Hokej

Představujeme účastníky O2 extraligy - II.

Nejvyšší domácí hokejová soutěž je tu. Čtrnáct týmů se v základní části utká o deset vstupenek do play off, poslední čtyři nově čeká soutěž o to, kdo spadne do ošidné baráže s vítězem 1. ligy. Dnes představujeme elitní sedmičku účastníků letošní nejvyšší soutěže.


HC Sparta Praha

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek
 

Klub z Holešovic v létě pouštěl žilou. Odešla hned trojice zkušených borců Jaroslav Hlinka, Jan Hlaváč a Ondřej Kratěna. Jejich góly mohou mužstvu chybět, ale i nové posily slibují atraktivní hokej. Především Petr Nedvěd, druhý nejproduktivnější Čech v historii NHL, by měl oživit jak hru Sparty, tak extraligu jako takovou. I další posily ale slibují dobrý hokej, ať už je to ex-liberecký Lubomír Vaic, nebo lotyšský repezentant Aleksander Jerofejevs. Zájem jistě bude vzbuzovat i bratr Petra Nedvěda Jaroslav či ex-kladenský Michal Havel. I když možná Sparta nahlas o třetím titulu nehovoří, od velké části fanouškovské obce se uzavření zlatého hattricku očekává.

Změny v kádru

Odešli: Jaroslav Hlinka (Colorado), Jan Hlaváč (Tampa Bay), Ondřej Kratěna (Oulu), Dušan Salfický (N. Novgorod), David Vrbata (Poprad), Karel Ton (Chomutov), Ladislav Benýšek (Rouen), Richard Stehlík (Nashville), Petr Přikryl (Ústí n. L.), Luboš Rob (Vsetín)

Přišli: Petr Nedvěd (Edmonton), Lubomír Vaic (Liberec), Michal Havel (Kladno), Martin Štefl (Vsetín), Jakub Vojta (Ottawa 67's), David Švagrovský (Albany, AHL), Tibor Melichárek (Trenčín), Alexandrs Jerofejevs (Poprad), Jaroslav Nedvěd (Rouen - Fr.)

Soupiska

Brankáři: 30 Tomáš Duba, 31 Michal Valent, 44 Martin Štefl

Obránci: 2 František Ptáček, 4 Marek Černošek, 6 Jaroslav Mrázek, 23 Tomáš Protivný, 38 Jan Hanzlík, 51 Jiří Vykoukal, 55 Jaroslav Nedvěd, 75 Alexandrs Jerofejevs, 80 Ján Tabaček

Útočníci: 11 Karel Hromas, 12 Jiří Zelenka, 13 Martin Štrba, 24 David Švagrovský, 25 Michal Dragoun, 26 Michal Sivek, 47 Martin Podlešák, 48 Michal Havel, 52 Tibor Melichárek, 63 Ĺubomír Vaic, 71 Tomáš Netík, 84 Jakub Langhammer, 87 Petr Ton, 93 Petr Nedvěd

Trenéři: František Výborný, Marián Jelínek

Stadion: T-Mobile Aréna, Praha - Holešovice

Cíl před sezonou

Viliam Sivek, prezident klubu: "Chceme do ochozů přilákat ještě více fanoušků a nabídnout jim výbornou zábavu. Z hokejové hlediska chceme do play off a tam přejít přes první kolo. Dál se uvidí."

HC Moeller Pardubice  

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Poražený finalista z loňského extraligového ročníku zažívá poněkud zvláštní léto. Kvůli rekonstrukci stadionu se musí připravovat mimo svůj domovský stánek, v extralize jej čeká série jedenácti zápasů na cizích kluzištích, a přitom vyhrál letní Tipsport cup. Přišel o střelce Jana Čalouna, který dal přednost rodnému Ústí, přesto se mu dál daří ofenzivou drtit své soupeře. A i když jej trápila zranění obou brankářů, defenziva byla dostatečně pozorná na to, aby neinkasovala příliš mnoho gólů.

Klub se navíc musí vyrovnávat s další ránou, těsně před začátkem soutěže tragicky zesnul klíčový obránce klubu Martin Čech. Moeller se proto rozhodl, že pomůže rodině hráče.

Změny v kádru

Odešli: Petr Čáslava (Čerepovec), František Mrázek (Ústí n. L.), Martin Šindler (Šumperk), Martin Vágner (Ústí n. L.), Jan Čaloun (Ústí n. L.), Vladislav Koutský (Hradec. Kr.)

Přišli: Martin Richter (Hartford), Michal Tvrdík (Znojmo), Marek Posmyk (Č. Budějovice), Radoslav Somík (Čerepovec)

Soupiska

Brankáři: 25 Ján Lašák, 35 Alexandr Hylák, 99 Martin Růžička

Obránci: 2 Martin Richter, 7 David Havíř, 24 Aleš Píša, 28 Jan Snopek, 29 Marek Posmyk, 46 Tomáš Linhart, 82 Michal Šeda, 87 Jakub Nakládal, 89 Jan Kolář II 

Útočníci: 12 Michal Tvrdík, 19 Libor Pivko, 23 Jan Starý, 26 Michal Klejna, 30 Miroslav Hlinka, 33 Peter Pucher, 37 Petr Sýkora, 42 Petr Koukal, 48 Jan Kolář, 51 Tomáš Zohorna, 60 Tomáš Rolinek, 61 Daniel Rákos, 69 Dušan Andrašovský, 73 Zdeněk Ondřej, 93 Tomáš Blažek, 94 Jiří Cetkovský, 96 Radovan Somík

Trenéři: Miloš Šíha a Pavel Rohlík

Stadion: ČEZ Aréna, Pardubice

Cíl pro novou sezonu

Miloš Říha, trenér: "Zatím o play off nemluvíme. Nejprve chceme dobře vstoupit do soutěže, poté nás čeká vrchol v zahraničí v podobě účasti na Spenglerově poháru. Úkolů je až hodně na tuto sezonu, ale tak nám to vyšlo, tak se to v Pardubicích nastolilo a tak to musíme brát."

HC Bílí Tygři Liberec  

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek
 

Ambiciózní klub ze severu Čech chce konečně dosáhnout na samý vrchol. Už dvakrát dokázal vyhrát v dlouhodobé části  soutěže, finálová účast v play off mu ale zatím ve sbírce chybí. Přitom v Liberci mají téměř vše, na co si vzpomenou. Novou halu, nejlepšího brankáře loňského ročníku soutěže a po příchodu Václava Nedorosta i jednoho z nejtalentovanějších českých hokejistů poslední doby. Jen titul stále chybí... Podaří se letos? Před dvěma roky byl klub ve čtvrtfinále, loni už v semifinále. Pomoci by k tomu měl i nový trenér Dušan Gregor, který nahradil Josefa Palečka, jenž se rozhodl v týmu neprodloužit smlouvu.

Změny v kádru

Odešli: Andrej Podkonický (Čechov), Jakub Čutta (Nižnekamsk), Lubomír Vaic (Sparta), Jan Tomajko, Jiří Stejskal (Kadaň), Pavel Falta (Vrchlabí), Rok Pajič (Vrchlabí)

Přišli: Pavel Kašpařík (Zlín), Jan Holub (Vrchlabí), Jiří Tomíček (Jablonec), Michal Fikrt (Ústí n. L.), Lukáš Vantuch (Lethbridge), Václav Nedorost (Č. Budějovice), Jiří Hunkes (Lahti), Richard Rapáč (Prince George, WHL), Pavel Falta (Anyang Halla - Korea)

Soupiska

Brankáři: 33 Milan Hnilička, 37 Michal Fikrt

Obránci: 5 Martin Rýgl, 7 Lukáš Zíb, 9 Jiří Hunkes, 10 Jiří Moravec, 17 Lukáš Derner, 24 Václav Kočí, 34 Jan Holub, 36 Valdemar Jiruš,  44 Boris Žabka, 73 Angel Krstev

Útočníci: 8 Václav Pletka, 12 Leoš Čermák, 13 Václav Novák, 15 Antonín Dušek, 16 Jan Víšek, 18 Daniel Špaček, 19 Václav Nedorost, 20 Stanislav Procházka, 21 Ondřej Hruška, 22 Petr Šachl, 23 Richard Rapáč, 26 Ctibor Jech, 28 Jan Plodek, 29 Pavel Kašpařík, 32 Tomáš Klimenta, 38 Lukáš Pabiška, 81 Lukáš Vantuch

Trenéři: Dušan Gregor, Vladimír Čermák, Miroslav Kapoun 

Stadion: Tipsport Aréna, Liberec

Cíl před sezonou

Ctibor Jech, generální manažer: "Chceme samozřejmě uspět v play-off a prorazit do finále. Jako pro každý klub, je i pro nás titul to nejvyšší čeho může tým dosáhnout. A tak i letos pro nás tím vysněným cílem zůstává, ale rozhodně to není tak postavené, že titul, nebo nic jiného." 

HC Mountfield České Budějovice

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Ambice klubu, který před třemi roky málem zmizel z hokejové mapy a po pádu do 1. ligy začal pracovat na nové budoucnosti, jsou čím dál vyšší. Na cestě zpět mezi elitu se klubu ujali noví lidé, přišel silný partner a tak nyní, dva roky po postupu zpět, poprvé v historii hlásí z Českých Budějovic rozpočet přes sto milionů a útok na titul.

Mužstvo ambiciózního trenéra Josefa Jandače je konsolidované, i když přišlo o obránce Marka Posmyka. Změn v základním kádru se přiliš mnoho neudálo a tak se tým může v klidu soustředit na svůj hlavní cil.

Změny v kádru

Odešli: Václav Nedorost (Liberec), Zdeněk Kutlák (Ambri), Lukáš Vomela (Ústí n. L.), Róbert Krajči (Žilina), Josef Slavík (Jihlava), Marek Posmyk (Pardubice)

Přišli: Tomáš Frolo (Třinec), Vladimír Sičák (TPS Turku), David Kuchejda (St. Ste Marie, OHL), Filip Novák (Columbus), Martin Altrichter (M. Boleslav), Tomáš Kúrka (Södertälje)

Soupiska

Brankáři: 1 Roman Turek, 32 Jan Chábera, 93 Martin Altrichter

Obránci: 3 Ján Mucha, 4 Tomáš Frolo, 7 Milan Toman, 14 Filip Novák, 21 Petr Macháček, 23 Petr Gřegořek, 24 Vladimír Sičák, 33 Lukáš Bolf, 81 René Vydarený

Útočníci: 8 Štěpán Hřebejk, 12 Michal Hudec, 16 Jindřich Kotrla, 19 Tomáš Kůrka, 20 Petr Sailer, 22 Jiří Šimánek, 26 Viktor Hübl, 27 Kamil Brabenec, 55 Lukáš Květoň, 78 David Kuchejda, 86 Tomáš Mertl, 87 Ondřej Veselý, 88 Milan Gulaš, 92 Tomáš Vak

Trenéři: Josef Jandač a Milan Černý

Stadion: Budvar Aréna, České Budějovice

Cíl před sezonou

Zdeněk Blažek, předseda představenstva: "Klub si stanovil vysoké cíle, které vycházejí z úspěchů z předešlých dvou sezon. Pokud budeme mluvit o finále, tak klub je na tuto eventualitu rozhodně připraven."

HC RI OKna Zlín

 

Pod novým názvem ale v tradičních klubových barvách vstupuje do sezony jediný zástupce Valašska v soutěži. Po vyřazení Vsetína totiž ubyla Zlínu regionální konkurence. Cíle se ale nemění pod vedením kouče Ernesta Bokroše chce tým projít do play off a kdo ví, jestli opět nezkusí zaútočit i na titul. Kádr ve Zlíně se už delší čas příliš nemění, zato hráči rok od roku získávají nové a nové zkušenosti. Největším ziskem klubu je jednoznačně návrat střelce Jaroslava Balaštíka.

Změny v kádru

Odešli: Róbert Tomík (K. Vary), Robin Kovář (Kometa Brno), Adam Mikšovský (Ostrava), Pavel Kašpařík (Liberec), Marek Melenovský (Karlovy Vary), Jan Horáček (Podolsk), Andrej Novotný (Ústí n. L.) 

Přišli: Jaroslav Balaštík (HV71), Miroslav Ďurák (Kežmarok), Petr Haluza (H. Králové), Tomáš Štůrala (J. Hradec)

Soupiska

Brankáři: 29 Jakub Čech, 31 Igor Murín, 36 Jakub Sedláček, - Tomáš Štůrala

Obránci: 5 Martin Lučka, 7 David Nosek, 8 Miroslav Ďurák, 11 Pavel Zubíček, 13 Lubomír Vosátko, 15 Lukáš Galvas, 21 Antonín Bořuta, 27 Lukáš Matula, 40 Martin Hamrlík, 77 Tomáš Bokroš

Útočníci: 10 Petr Mokrejš, 12 Jiří Ondráček, 14 Michal Pšurný, 16 Jiří Piluša, 17 Filip Čech, 18 Tomáš Brunec, 19 Petr Leška, 20 Roman Vlach, 23 Martin Záhorovský, 25 Pavel Kubiš, 54 Ivan Rachůnek, 60 Miroslav Okál, 72 Stanislav Balán, 75 Martin Čech, 91 Roman Pšurný, 96 Jaroslav Balaštík

Trenéři: Ernest Bokroš, Jaroslav Stuchlík

Stadion: Zimní stadion Luďka Čajky, Zlín

Cíl před sezonou

Miroslav Okál, kapitán týmu: "Co jsem slyšel, kromě Ústí nad Labem, které si jako cíl dalo zachránit se, chtějí všichni do playoff. Hodně klubů nebylo v playoff tři, čtyři roky. A teď se vyjadřují tak, že v něm budou. Ani my si nemůžeme dávat jiné cíle. Nic jiného než playoff nepřipadá v úvahu."  

HC Slavia Praha

 

S novým logem, dresy navazující na tradice Slavie a s přáním plnit Sazka Arénu mnohem větším počtem diváků než dosud vstupuje do sezony druhý pražský klub Slavia. Generální manažer a trenér Vladimír Růžička se rozhodl sázet na bojovnost a agresivitu a dát šanci mladým hokejistům z vlastní líhně. Dres Slavie už nebude oblékat tolik hvězd, jako v minulosti, ale na nejužším kluzišti v soutěži to mají mít soupeři těžké.

Slavia navíc sází na úzkou spolupráci s prvoligovým Havlíčkovým Brodem, kam chodí sbírat zkušenosti mezi muži především mladší hokejisté z juniorky Slavie.

Změny v kádru

Odešli: Vladimír Sobotka (Boston), Dominik Graňák (Färjestad), Jaroslav Suchan (Havl. Brod), Petr Jelínek (Žilina), Lukáš Hronek (Kometa Brno), Radek Dlouhý (Kometa Brno), Lukáš Havel (Žilina)

Přišli: Karol Sloboda (Skalica), Roman Němeček (Znojmo), Tomáš Micka (Ústí n. L.), Jaroslav Suchan (Jihlava), Radek Duda (Chabarovsk)

Soupiska

Brankáři: 30 Adam Svoboda, 45 Vitali Taskinen

Obránci: 5 Tomáš Žižka, 7 Petr Kadlec, 12 Jiří Jebavý, 16 Jiří Vašíček,  22 Jiří Drtina, 27 Karol Sloboda, 35 Jakub Šulc, 37 Martin Hlavačka, 72 Pavel Kolařík, 80 Roman Němeček

Útočníci: 8 Michal Sup, 10 Roman Červenka, 14 Marek Tomica, 17 Vladislav Kubeš, 18 Martin Malát, 19 Josef Beránek, 21 Jaroslav Bednář, 23 Vladimír Růžička, 24 Michal Vondrka, 25 Michal Borovanský, 44 David Hruška, 55 Igor Rataj, 61 Tomáš Micka, 69 Radek Duda, 71 Jiří Doležal, 88 Jakub Sklenář

Trenéři: Vladimír Růžička, Jiří Kalous

Stadion: Sazka Aréna, Praha - Vysočany

Cíl před sezonou

Vladimír Růžička, generální manažer a trenér: "Naše představa je, že na zápasy bude chodit okolo osmi až deseti tisíc diváků. Nepočítám do toho výjimečné zápasy, jako jsou derby se Spartou či utkání s Pardubicemi, na ty bývají návštěvy ještě vyšší. Ale uvědomujeme si, že v minulých letech jsme otázku vztahu k fanouškům neřešili tak, jak bychom asi měli. Proto například máme nové logo, které je zaměřeno na mladé fanoušky, proto budeme lidem vycházet vstříc více, než v minulosti."

HC Geus Okna Kladno

 

I Kladno přichází do nové sezony s novým partnerem a názvem klubu. Diváci se tak mohou těšit na opravdu pikatní duely týmů Geus Okna a RI Okna.

Jinak se toho ale u středočeského týmu tolik nezměnilo. Na Kladně budou opět sázet na spolupráci hokejových dvojčat Pavla Patery a Martina Procházky. I díky nim se Kladno stalo v uplynulém extraligovém ročníku nejproduktivnějším týmem. Jenomže také nejvíc inkasovalo, což nakonec stálo Kladenské lepší umístění a také vyřazení v předkole play off.

Změny v kádru

Odešli: Michal Havel (Sparta), Vítězslav Bílek (K. Vary), Jiří Zeman (Ústí n. L.), Vratislav Čech (Kometa Brno), Michal Hluchý (K. Vary)

Přišli: Tomáš Nádašdi (ÚSTí n. L.), Zdeněk Nedvěd (Anyang Halla), Petr Tenkrát (Boston), Ondřej Šmach (Vsetín), Robert Schnábel (Jokerit)

Soupiska

Brankáři: 7 Zdeněk Orct, 31 Jakub Lev, 88 Lukáš Cikánek

Obránci: 3 Robert Schnábel, 5 Libor Procházka, 16 Aleš Pavlas, 17 Marek Trončinský, 23 Tomáš Nádašdi, 26 David Hájek, 55 Martin Ševc, 61 Ondřej Šmach, 82 David Růžička, 84 Martin Štěpánek

Útočníci: 8 Jan Rudovský, 9 Richard Diviš, 10 Pavel Patera, 14 Marek Čurilla, 18 Jaroslav Kalla, 19 Jiří Kuchler, 20 Martin Procházka, 21 Radek Bělohlav, 27 Radek Gardoň, 37 Zdeněk Nedvěd, 38 Jan Bláha, 39 Martin Frolík, 54 Tomáš Horna, 62 Petr Tenkrát, 97 Michal Kazatel

Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Kasík

Stadion: Městský zimní stadion, Kladno

Cíl před sezonou

Zdeněk Müller, trenér: "Určitě by bylo ideální umístit se do šestého místa, ale extraliga bude znovu hodně vyrovnaná a takové ambice si dělá hodně silných mužstev. V loňské sezóně nám uteklo šesté místo o dva body. Ale cíl zůstává stejný. Skončit aspoň do desátého místa a poprat se o play-off."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události