Fotbal

Slavia se zapsala do historie Ligy mistrů, vyrovnala rekord

Na účinkování Slavie Praha v Lize mistrů se po včerejšku jen tak nezapomene. I kdyby si Pražané už nikdy prestižní soutěž nezahráli, v jejích análech budou zaneseni navždy. Svojí prorážkou 0:7 na Arsenalu se totiž zapsali do dejin soutěže, když vyrovnali rekord v největším debaklu.

V jedné řadě s Olympiakosem

Až dosud držel neslavný primát největšího brankového rozdílu v Lize mistrů tým Olympiakosu Pireus. Řekové v roce 2003 prodlehli v Turíně Juventusu rovněž 0:7, jediný rozdíl byl v tom, že Pireus držel čisté konto až do 14. minuty a po poločase prohrával už 0:4. 

Alespoň v jednom ohledu si ale Slavia "zachovala  tvář", historicky největšímu brankovému přídělu se vyhnula. Na vrcholu této neslavné statistiky se i po včerejšku dál drží španělská La Coruňa. Deportivo totiž rovněž v roce 2003, shodou okolností pouhý měsíc před Olympiakosem, podlehlo francouzskému Monacu 3:8. Nikdo jiný nedokázal svému soupeři v jediném zápase Ligy mistrů nasázet víc gólů, než právě tým z Azurového pobřeží. Byl u toho i český reprezentant Jaroslav Plašil, který ve 47. minutě zvyšoval už na 7:2.

Přes debakl do semifinále 

Deportivo přitom i přes debakl dokázalo vybojovat ve skupině druhé místo a právě spolu s Monacem postoupit do další fáze soutěže. V ní pak v osmifinále La Coruňa porazila právě Juventus, jenž před tím ve skupině nasázel sedm branek Olympiakosu, a přes AC Milán prošla až do semifinále, kde podlehla pozdějšímu vítězi soutěže Portu ve dvou zápasech 0:1.

Prohrávali i slavní

Pro další příklad velkého debaklu v Lize mistrů už nemusíme sahat ani tak daleko do minulosti. Je totiž jen půl roku starý a neradi na něj vzpomínají v Římě. Tamní AS totiž ve čtvrtfinále podlehl Manchesteru United 1:7 a se soutěží se pochopitelně rozloučil.

Ani další sedmibrankový příděl si na konto nepřipsala žádná "ořezávátka". Německý Werder Brémy prohrál v osmifinále soutěže v Lyonu 2:7 a také on se pochopitelně ze soutěže pakoval. Třemi góly tehdy vyřídil Werder Sylvain Wiltord, naopak Němcům nebyl platný ani takový střelec, jakým je Miroslav Klose.

Posledním, kdo si v Lize mistrů připsal na konto sedmibrankový příděl, byl Rosenborg Trondheim. Jeho prohra je ze všech nejstarší, datuje se do roku 2000. Norové si odvezli debakl 2:7 z Paříže, kde podlehli místnímu Saint Germain. Rosenborg ale tuto prohru alespoň částečně vykompenzoval podobným způsobem, když doma deklasoval Helsinborg 6:1.

S debaklem odjížděla i Sparta

Ačkoliv je Slavia novým držitelem českého rekordu ve výši prohry v evropských soutěžích, zkušenosti s tím, jaké to je být obětním beránkem, má i konkurenční Sparta. Ta si v Lize mistrů zatím vykoledovala dva příděly a oba měly hodnotu 0:5. Poprvé takto Spartu rozstřílela už v roce 1999 na Nou Campu Barcelona, podruhé si Pražané zajeli pro debakl do Lyonu, když před tím si už dovezli prohru 1:4 z Manchesteru. Lyon byl tehdy vůbec při chuti. Spartu  rozstřílel v prosinci 2004 v základní skupině a o tři měsíce později v osmifinále si smlsl i na už zmiňovaném Werderu. Jenomže mu to stejně nebylo nic platné, ve čtvrtfinále ho totiž vyřadil PSV Eindhoven.

Ale abychom Spartě jen nekřivdili. Sama si totiž vyzkoušela, jaké to je si proti soupeři pěkně zastřílet. V roce 1999 totiž Pražané na Letné vyřídili Spartak Moskva 5:2 a byl to jejich nejlepší výsledek v soutěži. Však také Sparta tehdy svou skupinu vyhrála a postoupila do další fáze soutěže, která se tehdy hrála znovu ve skupinách, ale už jen ve čtyřech.

Rekordní Manchester a Barcelona

Arsenal se svou kanonádou proti Slavii zařadil v Lize mistrů mezi týmy, které své soupeře dokázaly opravdu zostudit. A mezi nimi jsou mistry Manchester United a FC Barcelona. Oba mají na kontě pět debaklů svých soupeřů, ostrovní velkoklub je na tom ale ještě lépe co do výše oněch přídělů. Kromě již zmiňované kanonády 7:1 proti AS Řím totiž dokázal dvakrát vyhrát 6:2 a dvakrát 5:0. A právě tento výsledek se asi nejvíce zalíbil katalánskému klubu. Barca totiž vyřídila své soupeře rozdílem třídy rovněž pětkrát a pokaždé to bylo 5:0. Ostatně, Sparta o tom ví své... 


Největší debakly v historii Ligy mistrů

AS Monaco - Deportivo La Coruňa 8:3 (5. 11. 2003)

Juventus Turín - Olympiakos Pireus 7:0 (10. 12. 2003)

Arsenal FC - Slavia Praha 7:0 (23. 10. 2007)

Manchester United - AS Řím 7:1 (10. 4. 2007)

Paris Saint Germain - Rosenborg Trondheim 7:2 (24. 10. 2000)

Olympique Lyon - Werder Brémy 7:2 (8. 3. 2005)

Real Madrid - Geng 6:0 (25. 10. 2002)

Leeds - Besiktas Istanbul 6:0 (2000)

Olympique marseille - CSKA Moskva 6:0 (1993)

Největší debakly českých týmů v Lize mistrů

Arsenal FC  - Slavia Praha  7:0 (23. 10. 2007)

FC Barcelona - Sparta Praha 5:0 (8. 12. 1999)

Olympique Lyon - Sparta Praha 5:0 (8. 12. 2004) 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události