Sport

Záhrobská: Před závody už mi špatně nebývá

Záhrobská: Před závody už mi špatně nebývá
Zdroj: Dušan Vrbecký

Loňským titulem mistryně světa ve slalomu šokovala svět a definitivně se zařadila mezi lyžařskou extratřídu. Česká sjezdařka Šárka Záhrobská vstupuje do nové sezony jako úřadující šampionka, sama ale říká: "Největší motivací je pro mě zlepšování. Když do závodu přenesu výkony z tréninku, budu spokojená."


Cestuju ráda 

Těšila jste se na novou sezonu?

"Ano, je dobře, že už se začalo. Mám ráda změnu, když se nemusí jen trénovat na ledovci, ale jsou v tom i závody. Těšila jsem se." 

V úvodu nové sezony se tedy cítíte dobře?
"Ano. První závod byl sice trochu náročnější tím, že sjezdovka v Söldenu je dost vysoko, ale jsou i těžší obří slalomy. V té výšce se člověk prostě trochu víc zadýchá. Mě ale hodně pomohla vysokohorská příprava, cítím se fyzicky i technicky mnohem lépe a také závod jsem zvládla mnohem lépe, než před dvěma roky."

Už jste si zvykla na kolotoč cestování po závodech, nebo si ráda užíváte klidu domova?

"Cestování bude hodně, ale ne víc, než v minulých letech. A navíc mě to baví. Docela mi vyhovuje jezdit po světě, už jsem si zvykla. Ale domů se vracím také ráda."

Největší motivací je pro mě zlepšování

Přes léto jste pracovala na fyzičce?

"Hodně a myslím, že se to povedlo. Jsem o kus dál. Na druhou stranu to, že jste skvěle odvedli kondiční přípravu a cítíte se výborně ještě nemusí znamenat, že se to projeví i v lyžování a budou výborné výsledky.  V závodě záleží, jestli máte štěstí, jakou máte fyzickou přípravu, technickou přípravu na lyžích, materiály..."

Přesto, vy sama na sobě zlepšení pociťujete?

"Ano, a bylo to znát hned při obřím slalomu. Mám samozřejmě technické rezervy ale před dvěma roky jsem tam dostala skoro čtyři sekundy a teď sekundu a půl.  To je zásadní rozdíl a já jsem ráda, že se takto ubírám kupředu a můj výkon nestagnuje nebo se nezhoršuje."

Jak sama sebe vidíte v porovnání se soupeřkami?

"Anja Pärson nemá tak vytříbenou techniku, ale má oproti ostatním holkám  obrovskou sílu a oblouky často urve díky ní, Janica Kostelič  zase  měla vynikající techniku, ale i sílu. Proto byla tak výjimečnou lyžařkou. Já mám zatím rezervy v obojím, ale je pozitivní to vědět, protože se ještě můžu zlepšovat. Na prudkých kopcích se teď cítím mnohem lépe a díky větší síle můžu lépe zvládat právě třeba obří slalomy."

Z tréninku nemusím lézt po čtyřech

Máte nového kondičního trenéra, sama jste zmínila, že jste hodně zapracovala na fyzičce. Neměla jste ale někdy chuť něco z této přípravy vypustit?

"Ani ne, i když samozřejmě jsou věci, které jsou vám v tréninku příjemnější a které méně. Moc třeba nemusím různé intervalové tréninky, ale na druhou stranu mě, stejně jako jiným sportovcům, dělá dobře si občas sáhnout na dno."

A kdy jste si sáhla na dno vy?

"Hlavně při testech na kole. Tam prostě šlapete, dokud můžete a pak skončíte. Baví mě třeba i běhání do schodů na Letné. Hlavně jsem se ale naučila, že člověk může odvést opravdu dobrou práci, aniž by musel lézt z  tréninku po čtyřech."

Máte v tréninku oblíbené či neoblíbené věci?

"Neoblíbené ne. Ty tréninky jsou různorodé a to se mi líbí. Jezdím na in-line bruslích, na kole, posiluji. Hlavně mě to ale baví proto, že sama cítím, že se díky tomu zlepšuju."

Prioritou jsou slalomy

Na jaké výsledky si tedy letos po vydařené přípravě troufáte?

"Žádné konkrétní umístění si říct netroufnu. Samozřejmě se chci ale pořád zlepšovat, ale cíle v podobě vítězství ve světovém poháru nebo do 15. místa v obřím slalomu si nedávám. V létě jsem udělala to nejlepší, co jsem mohla, cítím se dobře, a teď se to budu snažit prodat v závodě. Ne pokaždé se vám totiž podaří v závodě prodat to, co co na tréninku, proto si jako cíl dávám snad jen to, abych opravdu ty tréninkové  výsledky dokázala zopakovat i na soutěžní trati.  Zkrátka chci dojíždět závody s pocitem, že jsme zajela nejlépe, jak jsem mohla."

Nějakou ambici snad ale máte...

"Ano, zlepšovat se. Jak člověk začne stagnovat, je něco špatně. Když se ale budu cítit každý rok lépe, bude to znamenat, že to dělám dobře a někam se posouvám. A to je pro mě největší motivace."

I když by byly třeba výsledky horší, než dřív? 

"Nevím, v takové situaci jsem se zatím neocitla. Víte, já neuvažuju tak, že bych třeba mohla být spokojena s jízdou ale mít špatný výsledek. Prostě vím, že když budu zajíždět to, co v tréninku, budu dobrá."

Tak tedy jinak. Vaší parádní disciplínou je slalom, máte tedy ambici alespoň  ve zlepšení dalších disciplín?

"Samozřejmě. Obřák jsme pilovali hodně, možná  ho dokonce piluju víc, než dřív. Prioritou jsou tedy slalom a obří slalom. Uvidíme, jak to bude s kombinací, letos se bude jezdit na blbých místech. Jedna na Svatém Antonu na chlapské sjezdovce, kam možná ani nepojedeme, možná nebudeme chtít zbytečně riskovat. No a další se jede ve Vancouveru a je otázkou, zda má cenu jezdit kvůli tomu na pět dní do Kanady. Takže možná vynecháme i tenhle závod a budeme se soustředit na točivé disciplíny v Evropě, které občas proložíme nějakým závodem Super-G."

Zdroj: Dušan Vrbecký

Před závody už mi špatně nebývá

Býváte před závody nervózní?

"Už ani ne. Spíš mám někdy problém přinutit se víc zariskovat, posunout nohy, abych si líp najela do oblouku. Ale to je jen věc zkušeností. Před závodem se také snažím rozpumpovat, dostat se do správné koncentrace. A už se mi nedělá špatně, jako při žákovských závodech."

Dá se najít rozumná míra rizika, o kterém jste hovořila?

"Tu člověk stále hledá během jízdy. Zkouší, kam až může zajít a někdy to holt přepískne. Položíte se do oblouku moc a jste na boku. Ale i to k tomuhle sportu patří."

Zmínila jste, že už nejste před závody nervózní. Nepřenesla jste svými výkony tu nervozitu naopak na soupeřky?

"Asi se mě nebojí, ale už mě víc znají, přece jen se pohybuju v tomhle světě už pár let. Někdo se mě už ptal, jestli po mě víc pokukují, ale to já nevím. Museli byste se jim podívat do hlavy, jestli ze mě mají strach."

Na popularitu si nepotrpím 

Zvykáte si na popularitu? Poznává vás víc lidí?

"Ani ne. Třeba na Ladronce, kam jezdím bruslit, mi vždycky ráno mává jedna paní, ale to je všechno. Možná je to tím, že vypadám jinak, než v zimě. Jezdím v normálním oblečení, bez reklam, prostě inkognito."

Jiné to není ani při trénincích na kole?

"Jezdím většinou na stacionárním kole, ven vlastně chodím jen na brusle. Většina tréninku se odehrávala pod střechou. Potřebuju si hlídat tepovou frekvenci a to venku moc nejde."

Není to ale nuda, být pořád zavřená v hale?

"Pravda je, že šlapání na kole nepatří k nejzábavnějším, ale já si k tomu většinou pustím rádio a poslouchám hudbu a zprávy."

Na závod doma se těším

Letošní sozona má v kalendáři i závod světového poháru ve Špindlerově Mlýně. Tam si naopak asi užijete popularity až až. Těšíte se na něj?

"Bude to fajn, těším se, že se bude závodit doma, i když tam na mě bude vyvíjen asi mnohem větší tlak. Bude tam spousta lidí, novinářů a vůbec všech, co už mě znají. Asi budu středem pozornosti a v tom to bude jiné. Ale zase se pojede na sjezdovce, kterou znám a mám na ní hodně natrénováno. Navíc je ten závod ve výborném termínu, tak by mohlo přijít hodně lidí. Snad taky vyjde počasí."

Do závodu ve Špindlu ale ještě zbývá dost času, mnohem blíž je závod v Levi...

"To je hezká sjezdovka, první polovina je placka a druhá je prudká. Jenomže zatím je tam zeleno, tak uvidíme, jestli se tam vůbec pojede. Pokud by to nebylo tam, prý by se mohl závod přeložit do Rakouska.  Mrzelo by mě, kdyby se ten závod zrušil úplně, když se pojede jinde, vadit mi to nebude. Naopak, v Rakousku by to bylo dobré, je to blízko a nemuseli bychom nikam létat."

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události