 Lukáš Bednařík, 32 Martin Jenáček, 42 Vojtěch Kubinčák, 77 Jan Benda, 86 Peter Jánský, 92 Zdeněk Bahenský

Trenéři: Jaroslav Hübl a Petr Rosol

Stadion: Zimní stadion Ivana Hlinky, Litvínov

Cíle před sezonou

Robert Reichel, sportovní manažer: "V první řadě uděláme vše pro to, abychom se dostali do play off. Pak už se uvidí, co bude dál. V každém případě změny, které jsme nastartovali, nás k tomu zavazují."

HC Lasselsberger Plzeň

 

Po letech za branami play off plzeňský klub opět vyhlašuje boj o vyřazovací soutěž. Letos to ale myslí možná ještě vážněji, než jindy. Angažoval elitního střelce Tomáše Vlasáka, z Karlových Varů přivedl Michala Dvořáka, záda zkušenému Romanu Málkovi by měl krýt Kamil Jarina. Plzeň prostě hodlá letos do play off postoupit stůj co stůj.

Však to také klub potřebuje jako sůl. Po letech neúspěchů se od něj začínají odvracet někteří fanoušci, kteří už začínají mít dost věčných nesplněných slibů o bojích o titul. Solidní výsledky v přípravě a Tipsport cupu jsou ale výzvou.

Změny v kádru

Odešli: Milan Vobořil (Litvínov), Adam Šaffer (Ústí n. L.), Lukáš Pulpán (Žilina), Pavel Trnka (Vítkovice), Jan Heřman (Ústí n. L.), Antonín Štelmach (Beroun), Richard Kepl (Beroun), David Mazanec (Mladá Boleslav)

Přišli: Tomáš Vlasák (Linköping), Michal Dvořák (K. Vary), Stanislav Jasečko (Vítkovice), Angel Nikolov (Litvínov), Jan Dresler (Vítkovice), Kamil Jarina (Minsk)

Soupiska

Brankáři: 45 Roman Málek, 87 Kamil Jarina

Obránci: 2 Martin Čakajík, 3 Matěj Trojovský, 4 Jan Dresler, 8 Stanislav Jasečko, 19 Václav Benák, 23 Jiří Dobrovolný, 33 Lukáš Martinec, 38 Angel Nikolov, 64 Mario Cartelli

Útočníci: 14 Petr Vampola, 17 Tomáš Kubalík, 18 David Ludvík, 21 Jakub Šindel, 25 Peter Fabuš, 26 Tomáš Vlasák, 39 Marek Laš,
52 Michal Dvořák, 71 Radek Matějovský, 81 Jaroslav Kracík, 82 Tomáš Divíšek, 83 Martin Adamský, 96 Michal Důras

Trenéři: Jiří Kučera, František Černý

Stadion: ČEZ Aréna, Plzeň

Cíle před sezonou

Luboš Koželuh, generální manažer: "Letošní postup do vyřazovacích bojů je povinností a s tímto týmem lze pomýšlet i na vyšší mety."

HC Slovan Ústečtí Lvi

 

Nováček extraligy se přes léto připravoval na svou historickou premiéru v nové soutěži. Po třech letech marných pokusů se Lvům konečně podařilo proniknout mezi elitu a klub v ní rozhodně hodlá setrvat co nejdéle. Do Ústí se vrátil rodák a elitní střelec Jan Čaloun, navíc se podařilo udržet většinu opor, které postup vybojovaly. Pod vedením kapitána Milana Antoše do extraligy vstupuje fyzicky dobře vybavený tým, který bude sázet na agresivní hokej plný osobních soubojů a kontaktů.

Změny v kádru

Odešli: Tomáš Micka (Slavia), Tomáš Nádašdi (Kladno), Jakub Gróf (K. Vary), Marek Ivan (Ml. Boleslav), Tomáš Kolafa (Ml. Boleslav), Michal Fikrt (Liberec), Jiří Kudrna (Most), Jan Kudrna (Žilina), Petr Přeučil (Vrchlabí), Jakub Suchánek (Most), Ladislav Slížek

Přišli: Petr Přikryl (Sparta), František Mrázek (Pardubice), Jiří Zeman(Kladno), Jiří Hašek (Třinec), Adam Šaffer (Plzeň), Martin Vágner (Pardubice), Jan Čaloun (Pardubice), Jan Heřman (Plzeň), Andrej Novbotný (Zlín), Petr Míka (Drážďany), Rastislav Špirko (Martin), Jakub Evan (Kladno)

Soupiska

Brankáři: 1 Martin Volke, 3 Jiří Zikmund, 30 Petr Přikryl

Obránci: 6 Martin Vágner, 15 Jakub Evan, 22 Tomáš Ficenc, 24 Tomáš Houdek, 32 Daniel Zápotočný, 44 Petr Hořava, 51 David Pojkar, 55 Andrej Novotný, 72 Jiří Zeman

Útočníci: 8 Adam Šaffer, 10 Pavel Janků, 11 Jan Čaloun, 14 Jiří Hašek, 18 Milan Antoš, 19 Jan Heřman, 21 Rastislav Špirko, 23 Jan Klobouček, 25 David Pazourek, 27 Róbert Liščák, 29 František Mrázek, 35 Jan Kloz, 69 Tomáš Klimt, 73 Tomáš Martinec, 79 Petr Míka

Trenéři: Vladimír Evan, Miroslav Mach

Stadion: Lví Aréna, Ústí nad Labem

Cíle před sezonou

David Šaffer, generální manažer: "V první sezoně máme jasný cíl: udržet ligu."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události