Hokej

Hadamczik: Už nechceme jen prohrávat!

"Máme zkušené mužstvo a proto pro mě budou na turnajích Euro Hockey Tour důležité výsledky. Poslední jsme končili už příliš dlouho," prohlásil před startem prvního letošního turnaje Karjala Cup ve Finsku trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik.

Trenér už nechce končit stále poslední

Ve Finsku vás čeká první turnaj sezony. Pojedete na něj spíše testovat hráče, nebo pro výsledky?

"Národní tým má jezdit pro výsledky a proto samozřejmě chceme podřídit vše co nejlepšímu výsledku. Vymlouvat se na to, že chceme vidět, jak kdo hraje, by nebylo na místě. Pro mě bude prioritním měřítkem to, jak tým na turnaji uspěje a teprve potom budu hodnotit to, jak který hráč zahrál."

Znamená to, že  chcete nechat zapomenout na poslední místa z minulých let?

"Po dlouhých letech nepřesvědčivých výkonů bychom konečně chtěli na Euro Hockey  Tour zaznamenat úspěch. A od toho se také odvíjela nominace, tedy to, že dostali přednost zkušenější hráči pře těmi, kteří v lize  dobrou formu teprve začínají mít."  

Stejně budete přistupovat i k dalším turnajům?

"Do každého turnaje budeme vstupovat s tím, že hrajeme o co nejlepší výsledek a chceme dopadnout co nejlépe. A jestli o to budou bojovat tihle hráči nebo jiní, to teď není podstatné."

Trenér říká: Máme zkušený tým

Říkáte, že máte zkušené mužstvo, ale nejvíce startů v týmu má Jaroslav Bednář, který odehrál šedesát zápasů...

"Možná se to může někomu zdát málo, na druhou stranu tak malá země, jako jsme my, která má navíc deístky nejlepších hráčů v zahraničí, nemůže  čekat jen na hokejisty, kteří mají nějakých sto padesát startů. Vždyť ani v lize takoví nejsou, a pokud jsou, třeba už ani reprezentovat nechtějí. Mají za sebou angažmá v NHL, zahraničí, zlaté mediale z mistrovství světa... Přesto říkám, že máme zkušené mužstvo, alespoň z pohledu extraligy a toho, jak nominovaní hokejisté momentálně hrají. Vždyť  třeba takové hokejisty jako jsou Bulis, Varaďa nebo Sýkora snad ani nikdo za nezkušené považovat nemůže." 

V naší lize se ale momentálně daří celé řadě hráčů, kteří v nominaci nejsou...

"To samozřejmě. Vím, že v klubech máme celou řadu talentovaných hokejistů a sleduji je. Ti ale musí o své výkonnosti přesvědčovat dlouhodobě. Vždyť takový Kumstát si také říkal o nominaci dva roky. Základem pro nominaci do reprezentace je zkrátka opodstatněnost dlouhodobé formy hráče."

Sezona letos začíná "naostro" netradičně až v listopadu, srpnový turnaj v České republice se přesunul až na samý konec sezony a tak máte za sebou vlastně jen přípravu s Německem. Ovlivnil tak pozdní turnajový start nějak přípravu či nominaci?

"V srpnu jsme  na přípravu brali hráče podle výkonnosti a formy z minulé sezony, teď už máme obrázek o jejich aktuální výkonnosti. Stejně jsou na tom ovšem i soupeři, Švédové, Finové... I jejich hráči už budou rozehraní, přesto si myslím, že je lepší začínat později, než v srpnu. I nominace se pak dělá lépe."

Kdo do branky? Duba nebo Hnilička

Nominoval jste brankáře Dubu a Hniličku, náhradníkem je Roman Málek. Kdo z nich turnaj odchytá?

"Uvidíme. Oba prokazovali dobrou výkonnost, ale my budeme chtít udělat maximum pro dobré výsledky. Milan Hnilička byl zraněný, ale po osobním rozhovoru vím, že je připravený. Navíc patří k těm dvěma až třem, se kterými se počítá i do budoucna. I Duba ale už dva roky prokazuje dobrou formu, proto jsme zvolili i jeho. A kdo bude chytat na turnaji? To zatím neřeším. Nejdřív musí oba dorazit zdraví na sraz a pak se můžeme bavit o tom, co bude dál."

Extraliga? Zatím není špatná

Překvapil vás  nějak dosavadní vývoj extraligy?

"Zatím se ukazuje, že se nedá nic  plánovat dopředu. Podívejte na Pardubice. Vyhrály letní pohár a chtěly být na špici, místo toho jsou ale dole.  Moc jim nepomohlo to, že hrály dlouho venku a když se pak třikrát prohraje, najednou to nejde. Co mi na lize vadí, je nevyrovnanost výkonů. Někdo hraje výborně a najednou prohraje na ledě slabšího soupeře. Stabilita výkonů některých týmů je prostě k zamyšlení. Ale viděl jsem  také spoustu zápasů, které měly atmosféru, náboj, byly výborné. v tomto směru mě zatím extraliga nezklamala."

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události